Carucior transport caiac

Am facut eu un carucior din asta anul trecut, dar nu am avut roti prea potrivite le el. Niste roti ok sun cele cu amvelopa si camera care se umfla, ca sunt mai late si nu se afunda in nisip si noroi. O sa caut caruciorul si o sa-i fac o poza zilele astea.
 
Asteptam cu interes rezultatele acestei lucrari cu adevarat laborioase.

Eu mi-am cumparat de curand un caiac Bic Kalao (de 3 persoane) cu accesoriile: 3 suporturi scaune confort din neopren si 2 padele standard.

Caiacul fiind ceva mai mare, ma gandesc sa ii montez o vela ca sa ajute la deplasare.

Deocamdata abia l-am achizitionat si nu am apucat nici sa il lansez la apa, din lipsa de timp - insa de abia astept :)

Daca sunt pe aici posesori de Kalao, va rog sa imi dati cateva impresii/recomandari.

PS: apropos de cadrul de aluminiu montat pe caiac... acum ma apuc de lucru pentru un portbagaj de masina din teava rectangulara 30x15x2 mm din Aluminiu, pentru transportul caiacului si de asemenea ma gandesc sa fac si un carucior pentru transport de la masina pana la apa/lansare la apa (2 roti + un cadru sumar)

A facut cineva un asemenea carucior? Ce roti ati utilizat?

Multumesc anticipat si scuze daca o parte din intrebari sunt off-topic
Uite, prezint aici constructia unui carutz facut de mine, acum un an : http://forum.barcaholic.ro/showthread.php/434-Caiac-demontabil-din-polyplan/page2
Vezi ca la Praktiker se gasesc rotzi de care spune Imi , pe la 70 lei bucata (exact cum sunt cele din ultimul link ce ti-l postez aici)....dar daca vrei sa nu te mai chinui, exista acest carutz care nu mi se pare scump (daca ti-l permiti) :
"Trolley kayak" (330 lei) http://hibiscussport.ro/caiace_accesorii.html

Felicitari pentru ca ai optat, pentru ....gashca noastra ! :eek:le:
 
carucior

Multumesc frumos pentru indicatii. In genul asta am niste roti de carucior pentru copii mici (diametru cam 27 cm, cu spite, cauciuc plin, iar lagarele sunt pe bucsi de plastic)

Pentru suport vreau sa folosesc teava de aluminiu, iar cu teurile respective din plastic mi-ai dat o idee excelenta.

Ma gandesc insa sa fac cele 2 tevi superioare pe care sa se sprijine caiacul ce cealalta directie (la 90 grade - paralele cu axul caiacului) iar intre ele sa prind 2 codelutze textile, fiindca in acest fel caiacul se aseaza mai bine (cordelutele preiau forma fundului caiacului, iar sprijinirea caiacului pe bare se face mai bine.)

Tot coturi de plastic voi folosi si la imbinari, fiindca indoirea tevii de aluminiu la 90 grade nu o pot face si nici turtirea tevilor nu e o solutie foarte ok.

DACA REUSESC SA FAC CEVA, am sa pun poze. Urgenta e insa portbagajul auto, ca sa pot transporta caiacul si sa-i fac botezul pe apa :)
 
carucior

Nu se vede foarte in detaliu caruciorul dar pt o idee e ok. O sa fac o poza mai detaliata.
 

Atașamente

  • DSC01927.jpg
    DSC01927.jpg
    49.7 KB · Vizualizări: 141
carucior - schita + variante roti

Va multumesc frumos pentru sfaturi si poze.

Ma gandesc la ceva foarte simplu de construit, cu greutate redusa si cat mai practic.

Ideea cu teurile de instalatii din plastic mi se pare foarte OK. Tevile de sus pe care se sprijina caiacul le voi imbraca in izolatie din spuma poliuretanica (sau ceva de genul asta)

Pentru roti, am atasat cateva optiuni pe care le am (astept oferta de pret - pentru ca ma limitez la maxim 20 RON/roata. Le-as prefera pe cele cu cauciuc si camera - roti pneumatice ).

Ideea e sa utilizez roti cu butuc/bucsa lagar din plastic, ca sa nu rugineasca. Restul caruciorului va fi din aluminiu. Eventual la ax voi folosi inox. Pentru lagar eventual bucsi de bronz peste ax.

PS: sper sa ne vedem pe lac, la "caicacit" :)
 

Atașamente

  • carucior.jpg
    carucior.jpg
    21.5 KB · Vizualizări: 138
  • roti_carucior.jpg
    roti_carucior.jpg
    26.1 KB · Vizualizări: 105
Ultima editare:
eu am luat roti cu anvelopa si lagare pe rulmenti de la "rusii" din piata 16 Februarie .
am dat pe ele 50 de lei iar aceleasi roti costau la supermarketurile gen Brico 120 de lei ,numai ca aveau lagare din plastic.
preturile le-am dat per pereche.

aha ,sunt exact rotile din prima pozitie in poza nr. 2.
 
http://www.radhof.de/images/carrie/carrie_kajak1.jpg


http://www.radhof.de/fahrradanhaenger_carrie_m.shtml

Si-a facut cineva carucior pentru transportat caiacul cu bicicleta - asa cum am gasit pe site-ul german de mai sus?

La noi problema e ca daca lasi bicicleta pe langa lac ai sanse slabe sa o mai gasesti. Sau daca lasi caiacul nesupravegheat, cred ca se intampla la fel.

Eu prin anul 1994 am vazut ceva si mai fun :
Un cunoscut de-al meu isi remorca deltaplanul impachetat, cu bicicleta. Remorca semana cu cea atasata de tine in primul link. Acel deltaplan impachetat colet, avea o lungime de vreo 6 (shase) metri !
Pe noi ne distra teribil cum lua tipul virajele de 90 de grade (aidoma avioanelor mari de pasageri, cand intra sau ies din locurile de parcare. )
Pentru acea "remorca", tipul folosise roti de bicicleta Pegas ,roti din alea cu un diametru aproximativ 50 centimetri.
 
Carucior din alumimiu

Teava da Al de 20x20 mm si rotunda de 30 mm + o bucata de izolatie pt teava si iasa un carucior usor si solid.
 

Atașamente

  • DSC_0322.jpg
    DSC_0322.jpg
    59.6 KB · Vizualizări: 135
  • DSC_0323.jpg
    DSC_0323.jpg
    68.7 KB · Vizualizări: 124
Multumesc frumos!

Mie "imi lipseste" insa sudura in aluminiu, asa ca va trebui sa ma orientez spre o varianta alternativa (de exemplu cu teuri din plastic lipite + cateva popnituri) Caiacul Kalao are 39,5 kg si caruciorul va trebui sa fie destul de bine inchegat - ideal ar fi fost varianta sudata, insa sudura in aluminiu nu gasesc la orice colt de strada (sau service auto)
 
Avem noutati :)

Am cumparat astazi 3 roti. (2 pentru carucior iar a 3-a se va monta pe caiac, probabil la partea din spate) Anul asta se va inaugura caiacul cumparat in 2010 :)

Urmeaza confectionarea caruciorului - cel mai probabil din teava de polipropilena cu insertie D=32 (cred ca are rezistenta mecanica destul de buna pentru un caiac de 40 kg)
Cred ca voi folosi tot teava de polipropilena cu insertie si pentru vela (sus si jos - nu pentru catarg)

Pentru axele rotilor teava din inox, diamentrul exterior 20 mm (daca are cineva teava de inox cu diametrul exterior 20 mm as fi interesat sa cumpar circa 30 cm lungime)
Dupa ce finalizez caruciorul urmeaza "macaraua" pt. ridicat caiacul pe masina. Coarda si scripetii (3 bucati) ii am deja, precum si profilele de aluminiu.
 

Atașamente

  • roata_carucior.jpg
    roata_carucior.jpg
    19.2 KB · Vizualizări: 44

Back
Sus