Rib facut acasa

in legatura cu pierderea de aer conteaza forma balonului , lungimea lipiturilor ,si mana meseriasului,etc.la prima mea barca ,(cea din poza)cu forma mai dreapta si mai usor de realizat , realizata mai cu atentie, pierderea de aer este mai mica fata de ultima realizare .dureaza si doua luni pana sa se lase cat de cat (a nu se intelege ca se desunfla de tot).la ribul galben forma este semirotunda cu lipitura dealungul balonului , mai complicat de realizat si cu mai multi metrii liniari de lipituri. ca atare are si pierdere mai mare de aer
 

Atașamente

  • P6283080.jpg
    P6283080.jpg
    63 KB · Vizualizări: 227
bine v-am regasit barcaholici in noul an.vreau sa va spun ca rib-ul care mi l-am facut este super si a meritat tot efortul depus. acum dupa aproape un an de la lansare am reusit sa pun un filmulet cu probele facute pe Dunare.
http://www.youtube.com/watch?v=WO65AYO0eSI
am folosit rib-ul aproape in fiecare saptamana la pescuit pe Dunare , am fost si cu el in delta de la Murighiol la Sulina.intr-un cuvant e super realizat. fara nici o reparatie in anul ce a trecut.
va urez sa aveti in 2011 ce-l putin satisfactia pe care o am eu cand folosesc rib-ul.:rock:
 
Felicitări pentru RIB. Cum ai determinat forma cocii, puterea motorului, întăritura pentru motor etc? Adică am văzut primul post, dar ai mers la marele fix sau e şi ceva calculat?
 
Ultima editare:
Forma cocii mi-a placut la o jucarie (salupa de plastc) si am vrut sa fie asemanatoare.motorul de 8cp l-am avut de la alta barca, iar intaritura am aplicat metoda ruseasca (supradimensionata), am vrut pentru un motor de 15cp.deci nimic calculat Anul acesta fac o proba cu un motor de 15cp,poate fac si o filmare si va tin la curent .
 
Salut Stefan...unii dintre colegii nostri sunt cum-va mai reticenti fata de folosirea unui RIB pe Dunare ,Delta...
Tu esti in masura sa ne spui mai multe !!!
 
you tube e plin de astfel de imagini.
La Dunare cele mai periculoase zone sunt cele cu cioate sub apa care nu se vad si abordate cu viteza se pot intampla accidente grave. Mai sunt si valurile care la un rib nu se simt cum se simt la o barca numai din fibra .Ciocanele sunt atenuate de baloane si nu au aceeasi forta ca la o barca numai din fibra.
 

Back
Sus