Vendée Globe 2008

E oficial, Algimouss Spirit of Canada s-a retras din cursa in urma avariei de ieri cand doua bare de cruceta s-au rupt in timpul unei furtuni cand barca naviga fara vele.
Tocmai s-a dat publicitatii comunicatul oficial.

Simba, nu fi trist,cum zice si Mountie, realizarile sant memorabile in ciuda abandonului: o barca IMOCA 60 a fost construita in premiera in Canada in totalitate si un skipper canadian a reusit sa gaseasca sponsori, sa se pregateasca, sa se califice, sa parcurga mai mult de jumatate si sa supravietuiasca in cea mai grea proba sportiva din lume. Sa nu uitam ca tzari mai puternice, cum e vecinul vostru de la Sud, n-au reusit acest lucru. Asa ca sus inima si alta data o s-o faceti si mai lata!


Asa-i skippere, dintre toti participantii, Derek a avut cel mai modest buget(o suta de dolari de la un veleist, doua de la altul, citeva mii de dolari de la un sponsor mic, citeva de la altul s.a.m.d.) Sponsorul emblema, Algimouss, s-a alaturat in ultimele zile, la francezi. Pe linga asta, barca a fost construita cu ajutorul voluntarilor! Asta a fost sa fie. Pacat! Ce sa-i faci, asta este, unii mai norocosi, unii mai putin, altii ghinionisti de-a dreptul, cazul lui Elies.
:(
http://www.youtube.com/watch?v=A_W5QnO5UGk
 
Asa-i skippere, dintre toti participantii, Derek a avut cel mai modest buget(o suta de dolari de la un veleist, doua de la altul, citeva mii de dolari de la un sponsor mic, citeva de la altul s.a.m.d.) Sponsorul emblema, Algimouss, s-a alaturat in ultimele zile, la francezi. Pe linga asta, barca a fost construita cu ajutorul voluntarilor! Asta a fost sa fie. Pacat! Ce sa-i faci, asta este, unii mai norocosi, unii mai putin, altii ghinionisti de-a dreptul, cazul lui Elies.

Este un concurent si mai sarac: ca sa participe cu o barca la mana a treia si-a pus doua ipoteci pe casa!
 
Ia cautati o barca cu numele "jimdevido" si vedeti pe unde este!

Eram la travers de Capetown aproape unul de altul si el a zis deodata ca s-a plictisit si se intoarce acasa!!!

Puteti sa-i scrieti ca e un francez tare haios!
 
Mich au finale!

Pe TV5Monde prima stire de sambata seara: Michel Desjoyeaux pe finala inainte de finishul de maine raspunde la intrebarile prezentatorului in direct prin telefon satelit! Primul om care castiga de doua ori Vendee Globe, intra in legenda alaturi de alte atatea nume de navigatori francezi!


Bravo, Mich, bas le chapeu encore!
 
Ultima editare:
Inteviu' ca interviu si telefonu' ca telefon da' sa-l vad cum merge miine pe uscat la Les Sable d'Olone! :D


:titanic::confused: :titanic::confused::titanic::confused::titanic:
Hopa-Mitica! Hopa-Michelica! :D:D
 
Asa-i skippere, dintre toti participantii, Derek a avut cel mai modest buget(o suta de dolari de la un veleist, doua de la altul, citeva mii de dolari de la un sponsor mic, citeva de la altul s.a.m.d.) Sponsorul emblema, Algimouss, s-a alaturat in ultimele zile, la francezi. Pe linga asta, barca a fost construita cu ajutorul voluntarilor! Asta a fost sa fie. Pacat! Ce sa-i faci, asta este, unii mai norocosi,....]

Derek Hatfield a fost printre primii care au confirmat participarea la Velux 5 oceans de anul asta la noua clasa cheap Eco 60. Plecarea din La Rochelle in 17 oct.
Pentru prima data va participa si un polonez. Bulgarii nimic (inca)!
Premiile pentru skipperi: 500.000USD!
 
Ultima editare:
Derek Hatfield a fost printre primii care au confirmat participarea la Velux 5 oceans de anul asta la noua clasa cheap Eco 60. Plecarea din La Rochelle in 17 oct.
Pentru prima data va participa si un polonez. Bulgarii nimic (inca)!
Premiile pentru skipperi: 500.000USD!

L-am cunoscut pe Derek, un barbat de nota zece si am si eu ca multi altii o admiratie deosebita pentru el, mai ales dupa povestea din Velux acum cativa ani cand a facut un 360 la sud de Horn si Paprec i-a trimis un catarg donat care a fost transportat peste Cordillera Anzilor pe un camion argentinian :)
Am donat si eu niste bani pentru el cand a venit la Montreal si mi-a pus numele pe corpul spiritului Canadei si dupa ce a terminat barca am fost la Port Hope in Ontario si am stat de vorba cu el pe pisica aia de mare cu fundu' de peste 6 metri latime si juma' de metru inaltime! Si mi-a zis ca se gandea sa-si ia casti antifonice sa suporte zgomotul asurzitor din interior (Open 60 e ca o toba mare de fibra).
Oricum, m-a impresionat cat de moale, modest si gentle este canadianul asta. In primul Velux i-a lasat pe englezi cu gura cascata, pentru ca era un necunoscut cu un homemade facut intr-un siloz la tara in New Brunswick si cand a ajuns in Anglia devenise deja o celebritate pentru ca batu-se toate Open 40 si toate Open 50, numai pe aia cu 60 nu i-a prins dar a fost aproape. El a zis ca nu si-a luat nici un entertainment onboard, fara carti, fara iPod, fara muzica, nimic, dormea cate 20 de minute in cockpit si trima constant. Derek a zis ca in Vendee nu va mai atat de lutheran...dar n-a fost sa fie, cum stie toata lumea.
Am incercat sa-l ajut cu o sponzorizare mare la Ericsson da' moronii din Canada au ales sa sponsorizeze ultimul James Bond! Suedezii fiind mai destepti si avand pe Karl-Henrik Svanberg ca president, au avut 2 rachete la VOR, da' canadienii au mers pe Hollywood. In final Derek a reusit sa adune 3 milioane pentru proiectul lui...and the rest is history.
 
Ultima editare:
... Si mi-a zis ca se gandea sa-si ia casti antifonice sa suporte zgomotul asurzitor din interior (Open 60 e ca o toba mare de fibra)...

E tare omul! Si norocos!
Cand a terminat Vendee n-avea bani sa se intoarca acasa si acum a reusit sa se inscrie la V5O! Jos palaria! Numai echipamentul foto-video il costa 15k!

Pt zgomot Desjoyeux foloseste niste casti din acelea care anuleaza zgomotul, doar asa se putea odihni cat de cat!
 

Back
Sus