Eurosail - Cursuri RYA
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 19 of 19

Topic: Tura cu caiacul in Delta Dunarii

Quote Originally Posted by bogdanbuciu View Post
    Tura organizata de Vio si Lusiana a inceput pe 01 Septembrie si s-a terminatpe 06 Septembrie, a adunat 110 km de vaslit prin cele mai frumoase locuri alaturi de prieteni pasionati si curiosi din Romania si din alte tari. Atat peisajele, oamenii intalniti dar mai ales trairile au fost un balsam pentru sufletul meu (suficient de imbalsamat oricum datorita meseriei). Nu mai am rabdarea sa descriu fiecare moment, il povestesc oricui la un pahar ochi in ochi. Aici scriu doar ca a fost o mare binecuvantare ca tura s-a desfasurat odata cu ajungerea TID-ului la Tulcea si apoi la Sf. Gheorghe; am inceput si am incheiat in acelasi registru ca la editiile trecute desi nu am facut parte din TID, alaturi de prieteni vechi, printre care si Vali Branconeru & Co(cutza), si am vazut si pentru prima data in viata, odata cu Maria de 4 ani si 9 luni, DELTA DUNARII.
    MULTUMIM VIOREL SI LUSI

Tura a fost aceasta:

Day 1(01.09): sosire Tulcea si campare in tabara TID
    Day 2(02.09): Camping Tulcea - Nea Vasile si Simona ~25Km (ciorba de peste, pepeni, distractiune, voie buna)
    Day 3(03.09): Nea Vasile - Mila 23 ~ 27Km (bere eu / inghetata Maria, comuniune cu linistea satului lipovean - am fi ramas acolo)
    Day 4(04.09): Mila 23 - Lacul Puiu (via Brat Sulina, abatere 4km pana in Caraorman) ~33.6Km (prins sarpe, balaceala, plictiseala placuta)
    Day 5(05.09): Lacul Puiu - Sf. Gheorghe (via Lacul Erenciuc) ~25Km - (Doamne Doamne frumos este, balaceala, roll, intalnit prieteni, bere eu / inghetata Maria)
    Day 6(06.09): Sf. Gheorghe - Tulcea(cu vaporul) - Bucuresti (cu masina) - (s-a instalat love)

Sa fiti iubiti. Eu de la anul sper sa-mi iau/fac velier pentru Delta si Dunare.
    multumim Bogdan, placerea a fost de partea noastra si n-am bucurat sa avem in echipa si doi strumfi de nota 10. A fost o tura frumoasa cu oameni frumosi. In primavara poate mergem intr-o tura de recunoastere, am de trasat cateva locuri interesante.

Quote Originally Posted by Alex78 View Post
    Sa ma tii la curent daca mai faceti "prostii" din astea :-). Da' mai din timp ca stii ca am serviciul ala aiurea :-)
    Uite Alex in wek-ul asta cu 1 Dec mergem in 2Mai sa ne dam in valuri(si sper sa gasim valuri)
    Pentru anul viitor am sa anunt cateva ture din timp, de 1 Mai se cere o tura prelungita, si tot asa, la cerere, in septembrie in perioada TID
    Handcrafted Greenland Style Paddles from Romania. www.enot.ro

Prognozele spun ca duminica aveti valuri cam cat va trebuie voua, pe un vant de sud, sambata e treaba mai lesinata cu valul dar sustinuta cu vantul (vest) , iar daca vreti distractie, mutati weekend-ul joi si vineri : vant de sud 30-40 nd ! Mergeti pe val pana-n Odessa !

P.S>
    Prognoza ca prognoza. Important e sa fiti acolo. Un dicton marinaresc frantuzesc spune : cine se uita prea mult la meteo, sfarseste la restaurant . ( " Qui regarde trop la meteo, fini au bistrot " )

Default Tura cu caiacul in Delta Dunarii

Eu ma bag la delta daca pot. Datul pe mare pe vremea asta nu ma atrage. Eu sunt mai calm din fire :-). Imi place sa merg usor si sa admir. Marea mi-ar da palpitatii :-). Sunt cu ochii pe voi :-).

Sent from my iPad using Tapatalk

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Prognozele spun ca duminica aveti valuri cam cat va trebuie voua, pe un vant de sud, sambata e treaba mai lesinata cu valul dar sustinuta cu vantul (vest) , iar daca vreti distractie, mutati weekend-ul joi si vineri : vant de sud 30-40 nd ! Mergeti pe val pana-n Odessa !

P.S>
    Prognoza ca prognoza. Important e sa fiti acolo. Un dicton marinaresc frantuzesc spune : cine se uita prea mult la meteo, sfarseste la restaurant . ( " Qui regarde trop la meteo, fini au bistrot " )
    Florio, te rog reaminteste-mi unde citim prognozele?

Quote Originally Posted by klimm View Post
    Florio, te rog reaminteste-mi unde citim prognozele?
    m-am dumirit, uitasem de subforumul de meteo de pe navigatie

6.  

[QUOTE=cpt NEMO;42989]multumim Bogdan, placerea a fost de partea noastra si n-am bucurat sa avem in echipa si doi strumfi de nota 10. A fost o tura frumoasa cu oameni frumosi. In primavara poate mergem intr-o tura de recunoastere, am de trasat cateva locuri interesante.

Daca iti face placere tine-ma la curent cu trasarea de locuri in primavara si poate va tin companie.

Default Tura cu caiacul in Delta Dunarii

Da, da. Si pe mine. Imi place sa "cartografiez" locuri necunoscute :-D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mediterraneus Ponticus stavride's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    711

Unul dintre Strumfi este si el interesat de viitoarele ture
    Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Quote Originally Posted by klimm View Post
    m-am dumirit, uitasem de subforumul de meteo de pe navigatie
    Windfinder.com , windguru.com , yr.no
    Depinde care iti arata mai bine zona in care te vei duce. Pana in prezent stiu doar site-uri meteo straine care sa dea prognoze de val, vant in afara de clasica prognoza de soare/ploaie/temperatura . Dar fiecare sit strain are alta harta a punctelor de prognoza . Asa ca e bine sa vezi mai multe si iti faci o opinie mai realista.
    Pana la urma e o prognoza, nu ?
    Last edited by Florio; 30 Nov 2012 at 08:57 AM.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. Navigare in Delta Dunarii
    de etrex în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 35
    Ultimul post: 15 Feb 2012, 11:07 AM
  2. Tura Tulcea-Maliuc (Delta Dunarii)
    de Krisius în topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 24 Aug 2011, 05:50 PM
  3. Ajutor planificare tura Delta Dunarii
    de ghyoc în topicul Dunăre şi Delta Dunării