YACHT CLUBUL REGAL ROMAN

Oricum, in cazul asta cred ca n-ai nimic impotriva daca cer si eu cateva detalii despre cotizatia si serviciile aferente pentru o camera de Raba cu un cur vulcanizat :)

Cotizatia anuala = 1.200 RON
Da, una mie doua sute leutzi noi!
Seviciile oferite = da!
 
:eek:t:

Sa incercam totusi sa pastram discutiile serioase separate de mistocaieli.
:mad:

Ca sa lamurim "problema YCRR": este un club, cine vrea sa se inscrie, sa se inscrie. Cine nu doreste, nu trebuie sa se inscrie.

Discutiile despre actiunile acestui club se discuta si se analizeaza doar de catre membrii, ceilalti n-au de ce sa-si bage nasul in treburile lor interne.

Actiunile clubului care influenteaza pe ceilalti navigatori, prin legile sau reglementarile care au fost sustinute de club, va rog sa le discutati punctual, in topicuri separate.

In general, cred ca e mai util sa pastram o atitudine si un ton constructiv, incercand sa promovam pasiunea de care incercam sa ne bucuram, in loc sa ponegrim ce fac sau ce incearca sa faca altii.

:noroc:
 
Chiar daca suntem asaltati de imbarligatori cumetriti cu institutiile, pentru cine vrea cu adevarat sa se dea si sa-si ia brevet, exista variante destule afara, si acolo am sa ma duc, chiar si cu pretul obtinerii rezidentei in tara respectiva.
 
Sorin Drugan spunea ceva în legătură cu un nou YC. De asemenea, parcă am citit pe undeva de o altă şcoală de navigaţie decât cea a YCRR...

A nu se interpreta că am ceva cu cei de la YCRR, personal nu-i cunosc, astfel că nu mă pot pronunţa, însă mie îmi plac alternativele şi urăsc monopolul. De aceea cred că ar fi în interesul tuturor să existe posibilitatea de a alege. Conform regulilor pieţei, preţurile ar scădea şi calitatea ar creşte. Teoretic şi normal.
 
Poate cu ocazia asta se pune dop la topicu asta, ca oricum pe viitor eu am sa pun la dispozitie camera de Raba cu un cur vulcanizat ca sa facem scoala pe ea :), ca vad ca la YCRR nu vor sa ma primeasca cu ea, cu toate ca spun ca sunt deschisi la toate clasele sociale. Se vede ca vor egalitate, dar nu pentru catei :D
 
Buna ziua iubitori ai navigatiei,

Ce s-a mai intamplat Vali?!
Am lipsit putin de pe forum si vad ca iar te enerveaza ceva la YCRR.

Cine a zis ca nu te primeste la scoala?!
Ai sunat la club si ai fost respins cumva!

Tot vorbesti de clase sociale ... Ce legatura are scoala de navigatie cu asta?!:confused:
Din cate stiu eu yachtingul este iubit mai mult de persoane care nu au foarte multi bani.
Prin urmare, noi desfasuram o activitate economica care nu are nimic de-a face cu caracterul social.
Se mai vorbeste aici de monopulul YCRR. Domnilor, despre ce monopol vorbim?!
Exista cluburi, exista scoli de navigatie, exista competitii sportive organizate de alte entitati etc. De YCRR s-a auzit mai mult pentru ca s-a ocupat mai mult de acest domeniu, dar nu cred ca putem vorbi de "monopulul YCRR".

Va astept in continuare sa va inscrieti la cursurile de navigatie! Ma gandesc sa va fac si o reducere, pe care o s-o discut insa la sediul clubului. In felul asta o sa ne si vedem.:noroc:

Cu respect,

Ionut M.
 
Adevarul e ca am gasit cam tarziu anuntul despre reducerea la cursurile pentru A si B, as fi vrut sa imi rezolv treaba cu A-ul, si vazand ca nu ne mai bagi in seama, am presupus ca suntem neinteresanti pentru voi, fiindca dupa cum vezi, pe forum predomina oameni pasionati de barci, nu cei care considera trendy domeniul asta. Presupun totusi ca esti destul de ocupat pentru a urmari forumul, insa cand ai intrat intr-o hora, e bine sa o joci, fiindca deja YCRR-ul are o imagine destul de sifonata, si prin interventiile tale ai putea s-o schimbi.

E foarte important ca oamenii sa vada si altceva decat linkuri la tot felul de produse de care se pot lipsi fara probleme. De exemplu, s-a discutat pe un topic despre coeficientii IRC si ORC, si cred ca din pozitia in care esti ai putea da lamuriri oamenilor despre asta, caci daca un om isi cumpara sau isi face o barca, poate pe viitor va dori sa si concureze cu ea. Te asigur ca nu sunt carcotas fara ocupatie, si sper ca pe viitor sa avem ce sa discutam si cu tine, mai putin reclama si mai mult chestii practice, ca incepe sa se formeze o comunitate frumoasa pe forum.

Cu acelasi respect, Vali
 
Ultima editare:
Buna seara,

Referitor la IRC si ORC, lucrurile stau cam asa:
Daca nu ma insel, cred ca a spus cate ceva si Adrian N. ..., dar o sa trec si eu in revista cateva informatii.

Pentru ca numarul de veliere a crescut in ultimii doi ani, a devenit "obligatorie" abordarea acestui regulament, respectiv a certificatelor de clasificare ORC (Offshore Racing Council). Ele sunt de mai multe feluri. Noi l-am aplicat pe cel "CLUB".
Astfel, la ultima regata din acest an s-au masurat toate ambarcatiunile participante de catre o comisie autorizata, aplicandu-se regulamentul impus de ORC. In urma masuratorilor, au rezultat datele fiecarei ambarcatiuni, date care s-au centralizat si s-au trimis mai departe la Londra. Intr-o perioada foarte scurta, fiind presati de inceperea curselor, fiecare ambarcatiune a primit prin e-mail certificatul ORC.
Pentru fiecare certificat s-a platit 50 Euro.
Ce s-a realizat prin acest lucru?!
Pai, cred ca pentru prima oara de cand se organizeaza regate, nu au mai existat discutii aprinse cu privire la clasamentul final.
Urmeaza sa adoptam in viitorul apropriat si IRC.
Pentru mai multe informatii, va rog sa accesati site-ul www.orc.org pentru ORC sau www.uncl.com pentru IRC.

O seara buna!

Ionut M.
 
Lansare de Carte

La mijlocul lunii octombrie, editura Ars Academica din Bucureşti a surprins în mod plăcut cu o nouă şi importantă apariţie editorială. Este vorba de un tom în două volume, intitulat ”Tratat de Navigaţie Maritimă”, al cărui cuprins aduce laolaltă în atenţia cititorului avizat, şi nu numai, capitole clasice şi moderne ale ştiinţei şi artei navigaţiei maritime. Într-un amestec echilibrat de noţiuni fundamentale şi de concepte de ultimă oră, tinerii şi deopotrivă vechii navigatori sunt invitaţi să răsfoiască, să contemple şi să studieze metodele clasice şi cele moderne ale navigaţiei maritime. Autorul, conf.univ.dr. Stelian Cojocaru, este absolvent al facultăţii Navigaţie a Institutului de Marină „Mircea cel Bătrân” din Constanţa în anul 1985, este doctor în matematică al Institutului Astronomic al Academiei Române din Bucureşti din 1998 şi a condus catedra Navigaţie din Academia Navală „Mircea cel Bătrân” din Constanţa între anii 2000-2003. Referenţi ai lucrării sunt nume binecunoscute: Cdor (R) Ioan Pavel Suciu (şeful catedrei Navigaţie din Academia Navală), CLC Constantin Simion (Autoritatea Navală Română), dr. Vasile Mioc (directorul Institutului Astronomic al Academiei Române) şi prof. Ilie Ciobanu (fost şef al catedrei de matematică din Academia Navală).
In Bucuresti, lucrarea se poate cumpăra de la sediul Yacht Club Regal Român şi de la librăria Mihai Eminescu. Din Constanţa, lucrarea se poate cumpăra de la biblioteca Academiei Navale, de la catedra Navigaţie a Universităţii Maritime, de la biblioteca CERONAV, de la ghişeele Autorităţii Navale Române, de la Universitatea Andrei Şaguna, de la sediile firmelor de crewing Vships, Arpinav şi AB Crewing, respectiv de la librăria Sophia.

coperta volumul 1.jpg

coperta volumul 2.jpg
 
NAVYC

Scoala de navigatie a YCRR isi va deschide portile pentru prima oara in acest an incepand cu 16.02.2009. Se vor pregati cursurile pentru clasele C si D.
O seara buna!
Ionut M.
 
Salut Smokey,

Cursurile prin corespondenta se vor dezvolta foarte mult in acest an. Pana acum trimiteam suportul de curs plus alte carti la adresa celui care solicita acest lucru. Cursantul invata acasa, iar odata cu programarea examenului se prezenta la Constanta sau Bucuresti pentru sustinerea acestuia. Nu inainte de a face practica...

Din 2009 totul se va face electronic, on-line.

Cursurile practice au loc la Constanta, pe velier si dureaza 3 zile. Cred ca prima serie din acest an va fi la inceputul lunii mai sau chiar mai devreme.

O zi buna!

Ionut M.
 
Pana nu se aduc veliere ptr piata din Romania, foarte greu se va dezvolta acest sport.Am luat catalog de la Bavaria si....... Bavaria30= 50.000 euro. Cati isi pot permite?
 
Pana nu se aduc veliere ptr piata din Romania, foarte greu se va dezvolta acest sport.Am luat catalog de la Bavaria si....... Bavaria30= 50.000 euro. Cati isi pot permite?

Daca ne uitam cate masini de 50k circula pe strazile Romaniei si extrapolam la barci, ar insemna sa fie barca langa barca pe litoral. Nu banii lipsesc ci cultura iahtingului si traditia nautica. La noi iahtingul e un lux pentru noii imbogatiti si toata lumea - de la guvern pana la cluburi, incluzand si constiiinta publica - il trateaza ca atare.
 

Back
Sus