Tura cu caiacul in Delta Dunarii

Salutare!
Este cineva interesat de o tura cu caiacul in Delta Dunarii?
Eu nu am mai fost pina acum in delta si sper mai gasesc pe cineva interesat de o tura de 4-5 zile eventual sa stam cu cortul (este mai ieftin si mai frumos).
Nu am stabilit nici un traseu.Poate aveti voi idei mai bune pentu un traseu,asa ca astept propuneri si sfaturi de la cei care sint veterani in domeniu.
 
E vechi topicul dar ca sa nu spamez am sa intreb aici.

Poate cineva recomanda un traseu sau mai multe care sa poata fi facut(e) cu caiacul/canoe fara ajutor motorizat? As vrea sa incerc singur (cu gps).

Pentru inceput m-ar interesa trasee scurte de 2-3 zile.
Am vazut ca la Dunavatul de Jos se poate ajunge cu masina si sunt niste canale pe acolo si un lac. Aveti idee cum sunt curentii? Adica daca pot sa ma intorc din punctul in care am plecat fara sa trebuiasca sa fiu tractat?

Multumesc.

P.S.
Stiu ca nu este recomandat sa merg singur dar din pacate legile lui Murphy fac in asa fel incat sa nu pot participa la evenimente organizate asa ca singura solutie este sa merg singur cand am timp :).
 
Tocmai ce a organizat Vio (enot.ro) o tura ca aceasta in Delta in urma cu ceva zile.
 
Stiu. Dar evident ca intr-o perioada cand nu am putut merge. In mod normal trebuia sa fiu la TID. Dar m-am cacait atat incat nu am mai putut merge...
 
Prin Delta spre Marea Neagra

Tura organizata de Vio si Lusiana a inceput pe 01 Septembrie si s-a terminatpe 06 Septembrie, a adunat 110 km de vaslit prin cele mai frumoase locuri alaturi de prieteni pasionati si curiosi din Romania si din alte tari. Atat peisajele, oamenii intalniti dar mai ales trairile au fost un balsam pentru sufletul meu (suficient de imbalsamat oricum datorita meseriei). Nu mai am rabdarea sa descriu fiecare moment, il povestesc oricui la un pahar ochi in ochi. Aici scriu doar ca a fost o mare binecuvantare ca tura s-a desfasurat odata cu ajungerea TID-ului la Tulcea si apoi la Sf. Gheorghe; am inceput si am incheiat in acelasi registru ca la editiile trecute desi nu am facut parte din TID, alaturi de prieteni vechi, printre care si Vali Branconeru & Co(cutza), si am vazut si pentru prima data in viata, odata cu Maria de 4 ani si 9 luni, DELTA DUNARII.
MULTUMIM VIOREL SI LUSI

Tura a fost aceasta:

Day 1(01.09): sosire Tulcea si campare in tabara TID
Day 2(02.09): Camping Tulcea - Nea Vasile si Simona ~25Km (ciorba de peste, pepeni, distractiune, voie buna)
Day 3(03.09): Nea Vasile - Mila 23 ~ 27Km (bere eu / inghetata Maria, comuniune cu linistea satului lipovean - am fi ramas acolo)
Day 4(04.09): Mila 23 - Lacul Puiu (via Brat Sulina, abatere 4km pana in Caraorman) ~33.6Km (prins sarpe, balaceala, plictiseala placuta)
Day 5(05.09): Lacul Puiu - Sf. Gheorghe (via Lacul Erenciuc) ~25Km - (Doamne Doamne frumos este, balaceala, roll, intalnit prieteni, bere eu / inghetata Maria)
Day 6(06.09): Sf. Gheorghe - Tulcea(cu vaporul) - Bucuresti (cu masina) - (s-a instalat love)

Untitled.jpg


Sa fiti iubiti. Eu de la anul sper sa-mi iau/fac velier pentru Delta si Dunare.
 
Sa ma tii la curent daca mai faceti "prostii" din astea :). Da' mai din timp ca stii ca am serviciul ala aiurea :)
 
A propos de expeditii cu kayak-ul in Delta Dunarii, am inceput montajul la video jurnalul expeditiei noastre cu kayak-ul in Delta.

intrare pe apa la Murighiol - Erenciuc - Sf. Gheorghe - Sacalinul Mic (pe exterior) - intrare in Golful Sacalin printre cele doua insule - epava remorcher - cap sud Sacalin - traversare de la cap sud Sacalin inapoi pe "continent" intre Ciotica si Perisor - Perisor - Dranov - Mustaca - Complex Holbina - Mustaca - Razem - Canal Dunavat - Insula Popina - Sarichioi - tentativa de traversare inapoi la Holbina esuata la Calugaru (in poligon) din cauza vantului puternic de sud - Cap Dolosman - Gura Portitei - Grindul Chituc - Plaja Corbu - Petromidia - Mamaia - iesire de pe apa in Portul Tomis.

Urmeaza detaliile despre cele 4 zile de vant de sud care au facut traversarea Razem-ului de la Popina la Gura Portitei extrem de interesanta, cedarea unui sponson (superior babord) in mars spre Perisor, intalnirea cu Florio, inlocuirea sponsonului superior babord, care a necesitat demontarea completa a U-Boat-ului la Complexul Holbina, cedarea legaturilor de prindere a unei AMA (tribord) in plina furtuna pe Razem si deriva de doua ore pana in stuful de la Calugaru, furtuna pe mare care ne-a fortat sa iesim la Chituc si ne-a tintuit pe loc doua zile, hula care ne-a scos la Corbu, debarcarea de noapte si camparea pe plaja Mamaia (chiar in centru la Iaki), tentativa de furt la 3 dimineata si insorita iesire in Portul Tomis si intalnirea cu Constantin Lascu.
 
Tura organizata de Vio si Lusiana a inceput pe 01 Septembrie si s-a terminatpe 06 Septembrie, a adunat 110 km de vaslit prin cele mai frumoase locuri alaturi de prieteni pasionati si curiosi din Romania si din alte tari. Atat peisajele, oamenii intalniti dar mai ales trairile au fost un balsam pentru sufletul meu (suficient de imbalsamat oricum datorita meseriei). Nu mai am rabdarea sa descriu fiecare moment, il povestesc oricui la un pahar ochi in ochi. Aici scriu doar ca a fost o mare binecuvantare ca tura s-a desfasurat odata cu ajungerea TID-ului la Tulcea si apoi la Sf. Gheorghe; am inceput si am incheiat in acelasi registru ca la editiile trecute desi nu am facut parte din TID, alaturi de prieteni vechi, printre care si Vali Branconeru & Co(cutza), si am vazut si pentru prima data in viata, odata cu Maria de 4 ani si 9 luni, DELTA DUNARII.
MULTUMIM VIOREL SI LUSI

Tura a fost aceasta:

Day 1(01.09): sosire Tulcea si campare in tabara TID
Day 2(02.09): Camping Tulcea - Nea Vasile si Simona ~25Km (ciorba de peste, pepeni, distractiune, voie buna)
Day 3(03.09): Nea Vasile - Mila 23 ~ 27Km (bere eu / inghetata Maria, comuniune cu linistea satului lipovean - am fi ramas acolo)
Day 4(04.09): Mila 23 - Lacul Puiu (via Brat Sulina, abatere 4km pana in Caraorman) ~33.6Km (prins sarpe, balaceala, plictiseala placuta)
Day 5(05.09): Lacul Puiu - Sf. Gheorghe (via Lacul Erenciuc) ~25Km - (Doamne Doamne frumos este, balaceala, roll, intalnit prieteni, bere eu / inghetata Maria)
Day 6(06.09): Sf. Gheorghe - Tulcea(cu vaporul) - Bucuresti (cu masina) - (s-a instalat love)

Untitled.jpg


Sa fiti iubiti. Eu de la anul sper sa-mi iau/fac velier pentru Delta si Dunare.


Ai mers aproape pe traseul pe cxare l-am parcurs si noi anul trecut.
 
Tura organizata de Vio si Lusiana a inceput pe 01 Septembrie si s-a terminatpe 06 Septembrie, a adunat 110 km de vaslit prin cele mai frumoase locuri alaturi de prieteni pasionati si curiosi din Romania si din alte tari. Atat peisajele, oamenii intalniti dar mai ales trairile au fost un balsam pentru sufletul meu (suficient de imbalsamat oricum datorita meseriei). Nu mai am rabdarea sa descriu fiecare moment, il povestesc oricui la un pahar ochi in ochi. Aici scriu doar ca a fost o mare binecuvantare ca tura s-a desfasurat odata cu ajungerea TID-ului la Tulcea si apoi la Sf. Gheorghe; am inceput si am incheiat in acelasi registru ca la editiile trecute desi nu am facut parte din TID, alaturi de prieteni vechi, printre care si Vali Branconeru & Co(cutza), si am vazut si pentru prima data in viata, odata cu Maria de 4 ani si 9 luni, DELTA DUNARII.
MULTUMIM VIOREL SI LUSI

Tura a fost aceasta:

Day 1(01.09): sosire Tulcea si campare in tabara TID
Day 2(02.09): Camping Tulcea - Nea Vasile si Simona ~25Km (ciorba de peste, pepeni, distractiune, voie buna)
Day 3(03.09): Nea Vasile - Mila 23 ~ 27Km (bere eu / inghetata Maria, comuniune cu linistea satului lipovean - am fi ramas acolo)
Day 4(04.09): Mila 23 - Lacul Puiu (via Brat Sulina, abatere 4km pana in Caraorman) ~33.6Km (prins sarpe, balaceala, plictiseala placuta)
Day 5(05.09): Lacul Puiu - Sf. Gheorghe (via Lacul Erenciuc) ~25Km - (Doamne Doamne frumos este, balaceala, roll, intalnit prieteni, bere eu / inghetata Maria)
Day 6(06.09): Sf. Gheorghe - Tulcea(cu vaporul) - Bucuresti (cu masina) - (s-a instalat love)

Untitled.jpg


Sa fiti iubiti. Eu de la anul sper sa-mi iau/fac velier pentru Delta si Dunare.

multumim Bogdan, placerea a fost de partea noastra si n-am bucurat sa avem in echipa si doi strumfi de nota 10. A fost o tura frumoasa cu oameni frumosi. In primavara poate mergem intr-o tura de recunoastere, am de trasat cateva locuri interesante.

Sa ma tii la curent daca mai faceti "prostii" din astea :). Da' mai din timp ca stii ca am serviciul ala aiurea :)

Uite Alex in wek-ul asta cu 1 Dec mergem in 2Mai sa ne dam in valuri(si sper sa gasim valuri)
Pentru anul viitor am sa anunt cateva ture din timp, de 1 Mai se cere o tura prelungita, si tot asa, la cerere, in septembrie in perioada TID
 
Prognozele spun ca duminica aveti valuri cam cat va trebuie voua, pe un vant de sud, sambata e treaba mai lesinata cu valul dar sustinuta cu vantul (vest) , iar daca vreti distractie, mutati weekend-ul joi si vineri :D : vant de sud 30-40 nd ! Mergeti pe val pana-n Odessa !


P.S>
Prognoza ca prognoza. Important e sa fiti acolo. Un dicton marinaresc frantuzesc spune : cine se uita prea mult la meteo, sfarseste la restaurant . ( " Qui regarde trop la meteo, fini au bistrot " )
 
Eu ma bag la delta daca pot. Datul pe mare pe vremea asta nu ma atrage. Eu sunt mai calm din fire :). Imi place sa merg usor si sa admir. Marea mi-ar da palpitatii :). Sunt cu ochii pe voi :).


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Prognozele spun ca duminica aveti valuri cam cat va trebuie voua, pe un vant de sud, sambata e treaba mai lesinata cu valul dar sustinuta cu vantul (vest) , iar daca vreti distractie, mutati weekend-ul joi si vineri :D : vant de sud 30-40 nd ! Mergeti pe val pana-n Odessa !


P.S>
Prognoza ca prognoza. Important e sa fiti acolo. Un dicton marinaresc frantuzesc spune : cine se uita prea mult la meteo, sfarseste la restaurant . ( " Qui regarde trop la meteo, fini au bistrot " )

Florio, te rog reaminteste-mi unde citim prognozele?
 
multumim Bogdan, placerea a fost de partea noastra si n-am bucurat sa avem in echipa si doi strumfi de nota 10. A fost o tura frumoasa cu oameni frumosi. In primavara poate mergem intr-o tura de recunoastere, am de trasat cateva locuri interesante.


Daca iti face placere tine-ma la curent cu trasarea de locuri in primavara si poate va tin companie.
 
Da, da. Si pe mine. Imi place sa "cartografiez" locuri necunoscute :-D


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
m-am dumirit, uitasem de subforumul de meteo de pe navigatie

Windfinder.com , windguru.com , yr.no
Depinde care iti arata mai bine zona in care te vei duce. Pana in prezent stiu doar site-uri meteo straine care sa dea prognoze de val, vant in afara de clasica prognoza de soare/ploaie/temperatura :) . Dar fiecare sit strain are alta harta a punctelor de prognoza . Asa ca e bine sa vezi mai multe si iti faci o opinie mai realista.
Pana la urma e o prognoza, nu ? :)
 
Ultima editare:

Back
Sus