Flensburg Nautics 2010 (Marea Baltica)

norbih

SYC
In weekendul ce tocmai se incheie, am vizitat festivalul "Flensburg Nautics" (www.flensburg-nautics.de) care a inceput de joi (12.8) si a durat pana astazi (15.8).
alexandra.JPG
Eu am ajuns in Flensburg vineri, navigand pe "Bega", un Polaris Drabant de 26'. Echipajul a fost de doua persoane: eu si sotia. De acasa din Sønderborg ruta are in jur de 20 de mile. Astazi dupa-masa ne-am intors la Sønderborg, fiordul Flensburg fiind absolut fantastic, plin de ambarcatiuni de toate felurile.
flensburg fjord.JPG


La eveniment au participat numeroase veliere clasice.
flensburg hafen.JPG

Printre cele mai "exotice" s-a numarat Shtandard din Sankt Petersburg, care este o replica a fregatei tzarului Petru cel Mare, construita in 1703 (replica din 1999).
shtandard.JPG

Au fost foarte multe veliere clasice, majoritatea din Olanda.

atlantis and artemis.JPG

Inainte de intrarea in portul Flensburg, la scoala de ofiteri de marina de la Mürwik era acostata Gorch Fock.

gorch fock.JPG
Si pentru ca astazi este Ziua Marinei, o mica istorie a acestui vas: a fost construit in 1958 in Hamburg, la Blohm&Voss, ca si nava scoala pentru marina germana. Este a doua nava cu acest nume, dupa nava-sora Gorch Fock din 1933. Aceasta a fost nava scoala a marinei germane pana in 1945 cand a fost confiscata de rusi si rebotezata "Tovarisci". Dupa caderea URSS a ajuns pe mana ucrainenilor si din lipsa de fonduri s-a reusit sa fie returnata Germaniei, unde a fost restaurata in 2003 si este un vas muzeu in localitatea Stralsund.
Gorch Fock are mai multe nave-surori: USGC Eagle (SUA) - numele original Horst Wessel din 1936, Sagres III (Brazilia) - numele original Albert Leo Schlageter din 1937 si... bricul Mircea (1938). Mircea fiind singura nava identica cu originalul Gorch Fock!
 

Back
Sus