Furtuna in Baleare

...brrrrrrrr...

Teribil episod; a venit fără niciun avertisment. Se pare că bărcile din poliester au fost cele mai grav avariate. Bavaria aia din prima poză arată ca şi cum ar fi fost muşcată de rechinul din Fălci!

Nu stiu cum as fi suportat sa-mi vad propria barca in halul ala....:mad:, sunt foarte atent cu intinderea parimelor de acostare, chiar si cind se prevede vreme buna... Am petrecut 5 ore pe barca, cu vint NW 50 Knt cu rafale de peste 60 Knt dupa care sa rotit devenind "bora". Eram amarati la cheu in portul San Rocco si pot sa spun ca faceam rugaciuni la fiecare smucitura a parimelor pupa...:D
 
Nu stiu cum as fi suportat sa-mi vad propria barca in halul ala....:mad:, sunt foarte atent cu intinderea parimelor de acostare, chiar si cind se prevede vreme buna... Am petrecut 5 ore pe barca, cu vint NW 50 Knt cu rafale de peste 60 Knt dupa care sa rotit devenind "bora". Eram amarati la cheu in portul San Rocco si pot sa spun ca faceam rugaciuni la fiecare smucitura a parimelor pupa...:D

Sa vezi cum e la ancora la meltemi de 40-50 nd! Cand se smucea barca uneori ridica tot lantul de 40m de pe fund! Si a batut vreo cinci zile! Brrrr!
 
Imi pare rau de francezul care a murit incercand sa-si salveze barca :(. App, nu prea stiu cum e cu asigurarile la iahturi, mai ales self-built sau sh, ar trebui sa discutam separat despre asta, pentru ca dupa cum spunea un tip pe forum, nu se merita sa iti pui in balanta viata pentru o barca.
 
Ultima editare:
Wooooww eu chiar aici sunt in Port D'andratx...sper sa nu prind asa ceva cat sunt aici:p
Oricum nici macar o picatura de ploaie de vreo 2 luni...se aduna norii, se intuneca de zici ca se rup norii in doua si trec:) Nu stiu de unde mai au forta bietii copacei sa mai fie verzi. Iar caldura nu iarta sare de 32 zilnic, seara dupa 12 ajunge la vreo 23...dar in schimb apa este bestiala la orice ora:)

Vant prielnic!
 

Back
Sus