Trebuie permis pentru jet-ski?

Interesant ..... pentru aca am o barca de 4 m si un motor de 6 cp sunt obligat sa am permis categora D ...... dar pentru a conduce aceaste "rachete" ale caror motoare depasesc de multe ori cei 6 cp de mai sus NU ESTE NEVOIE.
Se vede "inteligenta" celor care "produc" ordine, ordonante si legii in mai toate domenile nu neaparat cel nautic .
 
ORDIN nr. 534 din 26 iunie 2007 pentru aprobarea Regulamentului privind criteriile
minime de pregătire şi perfecţionare, precum şi condiţiile de obţinere a certificatelor
internaţionale de conducător de ambarcaţiune de agrement

..........................................................................
Art. 3
(1)Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I, şi intră în vigoare la 30 de zile de
la data publicării.
(2)Pe data intrării în vigoare a prezentului ordin, Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi
locuinţei nr. 417/2002 pentru aprobarea Regulamentului privind obţinerea certificatelor internaţionale de
conducător de ambarcaţiune de agrement, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 306 din
9 mai 2002, se abrogă.
-****-:)
 
Salutare la toti patimiti sporturilor de Apa !

Am un SKY JET YAMAHA XL 700 .
referitor la SKY JET.....
ca persoana Particulara ai voie sa mergi cu Skyjet pe MAREA NEAGRA ?? daca DA ! UNDE !??
trebe permis , Autorizatie etc. ??? sunt NOVICE in DOMENIU si m-as bucura FOARTE mult de sprijinul vostru cu informatii concrete ! Intentionez sa merg la Mare si vreau sa iau si """ barcuta """ :)
MULTUMESC TUTUROR ANTICIPAT !!!
 

Back
Sus