Inmatricularea ambarcatiunilor de agrement sub 7m / 15 kW

am inteles ca ambarcatiunile cu o lungime pina in 7 m,sau 15kw putere maxima nu se inmatriculeaza,dar este necesar un permis de navigatie pt a-l conduce,in apele internationale?
 
asa ca din topor pun si eu o intrebare. am inteles ca pentru navigatie iti trebuie un permis,dar daca eu ma decid sa incalc aceasta lege si sa navighez fara,care sunt sanctiunile?:titanic:
 
Sanctiunile sunt penale. Penala e si sanctiunea pentru un detinator de permis, care isi lasa ambarcatiunea sa fie guvernata de un nedetinator . Lucrurile acestea sunt mentionate si in documentatia care trebuie invatata pentru obtinerea permisului pentru ambarcatiuni de agrement.
De principiu, este acelasi lucru cu a conduce o masina, fara permis de conducere.

Totusi, a iesi pe apa cu prietenii ori familia, e o placere dar inseamna si o responsabilitate. Responsabilitatea fata de vietile voastre. Privind lucrurile chiar si numai din perspectiva placerii, un iubitor de barci va citi din pasiune, documentatiile minime existente. De aici si pana la a obtine permisul, nu e decat o taxa minimala si o ora din viata ta, acordata examenului. Ar fi pacat sa te expui la foarte multe riscuri, degeaba. :)
 
Ambarcatiunile sub 7m si 15kw pot naviga in apele in ternatioonale si guvernate in baza permisului C+D?
 
Salutare, am o ambarcatiune sub 7m cu motor sub 15kw cu vele, am obtinut aviz favorabil pentru folosirea spatiului de frontiera, dar cand m-am dus la Capitania portului Tomis sa anunt aducerea ambarcatiunii, functionarul capitaniei (o doamna), mi-a spus ca nu am ce cauta pana nu inregistrez barca deoarece e propulsata cu vele si ca am nevoie de : Titlul de proprietate, Adeverinta Fiscala, Declaratie de radiere din Olanda. I-am zis ca nu a fost inmatriculata in Olanda ca acolo nu se inmatriculeaza si mi-a cerut adeverinta in scris si parafata ca nu a fost inregistrata in Olanda. i-am mai zis ca ambarcatiunea a stat din 2010 in portul Mangalia aratandu-i avizele de la Frontiera. Tot in acea zi m-am dus la Capitania din Mamaia si m-am prezentat la capitanie cu actele barcii si mi s-a comunicat ca e la alegerea mea daca doresc sa o inregistrez, dar functionarul din Tomis a zis ca nu am ce cauta in marina ei fara sa o inregistrez sa ma duc la Mangalia unde a stat inainte sau la eforie dar nu in marina Tomis. Astept pareri ce sa fac.. Sa cheltui bani inmatriculand-o sub pavilion Romanesc, sau sa o folosesc asa cum e acum (cum mi-au zis cei de la capitania din Mamaia) si sa port cu mine Titlul de propietate, caracteristicile barcii si permisul.
 

Back
Sus