Intâlnire în Bucureşti

Da, sigur ca da. Principiul e bun dar si marimea conteaza.
Ca sa putem sta o saptamana ne-ar trebui asa ceva...
Noi daca n-am avut barci mari, n-am putut sta o saptamana, ci ne-am miscat mai muuuulte... zile !
(S-o fi vazut pe Adriana ce fel se misca in caiacul galben ce-o ducea pana la Mare, (de data asta Zoarul cu padele, si nu ala cu pedale, care tot galben era).Parca era iepurasul de plush cu baterii Duracell, dintr-alea care au multa-muuulta energie, ca in reclamele tv.)
 
Ultima editare:
:D nu si-a revenit complet skipperu...

Pai eu de cand m-am intors, tot asta ma chinui: sa nu-mi revin! Prea imi era bine, de ce sa-mi revin?
Uite in acest nobil sens chiar acum ma chinui sa incropesc un echipaj pt TheYachtWeek saptamana 52 (29 Dec - 5 Jan) in British Virgin Islands!
 
Pai eu de cand m-am intors, tot asta ma chinui: sa nu-mi revin! Prea imi era bine, de ce sa-mi revin?
Uite in acest nobil sens chiar acum ma chinui sa incropesc un echipaj pt TheYachtWeek saptamana 52 (29 Dec - 5 Jan) in British Virgin Islands!

Adica te straduiesti sa petreci revelionul intre Virgine ? :)
Asa sa-ti ajute Al de sus !!!:noroc:
 
Pai eu de cand m-am intors, tot asta ma chinui: sa nu-mi revin! Prea imi era bine, de ce sa-mi revin?
Uite in acest nobil sens chiar acum ma chinui sa incropesc un echipaj pt TheYachtWeek saptamana 52 (29 Dec - 5 Jan) in British Virgin Islands!

Intrebarea pe care am pus-o la intilnire o repet ca sa putem dezbate in liniste. Care este responsabilitatea skipper-ului dpdv legal la acest "TheYchtWeek"? Ce mai face fata cu piciorul de culoarea rubiniului pe care l-a folosit in loc de balon de protectie (fender)? Ca sa nu mai vorbim de cealalta temerara care a sarit in apa la prova in timp ce nava era in mars cu intentia de a inota pina la pupa ....
Nu cumva pentru o saptamina de stat pe barca iti asumi riscuri prea mari pentru a fi compensate de faptul ca nu te costa decit transportul pina la loculde intrunire?
 
Intrebarea pe care am pus-o la intilnire o repet ca sa putem dezbate in liniste. Care este responsabilitatea skipper-ului dpdv legal la acest "TheYchtWeek"?
Dupa cum am zis: nu semnezi nimic cu nimeni decat lista de dotari a barcii de la firma de charter pe care tu le confirmi ca existente ( ca bookerul se presupune ca nu se pricepe). In rest nimic, ba mai mult era o hartie care se ti-o dadeau si se chema Skipper contract pe care trebuiau s-o semneze crewul si in care se specifica:raspunderea financiara pt pagubele barcii revine in mod egal crewului exceptand skipperul (doar in cazul in care paguba se produce din vina lui evidenta participa si el la acoperit paguba). Daca manevreaza barca "intoxicated" si produce o paguba majora atunci este "economic si legal" responsabil dar omuletul care aproape a scufundat un catamaran a platit 250 euro.
Despre ranirile sau moartea echipajului nu esti responsabil decat daca ai "acted with obvious carelessness" sau, din nou "intoxicated".

Ce mai face fata cu piciorul de culoarea rubiniului pe care l-a folosit in loc de balon de protectie (fender)?
Nu stiu si sincer nici nu ma intereseaza, nu era dintre personajele mele favorite, dimpotriva.

Ca sa nu mai vorbim de cealalta temerara care a sarit in apa la prova in timp ce nava era in mars cu intentia de a inota pina la pupa ....
Temerarele brazilience, ca erau doua, cica sant ok, le-a pazit Doamne-Doamne. In shimb skipperul lor a cedat nervos si le-a lasat in durerea lor.

Nu cumva pentru o saptamina de stat pe barca iti asumi riscuri prea mari pentru a fi compensate de faptul ca nu te costa decit transportul pina la loculde intrunire?
Nu, n-am auzit de nimeni sa pateasca ceva serios in toata nebunia aia de acolo, nici acum nu stiu cum de nu s-a intamplat nici o tragedie, poate ca totusi exista si un Dumnezeu al betivilor. Asa nu mai mergi niciodata cu nimeni pe barca daca te temi de echipaj, intotdeauna sant niste riscuri.
 
.... Despre ranirile sau moartea echipajului nu esti responsabil decat daca ai "acted with obvious carelessness" sau, din nou "intoxicated"....
Nu, n-am auzit de nimeni sa pateasca ceva serios in toata nebunia aia de acolo, nici acum nu stiu cum de nu s-a intamplat nici o tragedie, poate ca totusi exista si un Dumnezeu al betivilor. Asa nu mai mergi niciodata cu nimeni pe barca daca te temi de echipaj, intotdeauna sant niste riscuri.
Pai aici vad eu toata contradictia. Membrii echipajului sint in grija ta. Daca-i lasi sa-si bea mintile pina cind pot deveni un pericol pentru ei si pentru ceilalti inseamna ca esti careless si deci vinovat cel putin din punct de vedere moral daca nu legal.
Si in mod cert, daca imi suride ideea BarcaWeek, as dori-o mai plina de iesiri pe apa, shimburi de idei, discutii si antrenamente pentru cei mai putin avansati sau incepatori decit o orgie plutitoare.
 
Pai aici vad eu toata contradictia. Membrii echipajului sint in grija ta. Daca-i lasi sa-si bea mintile pina cind pot deveni un pericol pentru ei si pentru ceilalti inseamna ca esti careless si deci vinovat cel putin din punct de vedere moral daca nu legal.
Si in mod cert, daca imi suride ideea BarcaWeek, as dori-o mai plina de iesiri pe apa, shimburi de idei, discutii si antrenamente pentru cei mai putin avansati sau incepatori decit o orgie plutitoare.

Vezi, asa am gandit si eu. M-a tinut cujetatul asta pana pe miercuri cand mi-am dat seama de sfanta realitate: nobody cares!
Si m-am adaptat brusc, apud Darwin. Vinovat moral? Mi-a placut asta. Tu musai tre sa vezi odata fenomenul TYW, chiar neinscris se poate merge cu nasul, tinem aproape.
Pt Barcaweek eu zi sa facem un colt al intelectualilor fini, si ne stangem acolo si discutam Kafka (asta cu Cehia lui merge cu bere), Saint-Ex (asta imi place mie mult) si Kant (asta cu ratiunea lui nu-mi place de loc, e ca aspirina).
Si normal ca ne deplasam, dar nu mult, dintr-un lac in altul, sa nu obosim, altfel se pune ca munca si munca e un fenomen daunator omului.
 
Ultima editare:
Securite, securite, securite,
Calling all boats, calling all boats!


Urmatoarea imprietenire la capitala este la:
- club Tago Mago
- data: 30 sept
- ora locala: 20.00
- pretext cultural: canta niste unii care scălâmbăie pe ţîganii noştri Daca avem noroc si bahto delo delo, vine si Napolion cu nevasta-sa Nadia si o sa vedeti ce n-ati vazut.

PS Mi-am adus aminte: au cinci copii, lu' trei le stiu numele: Razbunatoru, Bilclinton, Indonezia. Manca-ti-o-as!
 
Ultima editare:
Aooleeeuuuu,ce am vazut p-acolo... pai daca vreti sa fiu si eu cu voi intr-o barca dintr-aia, va trebui sa asteptati sa-mi creasca burtica si chelie, ca sa am contul "gras" la banca ! (nici o sansa !)
Cre'ca te-ai uitat si tu la emisiunea cu Mandruta si Zaharescu plus marmotele alea care-si sugeau sampania pe iaht ;). N-ai nevoie decat de o cutie plutitoare cu un minim de dotari si calitati nautice, pe care sa poti sa buginesti cand iti vine chefu', fara sa mesteci noroiu' in cautarea unui loc de cort, pe care sa-ti poti depozita orice crezi ca ai nevoie, fara teama de a trage greu la padela. Fiecare ambarcatiune are destinatia si farmecul ei, caiacul ca si velierul, lotca, salupa sau houseboat-ul. Daca stai si socotesti putin, vei vedea ca nu-i deloc costisitor sa-ti faci o barcuta mai incapatoare, plus ca stii ca iti vom fi alaturi daca te vei hotari la asa ceva. Gandeste-te ca pana si bracon'eru' de skepja vrea acum sa-si faca un velier mic :).
Pt Barcaweek eu zi sa facem un colt al intelectualilor fini, si ne stangem acolo si discutam Kafka (asta cu Cehia lui merge cu bere), Saint-Ex (asta imi place mie mult) si Kant (asta cu ratiunea lui nu-mi place de loc, e ca aspirina).
Si uite Guzi cum ti-ai gasit tu cuibarul ideal de discutii savante, ca tot te plangeai ca nu prea ai cu cine savura elaboratele-ti prelegeri :).
Si in mod cert, daca imi suride ideea BarcaWeek, as dori-o mai plina de iesiri pe apa, shimburi de idei, discutii si antrenamente pentru cei mai putin avansati sau incepatori decit o orgie plutitoare.
Sa nu uitam ca e democratie domn inginer, deci sigur nu va deranja pe nimeni discursul filosofic al lui Guzi, sau mangleala vreunui bracon'er care-i face capu' mare vreunei turiste curioase ;). Eu sunt pentru libertatea absoluta, bineinteles asezonata si cu parerile celorlalti, ca altfel am ajunge sa spunem ca Ovidiu Schumacher: "jur sa nu mai vin in Delta decat singur" :p.
O sa mai caut si mai incarc pe mutrabook dar mare lucru n-am ce alege, poate ceva picioare!
Ai fost un norocos, fiindca daca mai zaboveai putin la buda, gashca se pregatea sa-ti ofere o colectie suculenta de poze de-a dreptu' deocheate :D.
...să vezi că s-au călugărit Fraţii Petreuş! Bine ca s-au vindecat instant ca ne pierdeam doi membri de frunte!
Nu exista spritz mai bun ca in balta la Zatun :). Una e sa bei la Gil, cu gandu' la traficu' din bucale cand tre' sa ajungi in halalalt punct cardinal al capitalei, si alta e sa grojgai pe saturate in salbaticie, sa adormi cu mingea-n sus fara nici un stres, si dimineata sa te trezesti din mahmureala printr-o baie in balta si un peste proaspat prajit ;).

Respectele mele tuturor barcagiilor, si celor care au venit la serbare, dar si celor care n-au venit, si stay tuned ca urmeaza episodu' 2 din comedia Flugtag :).
 
<Securite, securite, securite,
Calling all boats, calling all boats!>

fain!mai ales ca-i linga strada sperantei si strada inocentei!haaaaaaaa!
 
Cre'ca te-ai uitat si tu la emisiunea cu Mandruta si Zaharescu plus marmotele alea care-si sugeau sampania pe iaht ;).
Vai, da' ce jicnire! Ce urât! Matele nu ai pic dă respect pentru vedetele care este! Putina şămapanie, putina couture inaltă dă iahting dă Bote!
N-ai nevoie decat de..
de putina vointa. restul vine. vorba marelui haiduc nationale, JREwing: unde este un will este si un way.
... plus ca stii ca iti vom fi alaturi daca te vei hotari la asa ceva. Gandeste-te ca pana si bracon'eru' de skepja vrea acum sa-si faca un velier mic :).
vorba altui poet, de data asta copywriter: e mica dar e a noastra!
Si uite Guzi cum ti-ai gasit tu cuibarul ideal de discutii savante, ca tot te plangeai ca nu prea ai cu cine savura elaboratele-ti prelegeri :).
Eu zic de pe acum sa facem inscrieri al clubul barcaholicilor intelectuali fini, mi-e ca sa nu se inscrie prea multi si se imburda barcazu'. Va rog şi lista cu temele dă discuţă!
Sa nu uitam ca e democratie domn inginer, deci sigur nu va deranja pe nimeni discursul filosofic al lui Guzi, sau mangleala vreunui bracon'er care-i face capu' mare vreunei turiste curioase ;).
putem sa ghicim pe braconierul din propoziţă? pt postul de turistă se oferă cineva?
Eu sunt pentru libertatea absoluta, bineinteles asezonata si cu parerile celorlalti, ca altfel am ajunge sa spunem ca Ovidiu Schumacher: "jur sa nu mai vin in Delta decat singur" :p.
Aşa e, se poate veni şi singur, dar, ca in bancul cu comunismul in ELveţia, er fi pacat!
Ai fost un norocos, fiindca daca mai zaboveai putin la buda, gashca se pregatea sa-ti ofere o colectie suculenta de poze de-a dreptu' deocheate :D.
Ce oameni, ca caractere, ce barcalcolici! Guzi, numai în tine mi-e nadejdea pt Barcaweeku!
Nu exista spritz mai bun ca in balta la Zatun :).
Un mic pariu? Pe incercate si pe luate?
..., si stay tuned ca urmeaza episodu' 2 din comedia Flugtag :).
Ia uimiti-ne! Vali, să iau si camera sau numai carafa?
<Securite, securite, securite,
Calling all boats, calling all boats!>
fain!mai ales ca-i linga strada sperantei si strada inocentei!haaaaaaaa!
M-am gândit sa respectam specificul monahal al acestei nobile adunari!
 
@Vali:
1)... Haida-de, mai Vali...eu am discurs filosofic ?
Poate oarecum si uneori, putin mai literar. Eu asa il vad. Daca uneori vorbesc mult, e pentru ca vreau sa descriu nuantat detalii, ce mi se par ca au importanta.
2) velier nu-mi fac din mai multe motive:
-n-am spatiu pentru construit si depozitat.
-n-am bani ca sa inchiriez un spatiu, in acest scop
- abia am facut rost de bani greu ca sa fac un caiac si sa merg la TID, anul asta.
-si daca fac ceva cu vele, cine-mi garanteaza ca EOL nu va lipsi atunci cand imi propun sa ies si eu , dupa multa vreme ?
Asa ca un caiac, si cu padela, si c-o umbrela-n recuzita, e balsam pentru sufletelul meu si-mi permite sa stau cu fruntea descretita ! :noroc:
@ Restultrupei:
1) Pai daca in locatia de la intersectia strazilor pomenite mai sus, canta vreo trupa (ceea ce presupune volum sonor), cred ca veti comunica prin SMS ori yahoo messenger, chiar daca stati la aceeasi masa :happy:
2. De ce sa cante altii, cand puteti s-o faceti voi , atata timp cat Florio e alaturi ?
 
x_petrolist a spus:
Si in mod cert, daca imi suride ideea BarcaWeek, as dori-o mai plina de iesiri pe apa, shimburi de idei, discutii si antrenamente pentru cei mai putin avansati sau incepatori decit o orgie plutitoare.
Sa nu uitam ca e democratie domn inginer, deci sigur nu va deranja pe nimeni discursul filosofic al lui Guzi, sau mangleala vreunui bracon'er care-i face capu' mare vreunei turiste curioase . Eu sunt pentru libertatea absoluta, bineinteles asezonata si cu parerile celorlalti, ca altfel am ajunge sa spunem ca Ovidiu Schumacher: "jur sa nu mai vin in Delta decat singur" .
.
si unde este lipsa de democratie Domnu' Bracon'er?
 

Back
Sus