Page 3 of 17 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 21 to 30 of 166

Topic: YACHT CLUBUL REGAL ROMAN

Senior Member
    Locația
    BUCURESTI & Marina Mangalia
    Posturi
    791

Quote Originally Posted by Vali View Post
    Apropo, daca eu ma dau cu vele din copilarie, cu barcute facute cu mana mea, ce treaba sunt obligat sa am cu fosila aia de rege sau toti mondenii pentru care iahtingul e inca un moft?
    Welcome back , capitane haiduc ! Se simtea lipsa hematiilor care dau culoare rosie forumului , culoarea specifica vietii ... Am vazut pozele si ti-am citit si povestea despre croaziera Dunareana . Ma bucur ca ti-ai regasit visele copilariei si mirosul de delta ...

Ce faci in weekend ? Daca vrei si daca e vremea buna putem sa iesim pe mare la Mangalia . Si pot sa vina toti cei care au chef de asta ... numai sa spuna , sa stim cum ne pregatim.
    FAIR WINDS !

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii .
    (asta mi-a placut asa de mult ca am preluat-o de pe forumul motociclism.ro )

Can you handle life ? Ideea e sa mori tanar , dar cat mai tarziu posibil.

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Nu e vorba de hematii, Robert, ci de realitati confirmate de destui oameni din interiorul YCRR. Eu nu am nimic cu YCRR, pentru mine e ca si cum n-ar exista. Pot sa fiu fericit si fara sa ma simt un smecher de-al lor. Si sa stii ca prin Delta bantui in mod curent, dar pe partea de granita cu Ucraina nu trecusem de ceva vreme, si s-au schimbat multe in bine. Despre weekend mai discutam, se pare ca vremea ar fi bunicica. Poate vor mai veni amatori totusi.

Apropo, daca venim la Mangalia, putem sa-i facem o baie in mare primarului ?
    Last edited by Vali; 12 Nov 2008 at 10:57 PM.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

Ai trimis scrisoarea domnului primar ? Baie in mare nu , insa am putea sa il invitam sa ni se alature...cu conditia sa lasi Kalashnikovul (ala cumparat de la rusi) , acasa .

Iar YCRR este o organizatie cu bune si rele. Eu am fost in Consilul Director o perioada si stiu. Acum nu mai sunt , asa ca ma bucur de libertate ! Glumesc , desigur , insa din marea masa de oameni care au trecut prin scoala YCRR sau au avut legatura cu YCRR , cativa , cei buni ( vezi cazul Pilgrim si altii ) au avut ceva de invatat de acolo . E mare lucru ... pe bune. Nu a existat alta forma de organizare . Iar despre partea cu Regele o sa iti povestesc la o bere . In esenta e vorba de un omagiu adus Casei Regale pentru sustinerea yachtingului in perioada interbelica , dar nu e numai asta . Mai e vorba si de o mare zestre ce a apartinut clubului regal in acea perioada , care a fost confiscata de catre statul roman si niciodata retrocedata ! De aceasta zestre ar fi trebuit sa te bucuri tu ! Si eu , si Pilgrim ,si Capitanul Nemo , si toti iubitorii de barci , nu era proprietatea cuiva anume . Insa ea este si acum in proprietatea statului...roman.
    Detalii , la berea aceea .

Iar yachtingul ca moft se intalneste si pe alte meridiane ...nu e un pacat asa de mare . Acum si tu , ce moft ai vrea sa aiba oamenii bogati ?
    Last edited by RobertAmbrozie; 12 Nov 2008 at 11:24 PM.
    FAIR WINDS !

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii .

Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Dupa cum am promis, am trimis scrisoarea la cele 2 institutii, mai putin primarului. Si nu lucrez cu Kalashnikov, ma bazez suficient pe brandu' propriu . Si despre YCRR astept la concret sa vad ce imi poate oferi, dar la pomul laudat am sa merg cu sacul spart. Nu e un pacat ca bogatii sa se dea in barci cum si cu cine vor, dar sa nu fim obligati sa le suportam talentele gen "noi trebuie sa atragem oameni cu bani, nu flamanzi ca Marian". Marian da oricand clasa la vele tuturor bogatilor din YCRR sau de aiurea.

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

Quote Originally Posted by Vali View Post
    "noi trebuie sa atragem oameni cu bani, nu flamanzi ca Marian".
    A scris sau a expimat cineva porcaria asta ? Asta ar fi o gigantica lipsa de politete pe care nici in visele cele mai rele nu as vrea sa o atribui vreunui membru YCRR. Cine si cand a exprimat vreo astfel de pozitie ?

E adevarat ca YCRR s-a dorit a fi un club elitist , ca orice club de yachting din lume . Diferenta fata de lumea civilizata este ca la noi elitele se masoara DOAR in bani .
    Oamenii priceputi la barci de oriunde in lumea asta sunt vazuti si tratati ca elite , chiar daca traiesc dintr-o pensie onorabila sau salariu decent.
    FAIR WINDS !

6.  

Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Cel mai bine vorbesti cu Marian de asta, eu il cunosc bine si stii si tu ce tip sincer si altruist e. Si eu nu vreau sa ma masor cu nimeni, de bani nu duc lipsa, dar asta e treaba mea si n-o arat altora, ca Mazare sau alti infecti.
    Last edited by Vali; 12 Nov 2008 at 11:47 PM.

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

Nu stiu despre care Marian vorbesti .

Dar daca e vorba de cel la care ma gandesc eu ( Marian B. ) atunci ai dreptate , e un tip ok , pasionat de vele si muncitor . L-am vazut des la sedintele YCRR in anii trecuti , nu stiam ca cineva a avut ceva cu el ... si imi pare rau despre asta.

Insa e adevarat ca la un moment dat o falanga separatista s-a mai indepartat de nucleul vechiului YCRR .

In aceasta falanga eram si eu...insa eu n-am primit vreo atitudine ostila , si pentru ca as fi ripostat dur daca cineva s-ar fi comportat jegos in legatura cu mine .
    FAIR WINDS !

Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Da, despre el e vorba. App, profesorul de iahting care vrea sa-si faca ponton de cine apartine?

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

Profesorul de yachting nu apartine de YCRR , este unul din prietenii mei , lucram impreuna si este singurul om din Romania care a reusit sa infiinteze clase de yachting intr-un liceu de stat . Ce zici de asta ?
    FAIR WINDS !

Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Tot respectul pentru d-lui, pentru ca stie sa ofere tinerilor si altceva decat mizeriile de care suntem asaltati zilnic.

Page 3 of 17 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks