constructia ambarcatiunilor din tabla

Un nou thread inceput de un pasionat al acestor tipuri de ambarcatiuni.

Am inceput de ceva timp pe cont propriu designul si poate ca candva si constructia unei ambarcatiuni de tabla, cu vele, de aprox 35' ptr un circumnavigation.

Astept pasionatii de astfel de ambarcatiuni cu intrebari si sugestii.

Peredai privet iz Galati !
:skip:
 
Un nou thread inceput de un pasionat al acestor tipuri de ambarcatiuni.

Am inceput de ceva timp pe cont propriu designul si poate ca candva si constructia unei ambarcatiuni de tabla, cu vele, de aprox 35' ptr un circumnavigation.

Astept pasionatii de astfel de ambarcatiuni cu intrebari si sugestii.

Peredai privet iz Galati !
:skip:

La ce model anume te-ai gandit?
Cat esti de avansat cu designul/constructia?
 
La ce model anume te-ai gandit?
Cat esti de avansat cu designul/constructia?

Corpul, va arata aproximativ cam asa: http://kastenmarine.com/fantail33.htm .
Vor face cateva modificari totusi ....
1 pentru simplificarea constructiei, pupa va avea oglinda adica o sa fie plata
2 asta inseamna ca o sa pot fixa carama mai usor. Apropo tot ptr simplitate manevrele le voi fave cu o carma.
3 o sa fi un junk-rig schooner - ..... sau nu stiu inca ma mai gandesc, lipsa de experienta in navigare isi spune cuvantul :)

Am reusit pana acum sa obtin un plan de forme (cu ajutorul unui program simplu si pe care il recomand cu multa caldura si altora http://www.epoxy-resins.co.uk/Carene/carene.htm ) .

Am ales si materialul : otel grad A. O vreme ma gandeam la aluminiu dar e prea complicat ptr un home buider totusi ...

Din pacate lipsa de timp si putina experienta pe apa ma tin in loc. Nici eu nu vreau sa fortez ptr ca stiu ca am nevoie de 4 ani ca sa pot pleca pe oceane - 2 cu C ptr examenul de B si 2 cu B-ul ptr examenul de A.

O sa continui oricum cu varianta junk schooner care mi se pare la momentul actual cea mai ieftina si mai robusta ptr un begginer. Mai aveam in calcul variantele bermuda sloop, gaff sloop sau gaff cutter ... dar eu sunt totusi adeptul unei vele mai solide si performate mai reduse vis-a-vis de o vela scumpa si cu calitati superioare.

Sa vedem ce o sa cred dupa ce o sa ma dau si eu pe mare cu o barca cu vele .. :sail:
 
Esti fantastic ! Tu nu ai mers inca cu vele pe mare , dar te gandesti sa iti construiesti o barca pentru traversarea oceanului ? Felicitari pentru decizie ! Iar daca vrei sa faci practica , sugerez sa ajungi cat poti de des in porturile Tomis , Mangalia sau Eforie si sa incepi sa cunosti proprietarii de barci de acolo . Poti sa incepi prin a intreba de mine , daca vrei , si o sa incercam sa iti dam pe mana o timona si o scota a randei . Daca o sa-ti placa atat de mult , atunci sigur vei ajunge sa traversezi oceanul la un moment dat !
 
Esti fantastic ! Tu nu ai mers inca cu vele pe mare , dar te gandesti sa iti construiesti o barca pentru traversarea oceanului ? Felicitari pentru decizie ! Iar daca vrei sa faci practica , sugerez sa ajungi cat poti de des in porturile Tomis , Mangalia sau Eforie si sa incepi sa cunosti proprietarii de barci de acolo . Poti sa incepi prin a intreba de mine , daca vrei , si o sa incercam sa iti dam pe mana o timona si o scota a randei . Daca o sa-ti placa atat de mult , atunci sigur vei ajunge sa traversezi oceanul la un moment dat !

Multumesc pentru incurajari si suport! Am fost pe mare, am stat imbarcat aproape un asa ca am totusi o idee vaga despre cum ar trebui sa fie. Poate de cand am fost imbarcat am prins "microbul" si nu am mai scapat de el.
Vis-a-vis de oferta - suna fantastic si inseamna foarte mult pentru un incepator dar locuiesc mult prea departe de mare si stiu ca din pacate nu se va ivi o ocazie sa ajung acolo prea curand..
Retin cu placere insa oferta generoasa facuta si va multumesc pentru ea!

Constructia in regie proprie nu cred ca poate fi atat de grea, conteaza cred eu sa iti doresti cu adevarat un lucru si nimic chiar nici lipsa banilor sau a cunostintelor , etc. nu te pot opri.

Asadar tuturor ce viseaza: AVANTI !
 
Mult succes ! iar oferta mea ramane valabila pentru cand vrei tu sa ajungi. Sunt convins ca fara a veni pe langa barci , nu vei invata suficiente lucruri in timp scurt. Adica ar trebui sa investesti prea multi ani doar pentru citit , ca sa inveti lucruri pe care le-ai prinde intr-o vara , pe langa barci .
 
Ultima editare:
Un nou thread inceput de un pasionat al acestor tipuri de ambarcatiuni.

Am inceput de ceva timp pe cont propriu designul si poate ca candva si constructia unei ambarcatiuni de tabla, cu vele, de aprox 35' ptr un circumnavigation.

Astept pasionatii de astfel de ambarcatiuni cu intrebari si sugestii.

Peredai privet iz Galati !
:skip:

Pro construcţie metalică:
- omogenitatea construcţiei;
- uşurinţa punerii în practică a proiectului (asta dacă ştii cu ce se mănâncă sudura MIG);
- soliditatea corpului;
- mişcări blânde pe mare rea;
- posibilitatea de a folosi materiale ieftine şi costul final, mult mai mic;

Contra construcţiei metalice:
- greutatea mare a bărcii;
- viteza redusă care rezultă de aici;
- necesitatea unei bune protecţii împotriva coroziunii chimice şi galvanice;
- întreţinere permanentă (nu neaparat costisitoare);
- velatură mai mare pentru a compensa greutatea, deci manevrare mai grea decât la o barcă similară în lungime;
- necesitatea instalării unui motor mult mai puternic, consform deplasamentului mare al bărcii;
 
Mult succes ! iar oferta mea ramane valabila pentru cand vrei tu sa ajungi. Sunt convins ca fara a veni pe langa barci , nu vei invata suficiente lucruri in timp scurt. Adica ar trebui sa investesti prea multi ani doar pentru citit , ca sa inveti lucruri pe care le-ai prinde intr-o vara , pe langa barci .

Va multumesc mult inca odata! Sunt de acord cu opinia dumneavoastra, sper sa am sansa sa fiu mai aprope de barci la anul care vine!
Putine persoane la noi in tara ar face poate astfel de oferte! Felicitari!
Mult succes in activitate, in navigatie si nu numai!
 
- uşurinţa punerii în practică a proiectului (asta dacă ştii cu ce se mănâncă sudura MIG);

Am sudat MIG. Ba nu ... a fost MAG. Sa facem precizarea:

MIG = metal inert gas (argon, heliu sau amestecuri)
MAG = metal activ gas (Ar, CO2, amestecuri, etc)


Cu procedeul MIG se face sudura la table de aluminiu ( si inoxurile mi se pare ...) . Nu e rocket science dar e complexa chiar si ptr un sudor cu experienta.

Cu MAG se sudeaza otelurile. E f simplu, se invata repde. Aparatul de sudura e mai scump insa plus buteliile de gaz ... cam scump mi se pare mie... In plus nu se poate face sudura decat intr-o hala inchisa ptr ca curentii de aer indeparteaza gazul de pe baia de sudura deci apar f multe defecte...

MAG are doar avantajul unor deformatii mai mici de la sudare si o productivitate ridicata in cadrul uzinelor de confectii metalice.Plus ca uneori nu mai e nevoie de polizarea sudurii ... Cam atat....

Ca inginer sudor as recomanda sudura cu electrozi. E simpla, mult ,mult mai ieftina, la fel de sanatoasa ca o sudura MIG/MAG. Asa ca merita toata atentia oricarui amator. Daca se sudeaza cu electrozi subtiri se obtine o sudura buna si se controleaza si deformatiile.
 
Salut Mariani, mai detaliaza despre partea de design pentru barca ta de tabla, si te asigur ca urmarim cu interes si seriozitate evolutia designului. Eu as sugera daca-mi permiti sa te orientezi spre tehnica Origami, o metoda foarte rapida de constructie metalica: http://www.origamimagic.com/
 
Salut Mariani, mai detaliaza despre partea de design pentru barca ta de tabla, si te asigur ca urmarim cu interes si seriozitate evolutia designului. Eu as sugera daca-mi permiti sa te orientezi spre tehnica Origami, o metoda foarte rapida de constructie metalica: http://www.origamimagic.com/

Multumesc ptr sugestie Vali, o sa am nevoie de o multime nici o problema! Recunosc ca am mai studiat metoda nu o contest dar mi se pare un pic mai complicata eleborarea pieselor ce vor fi debitate. Nu am softul ptr asa ceva. Se pare ca aceasta metoda are un mare avantaj - acela al greutatii mai mici corpului.

Eu sunt insa obisnuit sa lucrez pe coaste si familiariatea cu modul acesta de lucru ma ajuta enorm sa imi simplific munca. Varianta single-chine este simpla si deasemeni pretabila pentru constructia de catre un amator. Am si softul, am si planul de formecat de cat facut, piesele mi le scoate softul intr-un minut.

Daca ma urmariti ... atunci voi incerca sa postez etapele de proiectare. Voi explica ce si de ce, cum am facut. Sa nu va asteptati la minuni si nici sa nu va amuzati prea tare pe seama mea :) Contez, desigur, pe sprijinul, experienta si bunavointa voastra.
 
Ultima editare:
Nu e asa complicat de facut o desfasurata in Origami, iti trebuie un soft de rendering. Eu asa mi-as face corpul la o barca de tabla, iar puntea si rooful le-as face din placaj, pentru a avea centrul de greutate cat mai coborat si barca usoara.

Uite o idee cum cred ca ar trebui sa arate barca pe care vrei tu s-o faci:
 

Atașamente

  • Cruiser.jpg
    Cruiser.jpg
    27.4 KB · Vizualizări: 74
  • Cruiser 2.jpg
    Cruiser 2.jpg
    24 KB · Vizualizări: 56
Multumesc ptr sugestie, Vali! Am auzit de sistemul acesta care se pare ce are intr-adevar multe avantaje. Corpul seamana foarte bine cu ce imi doresc
Raman totusila ideea de corp omogen din tabla. Sugestia ta mi s-ar parea mai adectava la un costal-cruiser. Pozele arata f bine cu ce mi doresc

Ce parere ai legat optiunea de vela gaff cruiser?
 
Ultima editare:
Incepe sa-mi placa chestia asta de-i zice Origami:D
 

Atașamente

  • P1060968.jpg
    P1060968.jpg
    44.5 KB · Vizualizări: 88
  • P1060969.jpg
    P1060969.jpg
    42.7 KB · Vizualizări: 73
  • P1060971.jpg
    P1060971.jpg
    21.7 KB · Vizualizări: 76
Asta-i desfasurata unei jumatati din "grasana" de mai sus
 

Atașamente

  • P1060972.jpg
    P1060972.jpg
    20.3 KB · Vizualizări: 67
Salut Mihai !

Nu te lasa inselat de aparente. Desi cu hartie treaba e simpla, cu tabla nu o sa mai fie la fel de usor. Nu vrei sa arunci o privire si pe niste planuri 2d si 3d de la un single chine?

Le-am atasat mai jos, cu specificatia ca trebuie schimbata extensia fisierelor din ".doc" in ".rar". Dupa ce le extragi - obtii 2 dxf-uri.

Eu in continuare optez ptr varianta single-chine si o sa arate aproape de ceea ce am postat.
 

Atașamente

  • 2d.doc
    9.1 KB · Vizualizări: 88
  • 3d.doc
    7.4 KB · Vizualizări: 26
Salut Marian! In imaginile de mai sus glumeam doar:). Pur si simplu m-am jucat. Stii doar ca sunt adeptul structurilor din lemn. Mi-a placut simplitatea prin care prinde contur corpul, din doar cateva taieturi iscusit facute.
 
Desi nu sunt constructor de barci (inca) si nici un sudor bun (prefer sa chem pretenii sa sudeze ca in sudurile lor am incredere) imi permit sa iti dau doua sfaturi.
1. foloseste origami
2. foloseste MIG/MAG
Nu stiu cat de bine sudezi si nu vreau sa implic nimic in acest sens. Parerea mea e ca tabla subtire se sudeaza mai usor cu MIG/MAG, mai ales cand faci cordoane lungi. La sfarsit electrozii plus discurile abrazive pentru finisarea sudurilor s-ar putea sa te coste mai mult decat sarma si gazul. Vei suda suprafete mari de tabla pe profile inguste si curbate. Pericolul evident este ca la sfarsit barca va arata ca un cal hamesit la care i se vad coastele prin piele. Nu glumesc cand ma exprim asa. La origami sudezi intai longitudinal si abia cand toata structura este stabila te apuci sa sudezi elemente de rigidizare. Pericolul deformarii termice este mult mai mic.
Oricum te hotarasti, nu uita doua lucruri fundamentale:
1. sudezi in pas de pelerin.
2. deformarile se rezolva pe loc cu flacara de oxiacetilena si apa
Succes.
 
Salut
Sant nou pe forum si am fost si eu "infectat" de cativa ani de microbul DIY in ambarcatii.Acum mi-a cam trecut si cu criza asta poate:D.Am adunat si eu o gramada de materiale si carti informative de pe unde am putut(germania,sua,australia).
La ambarcatiile din tabla cel mai bun designer mi s-a parut neamtul Reineke.
S-a specializat pe ambarcatii de amatori pentru circumnavigatie si a elaborat planuri pentru constructii simplificate pe coaste cu linia franta.
Ce am vrut sa subliniez e faptul ca tabla de otel se preteaza de la o anumita lungime a ambarcatiei.Se pare ca sub 9-10m nu e avantajoasa din cauza greutatii mari.
In ce priveste sudura MIG si MAG cam 50% reprezinta reglarea aparatului,25% o mana sigura si calma si 25% inca ceva cunostinte teoretice.
Eu am fost lacatus mecanic in romanica si dupa ce am venit in austria de 15 ani sudez cu acest procedeu.As recomanda un aparat de marca chiar si second hand ca ar duce cu siguranta constructia unei ambarcatii fara sa se strice.Eu lucrez numai cu Fronius si merg excelent.Ar mai fi Messer Griesheim si ESAB.In produsele italiene si slovace,slovene nu prea am incredere.S-ar putea ca sudura sa iasa cu pori.
Cand voi ajunge in tara voi lua niste cataloage de la Reineke si le voi scana pentru informare.
Bafta multa
 

Back
Sus