Inchiriere caiace si canoe in Delta Dunarii

Eu personal am fost recent in Delta cu caiacul meu gonflabil, care a costat vreo 2000 lei. Evident, la banii astia este o constructie de incredere, cu mai multe camere, imbracat in Cordura etc. Am fost cu el si pe mare in Croatia si Muntenegru, si pe Dunare la Cazane etc. Personal nici nu m-as gandi sa ma plimb prin Delta cu un caiac gonflabil de hypermarket. Sau fara vesta de salvare. Un gonflabil de hypermarket iti ofera in cazul in care te baga curentii intr-un ciot de sub apa, cam tot atata protectie cat iti ofera un colac de plaja. Adica aproape zero.
M-am uitat si eu peste preturile omului, nu mi se par exagerat de mari. Probabil insa ca se adreseaza unui alt segment de piata. Personal, daca as fi turist strain cu intentii de a vizita Delta in caiac, as lua in considerare oferta asta si as gasi-o mai atractiva decat sa imi car caiacul rigid pe masina, din cine stie ce tara pana aici.
 
desi intrebarea nu-i pentru mine , da-mi voie...
nu trebe sa compari cu ceva ci trebe sa raportezi la veniturile medii care sunt in tara asta...probabil cand ai facut grila, ai comparat cu ceva de afara, ceea ce dpdv-ul tau e ok, si in paranteza, toti care ofera ceva in tara asta asa fac, numai ca pe praful asta e putin probabil sa mearga... sau poate ai tu o piata secreta...oricum, ca si idee de servicii, e pentru viitor...mai ramane ca tara asta sa functioneze normal, si atunci vom fi hapy nation!
@rexsailor, chiar daca in general ai dreptate incercand sa te raportezi la puterea medie de cumparare la nivel national, in particular gresesti pentru ca arealul despre care se discuta este "Delta Dunarii". Aceeasi Delta unde cazarea la casute cu buda in curte costa 80 RON iar o camera decenta, cu AC si baie costa cam 200 RON pe noapte. Sa nu mai zic de 3 mese pe zi, pe baza de peste ... care pot sari lejer de 100 RON.
Avand aceste puncte de reper, preturile baietilor nu par prea mari, nu-i asa ? Mai ales ca eu am impresia ca sunt singurii care inchiriaza pe acolo caiace, deci mai au si un monopol micut.

Acu', sa fiu sincer eu unul sunt de parere ca daca sunt prea sarac sa inchiriez ceva mai bine cumpar, dar asta este alta poveste ;)
 
Unde mai pui ca inchirierea unei barci cu motor costa 80-150 de lei PE ORA, in functie de viteza barcii. Daca gasesti mai multi amatori cu care sa imparti costurile, e ok. Sunt si oferte mai ieftine, dar cam astea sunt preturile practicate in zona.
 
Scuze,

Nu poti face preturile de inchiriere raportat la castigurile romanilor, asta nu este valabil in nici un domeniu.
Orice pret de inchiriere se raporteaza la pretul de achizitie al produsului si la durata medie de exploatare.

Preturile mele sunt similare cu ale altora care inchiriaza caiace in romania si mai mici decat cele de afara. Vorbind strict de caiace de aceasta calitate.
Oricum romanii nu s-au inchesuit la caiace, vor barci cu motor si frigider cu bere. Strainii sunt piata mea :).


PS: Bogdan, la mine gasesti barci de la 350 lei/zi cu ghid cu tot :). Vobim de zi lumina nu de 8 ore zi de munca.
 
PS: Bogdan, la mine gasesti barci de la 350 lei/zi cu ghid cu tot :). Vobim de zi lumina nu de 8 ore zi de munca.
La Dunavatu de Jos am negociat la 150 lei ora, barca cu motor de viteza. Noroc ca s-a impartit la 6 oameni, plus ca a mai lasat omul din pretul total.
La Crisan am inchiriat barca cu motor (lenta) la 150 lei pana la Mila 23 si inapoi, pe traseu pitoresc. 150 lei a fost toata distractia, care a durat vreo 4 ore.
Cu caiacul m-am dat gratis, pe unde am vrut si cat am vrut.
Caiacul rigid nu mi-l car de la Timisoara pana in Delta, desi e mai rapid decat gonflabilul si mult mai spatios si mai comod. Gonflabilul e mai practic, dar lent. Ideea e ca oferta ta mi se pare ok si demna de luat in considerare. Eu personal nu cred ca preturile sunt inaccesibile. Pentru buzunarul meu sunt putin cam mari, dar cand stai si te gandesti cati bani dai pe cazare si masa, nu mai par asa mari :)
 
pretul corect e cel pe care piata il accepta
daca are musterii nu trebuie sa spun ca pretul e mare sau mic, pot doar sa cumpar sau sa nu cumpar
probabil ca sunt clienti, ca daca n-ar fi ar modifica pretul (cred), nu ?
 
pretul corect e cel pe care piata il accepta
daca are musterii nu trebuie sa spun ca pretul e mare sau mic, pot doar sa cumpar sau sa nu cumpar
probabil ca sunt clienti, ca daca n-ar fi ar modifica pretul (cred), nu ?

corect!

vediti ca am mai postat si un topic despre o tura asistata cu caiace.

poate unii mai avansati nu vad cu ochi buni aceasta asistenta dar pentru foarte multi cu care am stat de vorba poate fi amanuntul care le da curajul de a incerca o aventura in Delta.
 
discutia incepe sa fie interesanta....
...daca in romania 1 mp de constructie costa , sa zicem , 1000 euro peste care se adauga utilitatile enumerate de remyx mai sus, si daca inchiriezi o camera de , sa zicem, 20 mp cu 50 euro pe zi este scump, nu-i scump sa inchiriezi un caiac de, sa zicem, 2000 euro cu 25 euro ziua....!
...la fel e un pic ciudata comparatia cu barca cu motor, care pe langa gaz mai are nevoie de un om care sa o conduca si care sa stie ce si cum...
in final nu e decat o discutie care sper sa se termine mai placut decat altele...!

Uiti un mic amanunt : sunt 500-1000-20000 camere de inchiriat in Romania si doar 1-2-10 firme care inchiriaza caiace !
Ttrebuie sa recunoastem ca oamenii au investit in caiace si echipament si indiferent daca sunt scumpi sau ieftini e preferabil sa existe aceste firme de inchirieri decat sa nu fie nici una.
 
este clar ca inchiriatul kaiacelor si canoilor este destinat buzunarelor straine, dar nu numai buzunarelor ci si mentalitatii, cum spuneai Surub, romanul vrea bere la frigider si gratar la "esapament" initiativa de a inchiria kaiace banuesc ca a aparut in urma unei cereri, si turele asistate mi se par o idee cat se poate de reala, toata lumea se simte mai bine pe langa niste profesionisti care cunosc foarte bine zona.
Dar daca vrei sa inchiriezi niste kaiace si pt romani trebuie sa cauti barci cu un pret mai redus care nu cer o investitie chiar asa de mare, sau chiar barci de tura second(unpic folosite dar mai ieftine) mentionzez ca sunt mari sanse sa nu fie o afacere buna caci inca nu exista cerere din partea romanului pt asa ceva iar cei care vor sa se dea cu kaiacul prin delta(de exemlu si eu) i-si pun barca pe masina si o pot folosi si ca portbagaj deasupra ca nu incurca cine stie ce mult :)
bafta la inchirieri
 
"Orice pret de inchiriere se raporteaza la pretul de achizitie al produsului si la durata medie de exploatare."
Probabil consideri ca perioada de exploatare o consideri 4 luni .
"Vorbind strict de caiace de aceasta calitate."
La perioada de exploatare de doar 4 luni , nu prea ai incredere in calitatea lor .
"Strainii sunt piata mea "
Probabil e vorba de nemtii aia care fac cursuri intensive de romana si de colegii lor englezi la care spera si madam Udrea sa umple statiunile.
Cam asta e motivul pentru care duduie turismul nostru .
Investitorii sunt numai "oameni de afaceri" , vor sa investeasca pe primavara si in toamna deja sa aiba amortizata investitia .
Partea de promovare e in general la fel inteleasa de f multi , stau la receptie ca poate pica lozul .
La 100 ron pe zi +taxe locale, cu putin efort de gandire cred ca poti inchiria un catamaran spartan , care sa aiba un mic motor si ceva vele . Teoretic constructia unuia nu ar trebui sa sara de 20000 ron , iar pentru delta cred ca e suficient , in materie de siguranta . Ai acoperi doua segmente de piata cu asta , deplasarea pe ape si cazarea , iar pretul cred ca ti-ar asigura un grad de ocupare destul de mare . Ai putea tinde spre 120 zile pe an , ceea ce la 5-6 catamarane cred ca ar fi suficient .
Din cei 12000 ron incasati pe an ai trimite 4000 in amortizarea investitiei , 1000 in reparatii , 2000 salarii , 2000 logistica si ai mai ramane cu 3000/ catamaran ca profit ,care la volumul investitiei mi se pare decent .
Cu putina publicitate , unde trebuie cred ca s-ar putea gestiona eficient destule ambarcatiuni .
Problema e ca traim in Romania si probabil daca ai debarca cu cate 100 de catamarane in 10 locatii si cu pretul asta probabil ti-ar da astia foc in prima saptamana .
 
Ultima editare:
Din cei 12000 ron incasati pe an ai trimite 4000 in amortizarea investitiei , 1000 in reparatii , 2000 salarii , 2000 logistica si ai mai ramane cu 3000/ catamaran ca profit ,care la volumul investitiei mi se pare decent .
Dar pentru impozite (era sa-i spun "taxe de protectie"), nu e loc intre aceste socoteli ?b-)
 
"Scuze,

Nu poti face preturile de inchiriere raportat la castigurile romanilor..."

Asa o fi! dar raportate la bunul simt, poti?
 
pretul corect e cel pe care piata il accepta
daca are musterii nu trebuie sa spun ca pretul e mare sau mic, pot doar sa cumpar sau sa nu cumpar
probabil ca sunt clienti, ca daca n-ar fi ar modifica pretul (cred), nu ?

Asta-i baza teoretica a capitalismului ala de l-a facut pe Marx sa scrie "Capitalul". In ultimii 40 de ani insa, orice curs de economie are si un capitol despre ETICA.
 
despre ETICA in economia noastra

sunt convins ca in manualele de economie asa scrie dar in prea putine locuri se aplica, adica duceti-va si voi la vre-un magazin si uiotati-va la preturi , nu vreau sa sar in apararea lui SURUB ca mi se par exagerate preturile lui (clar ca nu voi fi client fidel la inchiriat barci in delta) dar omul are "piata lui" inceraca sa intre si in piata interna adica sa convinga romanasii nostri sa se dea cu kaiacul prin delta (ceea ce mi se pare foarte frumos) dar nu poate spune in lista de preturi ceva de genul
pt straini X ron si pt cei din tara x/2 , deci eventual i-si diversifica oferta cu nista barci mai folosite si mai ieftine ca sa le poata da mai departe in chirie mai ieftin... dar merita??
revenind la etica din magazinele noastre unde dracu merita 1 kg de banane 5 ron??? si cand se strica si sunt nasoale rau le da cu 2,5 ron??? si nu cred ca intra in pierdere nici atunci (kaufland)
pan atunci asteptam primavara
 
sunt convins ca in manualele de economie asa scrie dar in prea putine locuri se aplica, adica duceti-va si voi la vre-un magazin si uiotati-va la preturi , nu vreau sa sar in apararea lui SURUB ca mi se par exagerate preturile lui (clar ca nu voi fi client fidel la inchiriat barci in delta) dar omul are "piata lui" inceraca sa intre si in piata interna adica sa convinga romanasii nostri sa se dea cu kaiacul prin delta (ceea ce mi se pare foarte frumos) dar nu poate spune in lista de preturi ceva de genul
pt straini X ron si pt cei din tara x/2 , deci eventual i-si diversifica oferta cu nista barci mai folosite si mai ieftine ca sa le poata da mai departe in chirie mai ieftin... dar merita??
revenind la etica din magazinele noastre unde dracu merita 1 kg de banane 5 ron??? si cand se strica si sunt nasoale rau le da cu 2,5 ron??? si nu cred ca intra in pierdere nici atunci (kaufland)
pan atunci asteptam primavara

Mai oameni buni, pe mine, profa de geogra, in urma cu sute de ani, m-a invatat ca transportul pe apa este cel mai ieftin. Hai sa nu-i mai ridicam pe bisnitari la rangul de "oameni de afaceri", ca doar stim cu totii ce costuri sunt pentru traiul pe apa.
 
De ce comentezi ca "bisnitari" si ai o atitudine de kko? Uita-te cat costa sa inchiriezi o masina, sunt destule firme, e o piata, au clienti, au servicii conexe, au cam ce vrei tu, si fa o comparatie ponderat cu perioada, care e sezoniera la caiace. Lucrurile costa si in ieconomia de jungla capitalista nu sta nimeni sa planga de portofelul lui matale, la fel cum - sa fim sinceri, ca tot am prins-o adevarata si dand la padela - nu statea nici in ailalta ieconomie.
Daca tot nu iti place, si e asa super afacere, lasa tata afacerea actuala, la care castigi omeneste, si apuca-te de inchiriat caiace, ca in curand iti iei yacht si ne faci arogante din Egeea.

Imi cer scuze, dar chiar nu vad de ce asa o atitudine, fata de cineva care macar incearca ceva, in lipsa caruia oferta este 0.
 
Asta-i baza teoretica a capitalismului ala de l-a facut pe Marx sa scrie "Capitalul". In ultimii 40 de ani insa, orice curs de economie are si un capitol despre ETICA.

E dragut, insa la naiba, in rubrica de contabilitate nu e nici o coloana de ETICA :D .

Postul meu n-are legatura cu tarifele sau polemica ce s-a inflacarat deja. Ci doar cu fariseismul prezent dupa spusele tale, in cursurile de economie. :)
Ce le trece prin cap si doctorilor astia in economie: etica. Nici o afacere infloritoare nu are la baza etica, valori si principii morale. :) DIn pacate.
Uite un exemplu: un produs farmaceutic poate costa pe linia de fabricatie, 1 leu. Companiile farmaceutice il vor vinde la maximul posibil pe care il dau studiile de marketing :)
Asta e etica in afaceri.

Studiul de marketing al lui Surub i-a dat cifrele astea la inchiriere. Lucrul e simplu: daca e gresit, Surub se plimba singur in toate caiacele. Daca e corect, face profit.
Desigur il declara la stat fiindca nu e evazionist, plateste impozite, si cresc pensiile parintilor si bunicilor nostri. :)
Na, exercitiu de etica !

Sau mai curand exercitiu de imaginatie, fara corespondent in realitate :D :D
 

Back
Sus