Eurosail - Cursuri RYA
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22

Topic: Vreau sa imi iau barca

Default Vreau sa imi iau barca

Salut

De ceva vreme (2-3 ani) ma uit cu tot mai mult interes la barci. pana la urma cred ca m-a prins flama si o sa iau si eu una. Stau in Oradea dar daca socotesc ca pana la Timisoara pe Bega am 175 km si pana la Balaton vreo 300 poate ca merita.
    Oricum inainte de orice vreau sa ma documentez foarte serios si de aceea va cer sfaturi. De unde sa iau barca - de la noi sau de afara, ce marime, noua sau sh, etc. Nu vreau sa aloc sume extraordinare pentru barca dar asa cat as da pe o masina noua. Merci mult si astept raspunsuri.

Pai, o masina noua este de la 7500 in sus pana la Veyron si in afara de bani ar trebuie sa-ti pui intrebari simple: cu vele sau fară, tractată sau cărată, deschisa sau inchisa, daysail sau campare, cate persoane, ce confort, cātă electronică, ce fel de motor, cāte motoare daca sunt outboard, cat timp o sa o am, etc. Vezi la sea ray ca au de la 20k la 700k $. Asa ca precum vezi, prima intrebare nu este "de unde sa iau barca" ;-)
    Gānduri bune, vāntul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

Cum spunea si Vicentiu, ar trebui sa intrebi ceva mai la obiect. Vei primi aici destule raspunsuri cat sa te directioneze , insa nu se poate face legatura intre intrebarile tale si ce iti doresti de la aceasta barca .
    Ceva imi spune ca vrei o barca cu vele, pentru ca nu ai mentionat nimic de motorizare.
    Daca nu vrei sa aloci sume mari si nici nu ai avut barca pana acum, nu vad de ce ai cumpara o barca noua. Din punctul asta de vedere, varianta "second hand" ar fi o optiune.
    Marimea barcii e in functie de cate persoane vrei sa aiba capacitate.
    Nelocuind langa ape, e destul de clar ca vrei o barca usor tractabila, deci cu peridoc si pescaj mic. Cel mai probabil derivor retractabil . Aici te inscrii intre 6 si 8 m lungime, si maximum 2,5m latime, sa nu fii agabaritic . La fel, nu iti doresti o ambarcatiune care sa tina marea, ci una de ape interioare: de la Oradea la orice mare e distanta cat sa te descurajeze (in afara cazului cand ai duce-o la mare si acolo ar ramane tot anul ).
    Deci: spune detaliat ce iti doresti de la barcaz.

Membru in Haita cu padele Delafluviu Guzi's Avatar
    Locația
    52249 Eschweiler Germania
    Posturi
    1.485
    Blog Entries
    1

Poate un McGregor, ar fi o optiune....ala n-ar impaca si capra si varza ?

Mai sunt Deltania, Odin sau Imexus, si alte modele care au la baza aceeasi idee.
    Usor transportabile, capacitate 5-6 persoane, lest cu apa, derivor retractabil, motorizare in sau outboard puternica, greement usor de montat,ridicat,rabatat,etc.
    Dar sa vedem ce spune Mitrer

6.  

Scuze dar la inregistrare am gresit nik-ul si nu ma puteam loga de aceea raspund asa tarziu. Deci ..... as dori ceva sub 7 m pt ca am oroare sa platesc impozite cu motor mic si daca se poate sa pot naviga si in ape straine. gen Ungaria, Croatia, Grecia sau Turcia. Sigur ca trebuie sa fie usor transportabila, noi suntem 2 si nu prea avem planuri de extindere , deci sa aiba o cabina mica pt 2 persoane si un oc de plaja la fel de mare . As dori sa fie de fibra de sticla ca sa fie foarte usoara. Daca se poate ceva mai lata ... spre 2,5 m si cu un mic catarg sa incerc si mersul cu vele.

Senior Member
    Locația
    BUCURESTI & Marina Mangalia
    Posturi
    791

Quote Originally Posted by mitrer View Post
    as dori ceva sub 7 m pt ca am oroare sa platesc impozite cu motor mic si daca se poate sa pot naviga si in ape straine. gen Ungaria, Croatia, Grecia sau Turcia. Sigur ca trebuie sa fie usor transportabila, noi suntem 2 si nu prea avem planuri de extindere , deci sa aiba o cabina mica pt 2 persoane si un oc de plaja la fel de mare . As dori sa fie de fibra de sticla ca sa fie foarte usoara. Daca se poate ceva mai lata ... spre 2,5 m si cu un mic catarg sa incerc si mersul cu vele.

Domnule Mitrer ,

Ai descris aproape exact un Macgregor26 , care a fost construit exact in acest scop : sa fie foarte versatila , usor transportabila , usoara , confortabila , pregatita atat pentru navigatie pe ape interioare ( lacuri , rauri ) , cat si mare .

Este o barca perfecta pentru 2 persoane , care mai pot lua la bord ocazional o familie de prieteni , chiar si cu copii , pentru ca barca poate avea 6 locuri de dormit .

Eu sunt reprezentantul companiei MacGregor Corporation in Romania si iti pot onora o eventuala comanda pentru o astfel de barca .

Un amanunt important : la capitolul pret Macgregor26 ( fiind fabricata in SUA ) este ceea ce iti doresti .

Avantaje multe :

- 7,87 metri lungime , perfecta pentru o navigatie confortabila
    - poti sa instalezi motor intre 10 cp si 60 cp , in functie de buget si de tipul de utilizare
    - se vinde cu tot cu trailer ( trebuie doar omologat in Romania ) , deci perfecta pentru transportat
    - design modern , elegant , o barca cu un aspect apreciat
    - pescaj mic , derivor retractabil ( am clienti care intra in Delta Dunarii pe cele mai putin adanci canale 40-50 cm )
    - bucatarie si toaleta ( cu cabina ) - confort civilizat pentru doamna
    - cuseta mare in pupa
    - catarg rabatabil usor si rotativ
    - perfecta pentru tractat cu o masina mai serioasa pe distante medii ( catre Balaton , Croatia , Grecia , etc )

si multe altele ...

pentru detalii studiaza : www.macgregor26.com iar pentru oferta de pret , PM sau robert.ambrozie@gmail.com

Mult succes !
    FAIR WINDS !

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii .
    (asta mi-a placut asa de mult ca am preluat-o de pe forumul motociclism.ro )

Can you handle life ? Ideea e sa mori tanar , dar cat mai tarziu posibil.

este putin prea lunga. cineva zicea mai sus sa ma orientez spre un SH. ceva pana in 10000 e cu tot cu peridoc. ce inseamna omologarea? ca daca la o masina ai de stat o groaza nu ma bag la ceva la care am nevoie de nustiu cate aprobari.

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

Nu este prea lunga ...este exact ce trebuie pentru a fi confortabila . Orice proprietar de barca isi doreste ca viitoarea lui barca sa aiba macar 1 metru mai mult .

Daca doriti sa va orientati spre un SH , atunci discutia asta e inutila . Cercetati acest forum si veti gasi multe discutii despre SH-uri . In general nu exista SH-uri foarte bune pe piata , ci doar barci asa si asa nici prea prea , nici foarte foarte , usor cosmetizate pentru vanzare , deseori obosite de vreme si de furtuni , cu vele vechi si aparatura usor ruginita . Si a da chiar si 10.000 Euro pe o barca ce are deja 20 -25 ani este o proasta investitie , pentru ca valoarea de revanzare dupa 2-3-4 ani va tinde accelerat spre zero , ceea ce se cheama pierdere . O barca noua nu va pierde din valoare o suma atat de mare in 3-4 ani , deci o veti putea vinde cu o pierdere mult mai mica .

Insa , daca bugetul e in zona de 10.000 Euro , probabil ca aceasta suma nu este suficienta pentru achizitia unei barci noi de circa 7 metri , si atunci veti fi nevoit sa va orientati spre un SH .

Omologarea trailerului de Macgregor26 inseamna montarea unei punti cu frane omologate CE , in locul celor americane si obtiinerea omologarii de la RAR . Operatiunea e simpla si se poate realiza de diverse firme specializate in remorci din toate zonele tarii . ( de ex. firma Knott ) . De obicei costa in jurul sumei de 500-700 Euro .
    FAIR WINDS !

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii .

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

Cateva poze cu Macgregor-uri romanesti si straine .
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 1586567b.jpg‎   070562_2a.jpg‎   1587868b.jpg‎   1587868gross.jpg‎   1607009gross.jpg‎   1607009g.jpg‎   8292556.jpg‎   73279142760.jpg‎   73279142761.jpg‎   73279142918.jpg‎  

73279143441.jpg‎   11227200711911142658_102_z1.jpg‎   DSC04793.jpg‎   image_9ad2cc35466e04134743bb9502dc79f0.jpg‎   image_3485b448249371d9be3d49022f03584a.jpg‎   image_7351b1802f40d3b453836ad9ea911c6b.jpg‎   image_611422af8f8a2a3299ef377e02618df0.jpg‎   image_d6877bb04d2074da63fda9513c9f5653.jpg‎   image_f64ee41d4656e0eb4f37e53b631c1d5f.jpg‎   interior_looking_forward_large.jpg‎  

FAIR WINDS !

Page 1 of 3 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Vreau sa fac o canoe
    de orafaz īn topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 158
    Ultimul post: 28 Jul 2019, 10:28 PM
  2. Vreau sa procur materiale
    de Costel īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 28
    Ultimul post: 16 Feb 2010, 01:16 PM
  3. Vreau sa construiesc o barca
    de grammy īn topicul Īncepători şi visători