constructia ambarcatiunilor din tabla

Mai ales in conditiile vitrege de creditare de azi, mai bine iti faci singur barca, bagi bani cate putin, stii ce bagi in barca, conditiile fiind sa fii hotarat si indemanatic. Sunt colegi pe forum care au trecut prin experienta asta (inclusiv eu), si credeti-ma ca satisfactia nu se compara cu varianta cumpararii. Oricum barcile de firma au targetul lor, oameni cu bani si fara timp, sau firme de charter, sau noi cand vom avea 60 de ani si 120 de kile :).
 
Te-ai gandit si la costuri, Mariani?.Cu aceeasi bani iti cumperi una gata facuta din strainatate si la aceleasi dimensiuni.Credema si eu ma apucasem de o constructie in lemn (eu sunt adeptul lemnului), dar cu aceeasi bai de la englezi cumperi o bijuterie de barca, dor sa-i ai toti odata.

Ciao Captan!
Nu am avut inca ocazia sa te salut! Bine ai venit pe forum!

Ai pus degetul pe rana. Putini sunt cei care isi permit sa cumpere o barca cu banii jos. Am un sentiment ca acum in perioada de criza, e ghiftuita piata cu oferte super.
N-ar strica daca am avea aici in Romania dealeri care sa vanda sh-uri. Nu de alta dar nu mi-as dori sa devin sclavul unei banci si ca atunci cand ma plimb pe mare sa ma gandesc cum sa imi platesc rata.

Un constructor amator ar cheltui aceeasi bani sau poate mai multi dar intr-o perioada mult mai lunga de timp fara sa fie conditionat de banca.
E drept ca ajunge sa navige mai tarziu dar in schimb va acumula un bagaj enorm de cunostinte.

Tu daca ai fi pus acum sa alegi ce ai face? :)
 
Realizarea unei barci"in regie proprie din otel,..e un subiect despre care adun date de un timp si voi posta aici cate ceva ,fara a-mi permite concluzii.
- Am pus aceasta problema pe forumul sudorilor si se pare ca ar fi doar doua variante serioase pentru treaba asta. 1-Ca si in cazul lui Levy colegii sai de breasla mi-au recomandat sudura MIG, dar nu s-a referit nimeni la aparatele de la supermarket, ci la cele profesionale !! Motivul principal=calitatea si siguranta sudurii + timpii morti specifici aparatelor hobby. Eu am adus totusi ca si contraargumente:
-1 costul ridicat al aparatului si consumabilelor [ ca si Mariani ],plus dificultatea de a le procura si am fost ignorat cu succes.
2 - Furtunul pistoletului are o lungime redusa si asta ar impune lucrul cu aparatul "in spate" de multe ori.
3- In zonele stramte diametrul pistoletului ar determina o sudare la ghici,fata de electrodul subtire ce avantajeaza vizibilitatea. Aici mi s-a raspuns ca in asfel de situatii pot folosi sudura cu electrod bazic. Asta implica alta problema: electrozii trebuie "uscati" aprox 2 ore la 250-300 grade celsius si sant folositi in curent continu. Exista varianta utilizarii transformatorului din dotare dar curentul trece printr-o punte de diode [aprox 2 mil lei] si mai e necesara o bobina ce ar fi echivalentul unui primar de acelasi transformator, plus condensatori. [aceasta ultima informatie nu e de la sudori] Chiar daca aceste conditii sant indeplinite nu toti cei ce au incercat stratagema au reusit sa sudeze cu bazic. Ar mai fi invertorul, dar aici tot de costuri discutam si daca unealta nu e realizata in tehnologie Mossfet",o eventuala reparatie se face prin inlocuirea intregii placi electronice si nu doar a piesei defecte. Oricum tipul de sudura spre care inclin deocamdata, este acesta din urma -invertor si electrozi bazici. [coacerea' electrozilor cred ca se poate face si intr-un cuptor obisnuit-ii tinem mai mult] Electrodul bazic ofera sudurii o rezistenta superioara fata de supertit ce nu e prea apreciat de catre meseriasi atunci cand e vorba de solicitari serioase.
.
- Santierul naval din Galati,ca si celelalte din tara si nu numai ,au realizat navele pe care le vedem acum navigand pe mari si oceane folosind sudura cu electrod. Sigur ca aveau triodina [care sudeaza si cu electrod bazic] si sudori cu maxima calificare,totusi Biruinta lui Base" nu cred ca a vazut sudura Mig-Mag decat poate la ceva intalatii.
.
- In Galati-Braila am avut in decursul timpului de mai multe ori acazia sa vad epave de mici salupe particulare sau apartinand statului ce au fost sudate cu zeci de ani in urma in electrod si pot spune ca mai degraba s-au format gauri in bordaj decat in zona cordoanelor de sudura de a caror rezistenta ne indoim acum. Oricum cordoanele de sudura ,ce au suferit afectare termica data de electrod, nu sant atacate in mod predilect de rugina asa cum ne-am astepta.
.
- Barcile de tabla construite acum de catre pescarii din Smardan/Braila ,de ex., nu sant lucrate cu Mig -Mag ,ci cu electrod, in caz fericit avand ca sursa de sudura invertorul, iar deformatii exista ,dar vorbim de table subtiri si nu am auzit pe nimeni sa pomeneasca de sudura pe distante mici realizate in sens invers directiei principale de sudare pentru a minimiza aceste deformatii.
- Cineva de pe Barcaholic mentiona ca varianta de sudare a unei barci -autogenul. Se poate, eu insa am auzit de autogen doar la debitarea tablelor, inlaturarea zonelor corodate sau la indreptarea celor deformate .
.
PS- eu am acasa sudura electrica si autogena, am avut si Mig-Mag [Sealey 2000] pe care l-am vandut demult datorita incomoditatii, costurilor si dificultatii procurarii consumabilelor. Dar e adevarat ca nu prea da deformatii,sudura nu are nevoie de polizat si se vede baia de sudura ceea ce in cazul electrodului nu e posibil datorita zgurii. Ar mai fi o discutie si despre pozitiile de sudare si amorsare ,unde mig-mag-ul ,cu toata reticenta mea,e mai bun decat bazicul.

In imaginea atasata se vad doua pachete de electrozi ,pe langa aparatul de sudura autogena, ce folosesc la realizarea unei barci din tabla in sistem origami. Deci se poate !
 

Atașamente

  • photo009-halfshell.jpg
    photo009-halfshell.jpg
    19.6 KB · Vizualizări: 186
Ultima editare:
-Tot prin amabilitatea sudorilor forumisti am acum confirmarea ca electrodul pe care il alesesem este f. potrivit pentru o astfel de treba. E vorba de electrodul bazic 7018 Lincon Elctric SUA. Costa aprox. 10ron/kg,se vande la pachete de 5kg si se produce in grosimi incepand de la 2mm . Este destinat si constructiei navale cu multe calitati ,printre care :amorsare si reamorsare usoara, foarte putini stropi,cordon de sudura omogen fara porozitati,rezultate excelente la controlul cu raze ...
-Cateva cuvinte despre invertoare. Exista un tabel al fiecarui produs de acest tip in care se arata durata de lucru in functie de amperajul folosit. De ex 100A=30%, asta inseamna ca la 100A si temperatura mediului de 40 de grade,se va putea suda 3 min din 10. Unele firme dau aceste date pentru temperatura de 20grade ceea ce constitue o incercare de inducere in eroare.
Nici un aparat invertor ,sau altfel,de pe piata [neprofesional].care are ca limita o anumita grosime de electrod nu va lucra 100% din timp cu acel elctrod ,ci mai degraba ceva de ordinul 7% [total insuficient] Pentru cazul nostru cred ca aparate invertor cu puterea cuprinsa intre 145A SI 200A ,[care sudeaza cu pana la 3,25mm] ar putea lucra 100% din timp cu electrod de 2mm.
Un alt criteriu de alegere a unei astfel de surse de sudura este nivelul tehnologiei. Cele realizate in tehnologia Mosfet" sint usor de depanat, insa cele de ultima generatie au unele caracteristici care le fac f. usor de folosit cum ar fi : protectii la supracurent, sau la tensiuni prea mici, controlul depunerii materialului de sudura,amorsare f. buna ,protectie antilipire electrod ,...dar cand e sa se strice cei de la reprezentanta Telwin de ex. spun despre produsul lor Force 145 ca trebuie schimbata placa intreaga si costa 8mil. Totusi eu am gasit un inginer in Timisoara care e capabil sa repare si astfel de aparate ce oricum nu se strica fara motiv.
-Proiectul care ma intereseaza pe mine spune despre grosimea tablei ca e de 12 gauge peste tot. 12% dintr-un inch,m-am gandit ca trebuie sa fie, adica 3mm aprox. Dar nu era asa. Cineva mi-a dat exemplul ca 1 uncie de plumb din care se fac 12 alice ,determina marimea alicelor pentru calibrul 12 de la arma de vanatoare. In cazul tablelor de otel [fiindca la fiecare material e altfel] ,atasez un tabel cu transformarile :
Sheet Metal Gauge Size Data - Engineers Edge
cum la noi de la 2,5mm se sare direct la 3mm [2,64mm nu exista ]se pare ca optim ar fi 3mm la opera vie si 2,5mm la suprastructura.
.
Adaug imagini de la realizarea unei barci de tabla sudata cu invertorul:
boat building.wmv - YouTube
 
Ultima editare:
salutare tuturor. as dori sa achizitionez o ambarcatiune din otel[ rusoaica]. dati-mi va rog un sfat. se merita, e costisitoare? va multumesc
 
Eu am lucrat o perioada ca marinar la Dunare si stiu ca denumirea de "rusoaica era atribuita pilotinelor metalice de conceptie sovietica. Daca de tipul asta de salupa e vorba,atunci cred ca acostata poate da impresia de confort, dar in mars se schimba treaba datorita zgomotului dat de motorul inboard. Mai vorbim de disconfort termic vara ,in cabina slab izolata si consum mare. Datorita greutatii nu poti adapta de un propulsor mai mic, poate mai modern,..dar asta inseamna bani
 
Ultima editare:
ma refer la o ambarcatiune, model RIBINSK. Ar merge un motor de saviem supraalimentat[turbo]. motorul 3D6 e cam expitat. din toate punctele de vedere. si greoi si foarte costisitor, ce-i drept ca nici nu sunt un asa mare cunoscator a acestor motoare.
 

Back
Sus