Vele pentru caiac / canoe

stavride

Mediterraneus Ponticus
Uitati ce am gasit pe net: http://www.windpaddle.com/windpaddle_videos.htm
Sper sa va fie de folos. Daca se apuca cineva de ,,croit,, asa ceva sa ne tina si pe noi ,,in curent,, :).

Despre materialul pentru vela IMI spunea ca a folosit o panza din domeniul Publicitatii:

E o panza sintetica prin care nu trece vantul, pe care se printeaza afise. Era la sul de 50 m lat la 1,6 m, dar nu mai avem pe stoc. O sa intreb cine e furnizorul.
Cred ca una din astea: http://www.leykom.ro/produse/0-mater...ipul-14-panza/
 
Ultima editare:
Cu niste alcatuiri asemanatoare ne-am jucat ( eu si Hetrucg) astazi la Decathlon :)

Una e un fel de semiumbrar destinat pescarilor. Arata chiar ca vela rotunda din filmul de mai sus, parca putintel mai mare.
A doua e o umbrela cu gluga :) hahahah... La colturile de jos ale glugii avea chiar puncte de prindere, de parca era facuta expres pentru a fi velatura.

Lasand gluma pe mai tarziu, tipul asta de vela pentru caiac poate fi folosita DOAR la vant de pupa sau cu greutate la vant mare larg. Am observat ca nu au derivoare sau flotoare, caiacele.
Asa ca pentru altfel de vant, se impacheteaza vela si se freaca abitir padela ! :)
 
Cu niste alcatuiri asemanatoare ne-am jucat ( eu si Hetrucg) astazi la Decathlon :)

Una e un fel de semiumbrar destinat pescarilor. Arata chiar ca vela rotunda din filmul de mai sus, parca putintel mai mare.
A doua e o umbrela cu gluga :) hahahah... La colturile de jos ale glugii avea chiar puncte de prindere, de parca era facuta expres pentru a fi velatura.

Lasand gluma pe mai tarziu, tipul asta de vela pentru caiac poate fi folosita DOAR la vant de pupa sau cu greutate la vant mare larg. Am observat ca nu au derivoare sau flotoare, caiacele.
Asa ca pentru altfel de vant, se impacheteaza vela si se freaca abitir padela ! :)

Bine mai veleistule :). Bine ca esti tu destept :). Si multumiri.
PS - va pregatiti observ pentru TID: cumparaturi impreuna, etc. Romanticilor.
 
Mâine plec la Istambul. Vă daţi seama că scopul este mai puţin turistic şi mai mult unul comercial. Printre altele, vreau să-mi cumpăr, în primul rând, ocheţi pentru vele, vreo trei dimensiuni, plus dispozitive de montat ocheţi, şi vreau să mă uit şi de dacron. Dacă nu vin cu material vin cel puţin cu adrese de surse de asemenea material. Dacă voi găsi şi surse de accesorii pentru vele/veliere le voi lua şi pe alea staţi liniştiţi.
 
salut si de fapt ... drum bun si sa te intorci cu bine. Preducele, dornuri si alte chestii de acest gen, in folosul tuturor pot face eu (gratuit). O adresa pentru dacron extra stiu in Franta.
Te asteptam !
 
Mâine plec la Istambul. Vă daţi seama că scopul este mai puţin turistic şi mai mult unul comercial. Printre altele, vreau să-mi cumpăr, în primul rând, ocheţi pentru vele, vreo trei dimensiuni, plus dispozitive de montat ocheţi, şi vreau să mă uit şi de dacron. Dacă nu vin cu material vin cel puţin cu adrese de surse de asemenea material. Dacă voi găsi şi surse de accesorii pentru vele/veliere le voi lua şi pe alea staţi liniştiţi.

Sa te intorci cu bine si multumim :).
 
Ce-i asa de complex? Rade Diana de cazna ta de a scapa de padela ! :)
Pune tricepsul la treaba si nu mai visa zefirul calauzitor !
 
Poza facuta asta vara in largul Sibenik-ului. Zici ca este un pterodactil :D
 

Atașamente

  • caiac_sibenik.jpg
    caiac_sibenik.jpg
    66.5 KB · Vizualizări: 58

Back
Sus