In weekendul ce tocmai se incheie, am vizitat festivalul "Flensburg Nautics" (www.flensburg-nautics.de) care a inceput de joi (12.8) si a durat pana astazi (15.8).
Faceti click pe imagine pentru a o mări
Titlu:	alexandra.JPG
Vizualizari:	25
Marime:	306,0 KB
ID:	5403
Eu am ajuns in Flensburg vineri, navigand pe "Bega", un Polaris Drabant de 26'. Echipajul a fost de doua persoane: eu si sotia. De acasa din Sønderborg ruta are in jur de 20 de mile. Astazi dupa-masa ne-am intors la Sønderborg, fiordul Flensburg fiind absolut fantastic, plin de ambarcatiuni de toate felurile.
Titlu:	flensburg fjord.JPG
Vizualizari:	24
Marime:	43,9 KB
ID:	5405

La eveniment au participat numeroase veliere clasice.
Titlu:	flensburg hafen.JPG
Vizualizari:	26
Marime:	273,2 KB
ID:	5406

Printre cele mai "exotice" s-a numarat Shtandard din Sankt Petersburg, care este o replica a fregatei tzarului Petru cel Mare, construita in 1703 (replica din 1999).
Titlu:	shtandard.JPG
Vizualizari:	30
Marime:	173,2 KB
ID:	5408

Au fost foarte multe veliere clasice, majoritatea din Olanda.

Titlu:	atlantis and artemis.JPG
Vizualizari:	26
Marime:	253,1 KB
ID:	5404

Inainte de intrarea in portul Flensburg, la scoala de ofiteri de marina de la Mürwik era acostata Gorch Fock.

Titlu:	gorch fock.JPG
Vizualizari:	35
Marime:	279,6 KB
ID:	5407
Si pentru ca astazi este Ziua Marinei, o mica istorie a acestui vas: a fost construit in 1958 in Hamburg, la Blohm&Voss, ca si nava scoala pentru marina germana. Este a doua nava cu acest nume, dupa nava-sora Gorch Fock din 1933. Aceasta a fost nava scoala a marinei germane pana in 1945 cand a fost confiscata de rusi si rebotezata "Tovarisci". Dupa caderea URSS a ajuns pe mana ucrainenilor si din lipsa de fonduri s-a reusit sa fie returnata Germaniei, unde a fost restaurata in 2003 si este un vas muzeu in localitatea Stralsund.
Gorch Fock are mai multe nave-surori: USGC Eagle (SUA) - numele original Horst Wessel din 1936, Sagres III (Brazilia) - numele original Albert Leo Schlageter din 1937 si... bricul Mircea (1938). Mircea fiind singura nava identica cu originalul Gorch Fock!