Constructia unei canoe din placaj

Buna tuturor, sunt nou in domeniu asa ca scuze limbajul nespecializat si posibilele erori de apreciere datorate lipsei de experienta.
Sunt pasionat de natura (de la survival pana la bushcraft), si de mestesuguri traditionale - cioplit lemnul, fierarie, pielarie etc., si de ceva timp m-am gandit sa-mi completez echipamentul cu o canoe care sa-mi faciliteze si altfel de iesiri - pe apa.
M-am oprit la acest model - http://www.jemwatercraft.com/proddetail.php?prod=DKTour, pt faptul ca planurile sunt gratuite, e destul de incapatoare, relativ simplu de construit si nu necesita finante si un spatiu de lucru dedicat.
Am sculele necesare, dexteritatea si vointa, insa am nevoie si de sfaturi.
Primul ar fi legat de placaj, conform planurilor e recomandat cel marin insa este acceptat si cel normal in doua variante de 6mm (cu imbracare totala doar la exterior cu fibra de sticla si la interior doar cu banda) sau 4 mm (inbracare totala interior exterior cu fibra).
De asemenea, imi poate recomanda cineva un producator de placaj si cam ce detalii tehnice ar trebui sa aiba cel de 4 mm (clasa, tip de lemn folosit etc.)?
Intrebarea e legata de faptul ca vreau sa pastrez greutatea in limite acceptabile si vreau sa merg pe varianta de 4 mm si vreau sa stiu daca imbracamintea interioara cu fibra e mai usoara decat cei 2 mm lipsa din placaj.
A doua intrebare e legata de adezivul pt imbinari - ar merge Montaj Kitt-ul de la Bison? Conform fisei tehnice asigura o atansare si rezistenta foarte buna, e relativ elastic dupa maturare si rezistent la apa (asta nu ar fi o problema din moment ce va fi sub straturile de fibra).

Referitor la constructia efectiva, voi merge pe ideea prinderii cu sarma de cupru a foilor de placaj, fixarea unei etrave duble (interiora si exterioara) si fixarea unor coaste suplimentare ca la cele din shipci.
Astept si alte sfaturi.
Multumesc.
 
Salutare si mult succes in demersul tau, iti doresc - iti dorim !
Inainte de a te asalta gasca asta frumoasa cu sfaturi, pentru ca esti un om cu personalitate, cred ca mai frumos e sa te ajutam cu intrebari pentru a-ti alege singur calea, pentru a-ti alege singur metoda de lucru...
Pentru inceput :
Precizai la un moment dat de montaj kit de la Bison, te referi la acela din tub similar cu siliconul sanitar pe care-l aplici cu dispozitivul acela mecanic tip pistol , sau solutia aceia transparenta care lipeste precum prenadezul ? (amandoua sunt costisitoare, cred)
Apoi, intr-un alt moment precizezi ca placajul va fi acoperit cu fibra de sticla. Pentru aceasta varianta, cu ce solutie vei lipi fibra de placaj ?
 
Ultima editare:
Buna, da ma refeream la cel gen silicon, care se aplica cu pistolul. Alegerea e determinata de usurinta cu care se poate aplica si faptul ca e disponibil in orice magazin de profil.
Citisem pe undeva pe aici despre un adeziv de genul Uretan sau asa ceva dar trebuie sa-l caut pe net ca sa-l cumpar.
Pt. fibra am sa merg pe varianta tesaturii de fibra (aici astept un sfat legat de tipul de tesatura sau mai bine zis greutatea ideala/mp - eu ma gandeam la 300g/mp) si epoxi.
 
Pai daca tot ai sa te folosesti de epoxy la fibra, de ce sa nu-l folosesti si la celelalte lipituri ?
Crezi ca o sa iesi mai ieftin cu Montage Kit ?
Eu am lipit placaj si cu montage kit si cu epoxy. Ambele lipituri au fost destul de puternice, dar epoxy in plus are avantajul ca patrunde in straturile placajului pe cand montage kit, nu !
Iar placajul patruns de rasina epoxy, este protejat de efectul putrezirii, datorata umezelii...
 
Intre timp am luat placajul de la Holver .Un okoume clasa B-BB .Cei 4 mm au 3,7-3,8mm o parte mai este cum mai este dar a doua are culori diferite este chituita cu chit sarit. Calitatea este straina de Holver .
Placajul nu se poate rolui are miezul de plop cu discontinuitati ce se vad pe margine .
 
Fibra de sticla tesatura. la peste 300g/mp e la kilogram, 4-5 euro/kg, mai subtire e la metru, per kg iese de cateva ori mai scumpa dar e mai fina. Rasina, evident epoxidica, cea poliesterica desi mai ieftina, nu are aderenta buna pe placaj
 
Salut! Eu am folosit stratimat de 100 g/m patrat si-am scos caiacul la 12 kg. Mai am, daca vrei vorbim. Sunt din Ploiesti.
 

Back
Sus