Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 10 of 34

Topic: Pneumatica transformata in RIB

Default Pneumatica transformata in RIB

Asta-i pneumatica pe care vreau s-o transform in RIB...sa vedem ce-o iesi
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Fotografii-0054.jpg‎   Fotografii-0052.jpg‎   Fotografii-0055.jpg‎   Fotografii-0056.jpg‎  
    Libertatea e' mai scumpa ca toate....!

totul e posibil ... sau aproape totul. mai greu eu cred ca o sa fie cu unirea celor doua parti cea din fibra si cea pneumatica.succes.sa vedem inceputul.

Multumesc "stefan 0172"....sper ca nu te superi ca postez tot aici !!!....si va rog sa nu radeti de ce o sa fac:..am ales sa fac RIB-ul din placaj, "constructia" va fi ranforsata cu bari metalice(rectangulara de #25 mm,gros 2mm)....de ce procedez asa ???...de lene, daca faceam "scheletul" din lemn dura mult mai mult si nici nu am mat. uscat...asa caaaa...NU radeti va rog!!!!....la final totul va fi "imbracat" in fibra cu epoxi(epolam)....din acesta mai am,da tesatura" ioc"....bineinteles in final vopsit. Podurile originale ale pneumatici cantaresc aprox. 30 Kg...sper ca ce construiesc eu sa nu depaseasca 40Kg...cateva poze...si astept de la dvs. cateva impresii....si criticile sunt constructive
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Fotografii-0065.jpg‎   Fotografii-0059.jpg‎   Fotografii-0060.jpg‎   Fotografii-0061.jpg‎   Fotografii-0062.jpg‎   Fotografii-0063.jpg‎   Fotografii-0064.jpg‎   Fotografii-0068.jpg‎   Fotografii-0070.jpg‎  

Senior Member radasous's Avatar
    Locația
    Slatina, OLT
    Posturi
    143

Salut,
    bratulescu , nu cred ca are sens scheletul din fier, pentru ca este greu, foarte oxidabil, deci greu de convins sa tina epoxi. Ca sa il faci din lemn, daca nu alegi o forma complicata (cum m-a mancat pe mine) nu dureaza mult si nu trebuie mult material. Poti sa si renunti la schelet, adica sa fie doar placaj lipit, si ceva mai multe straturi de fibra.
    When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
    -- Tom Lehrer

Am inteles ce spui dar in final scheletul din fier va fi perfect izolat in interior(deci in nici un caz nu va lua contact cu apa)....pe partile metalice voi prinde cu suruburi material lemnos dupa care voi "prinde" cu epoxi placajul (sarma si "maclavais")...deci scheletul metalic l-am construit numai ptr. rigidizare. ptr. ca voi folosi un placaj subtire si apoi mai multe straturi de fibra. Cadrul metalic cantareste doar 12 KG ,pe cand podul orig. 28Kg
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Fotografii-0076.jpg‎   Fotografii-0074.jpg‎   Fotografii-0078.jpg‎   Fotografii-0072.jpg‎  
    Last edited by bratulescu; 11 Aug 2010 at 10:40 PM.

6.  

....am continuat munca de "cercetare" la +33'C....am aplicat placaj pe partile metalice prinse cu holtsuruburi si am pus "capace"
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Fotografii-0080.jpg‎   Fotografii-0084.jpg‎   Fotografii-0082.jpg‎   Fotografii-0085.jpg‎  
    Last edited by bratulescu; 12 Aug 2010 at 10:32 PM.

Azi am pus lateralele....dar mai mult de ora 11 n-am putut lucra....canicula
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Fotografii-0087.jpg‎   Fotografii-0088.jpg‎   Fotografii-0089.jpg‎  

.....pe seara am terminat cu panourile...
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Fotografii-0091.jpg‎   Fotografii-0093.jpg‎   Fotografii-0092.jpg‎  

....am slefuit apoi i-am pus fibra...
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Fotografii-0005.jpg‎   Fotografii-0008.jpg‎   Fotografii-0003.jpg‎   Fotografii-0010.jpg‎   Fotografii-0013.jpg‎   Fotografii-0014.jpg‎  

Senior Member radasous's Avatar
    Locația
    Slatina, OLT
    Posturi
    143

Te misti repede, felicitari!
    When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
    -- Tom Lehrer

Page 1 of 4 1234 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Vand canoe pneumatica
    de hibiscussport īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 18 Jan 2010, 01:54 PM

Tags for this Thread

Bookmarks