YACHT CLUBUL REGAL ROMAN

Apropo, daca eu ma dau cu vele din copilarie, cu barcute facute cu mana mea, ce treaba sunt obligat sa am cu fosila aia de rege sau toti mondenii pentru care iahtingul e inca un moft?

Welcome back , capitane haiduc ! Se simtea lipsa hematiilor care dau culoare rosie forumului , culoarea specifica vietii ... Am vazut pozele si ti-am citit si povestea despre croaziera Dunareana . Ma bucur ca ti-ai regasit visele copilariei si mirosul de delta ...

Ce faci in weekend ? Daca vrei si daca e vremea buna putem sa iesim pe mare la Mangalia . Si pot sa vina toti cei care au chef de asta ... numai sa spuna , sa stim cum ne pregatim.
 
Nu e vorba de hematii, Robert, ci de realitati confirmate de destui oameni din interiorul YCRR. Eu nu am nimic cu YCRR, pentru mine e ca si cum n-ar exista. Pot sa fiu fericit si fara sa ma simt un smecher de-al lor. Si sa stii ca prin Delta bantui in mod curent, dar pe partea de granita cu Ucraina nu trecusem de ceva vreme, si s-au schimbat multe in bine. Despre weekend mai discutam, se pare ca vremea ar fi bunicica. Poate vor mai veni amatori totusi.

Apropo, daca venim la Mangalia, putem sa-i facem o baie in mare primarului :)?
 
Ultima editare:
Ai trimis scrisoarea domnului primar ? :)Baie in mare nu , insa am putea sa il invitam sa ni se alature...cu conditia sa lasi Kalashnikovul (ala cumparat de la rusi) , acasa .

Iar YCRR este o organizatie cu bune si rele. Eu am fost in Consilul Director o perioada si stiu. Acum nu mai sunt , asa ca ma bucur de libertate ! Glumesc , desigur , insa din marea masa de oameni care au trecut prin scoala YCRR sau au avut legatura cu YCRR , cativa , cei buni ( vezi cazul Pilgrim si altii ) au avut ceva de invatat de acolo . E mare lucru ... pe bune. Nu a existat alta forma de organizare . Iar despre partea cu Regele o sa iti povestesc la o bere . In esenta e vorba de un omagiu adus Casei Regale pentru sustinerea yachtingului in perioada interbelica , dar nu e numai asta . Mai e vorba si de o mare zestre ce a apartinut clubului regal in acea perioada , care a fost confiscata de catre statul roman si niciodata retrocedata ! De aceasta zestre ar fi trebuit sa te bucuri tu ! Si eu , si Pilgrim ,si Capitanul Nemo , si toti iubitorii de barci , nu era proprietatea cuiva anume . Insa ea este si acum in proprietatea statului...roman.
Detalii , la berea aceea .

Iar yachtingul ca moft se intalneste si pe alte meridiane ...nu e un pacat asa de mare . Acum si tu , ce moft ai vrea sa aiba oamenii bogati ?
 
Ultima editare:
Dupa cum am promis, am trimis scrisoarea la cele 2 institutii, mai putin primarului. Si nu lucrez cu Kalashnikov, ma bazez suficient pe brandu' propriu ;). Si despre YCRR astept la concret sa vad ce imi poate oferi, dar la pomul laudat am sa merg cu sacul spart. Nu e un pacat ca bogatii sa se dea in barci cum si cu cine vor, dar sa nu fim obligati sa le suportam talentele gen "noi trebuie sa atragem oameni cu bani, nu flamanzi ca Marian". Marian da oricand clasa la vele tuturor bogatilor din YCRR sau de aiurea.
 
"noi trebuie sa atragem oameni cu bani, nu flamanzi ca Marian".
A scris sau a expimat cineva porcaria asta ? Asta ar fi o gigantica lipsa de politete pe care nici in visele cele mai rele nu as vrea sa o atribui vreunui membru YCRR. Cine si cand a exprimat vreo astfel de pozitie ?


E adevarat ca YCRR s-a dorit a fi un club elitist , ca orice club de yachting din lume . Diferenta fata de lumea civilizata este ca la noi elitele se masoara DOAR in bani .
Oamenii priceputi la barci de oriunde in lumea asta sunt vazuti si tratati ca elite , chiar daca traiesc dintr-o pensie onorabila sau salariu decent.
 
Cel mai bine vorbesti cu Marian de asta, eu il cunosc bine si stii si tu ce tip sincer si altruist e. Si eu nu vreau sa ma masor cu nimeni, de bani nu duc lipsa, dar asta e treaba mea si n-o arat altora, ca Mazare sau alti infecti.
 
Ultima editare:
Nu stiu despre care Marian vorbesti .

Dar daca e vorba de cel la care ma gandesc eu ( Marian B. ) atunci ai dreptate , e un tip ok , pasionat de vele si muncitor . L-am vazut des la sedintele YCRR in anii trecuti , nu stiam ca cineva a avut ceva cu el ... si imi pare rau despre asta.

Insa e adevarat ca la un moment dat o falanga separatista s-a mai indepartat de nucleul vechiului YCRR .

In aceasta falanga eram si eu...insa eu n-am primit vreo atitudine ostila , si pentru ca as fi ripostat dur daca cineva s-ar fi comportat jegos in legatura cu mine .
 
Da, despre el e vorba. App, profesorul de iahting care vrea sa-si faca ponton de cine apartine?
 
Profesorul de yachting nu apartine de YCRR :D , este unul din prietenii mei , lucram impreuna si este singurul om din Romania care a reusit sa infiinteze clase de yachting intr-un liceu de stat . Ce zici de asta ?
 
Tot respectul pentru d-lui, pentru ca stie sa ofere tinerilor si altceva decat mizeriile de care suntem asaltati zilnic.
 
Sa revenim la YCRR. Prietene Marzac, stii de ce e asa "iubit" YCRR? Intreaba-i mai bine pe unii din proprii membri, baieti care se dau de-adevaratelea pe apa, dar care nu se incadreaza in "schema financiara" sau de pedigree necesara :D. Apropo, daca eu ma dau cu vele din copilarie, cu barcute facute cu mana mea, ce treaba sunt obligat sa am cu fosila aia de rege sau toti mondenii pentru care iahtingul e inca un moft?

Forumul asta a fost creat de oameni cu adevarat pasionati, autodidacti, care si-au realizat visele prin munca sustinuta, si care pe viitor sigur isi vor cumpara sau construi barca dorita. Noi, acesti oameni, avem avantajul ca suntem racordati la adevarata realitate din lume in materie de barci, si nu la cea a voastra, la care vreti cu disperare sa ne inregimentati. Mai bine va cautati copii de mingi, membrii cadeti etc etc prin alte ograzi, si ne mai lasati ca ati pedalat destul in gol si ati devenit deja ridicoli.


Buna ziua Prietene Vali,

O sa incep prin a-ti raspunde putin mai sec. Trebuie sa recunoastem ca yachtingul este un sport scump... Nu inteleg ceva: care este "lumea noastra"?!

Am tot respectul pentru oamenii cu adevarat pasionati, asa ca tine (cred ca nu te superi daca nu scriu protocolar), oameni care si-au construit propriile ambarcatiuni si care au contribuit la dezvoltarea yachtingului romanesc, a acestei frumoase pasiuni.

O sa te contrazic in cele ce urmeaza, dar YCRR nu este doar un club pentru cei bogati. Avem membri din toate categoriile sociale impartiti in simpatizanti, asociati, cadeti etc.

Nu stiu daca stiai, dar exista o clasa de yachting la Constanta, pe care o sprijinim de cativa ani. Organizam concursuri cu premii importante pentru clasele Optimist si Laser, editam carti pentru copii etc. Apropo de "sport scump", un amarat de Optimist ne-a costat anul asta peste 3.500 Euro. Sti ce-am facut cu el? L-am dat ca premiu castigatorului de la regata organizata pe lacul Herastrau (este cineva de la clubul Electrica). Da-mi exemplu de cate premii de acest tip cunosti ca s-au acordat la competitiile interne pentru copii.
O investitie in cadetii nostri a fost anul acesta achizitionarea unui Laser de peste 5.500 Euro. Nu e deloc ieftin, zic eu si toate se fac cu bani!
Prin urmare avem si noi cadetii nostri:) !

Revenind la "yachtingul este un sport scump", te-as intreba cati bani ti-a mancat sau cat timp ai alocat, cate deplasari etc. pentru a te bucura de aceasta pasiune?! Nu cred ca prea putini...
Da, avem nevoie de bani, de acesti membri "bogati", care ar trebui sa contribuie la dezvoltarea domeniului. Fara ei, crede-ma, nu se poate! Robert Ambrozie sau altii ca el, nu ar mai vinde barci; noi, prin club nu am mai putea sustine activitatile noastre, asa cum sunt ele (ridicole sau nu)! Deci, care este raspunsul? Sa ramana doar adevaratii pasionati cu mai multi sau mai putini bani sau sa-i lasam si pe altii sa ni se alature si impreuna sa facem ceva ... ?

Crezi ca am pedalat in gol?! Eu unul nu cred, dar fiecare are dreptul la opinie, nu-i asa!:D De asta suntem impreuna pe forumul asta, sa incercam sa analizam si sa scoatem in fata adevarul.

Cu respect,

Ionut M.
 
Salut Ionut, si te asigur de respect reciproc. Sigur adevarul va iesi la suprafata in timp. Nu polemica a fost intentia mea. Toti prietenii mei velisti care se dau pe apa cu adevarat nu prea vor sa auda de YCRR, de ce oare? Cat de mine, eu sunt nesemnificativ pentru targetul vostru, si oricum nu-mi place inregimentarea in diverse cluburi, caci pentru mine apa inseamna LIBERTATE. Poate cu ocazia asta aflam totusi cat mai multe de la tine despre ce ofera YCRR.

Modelele mele au fost oamenii ca Theodoru, Patrascu, Butusina si Marius Albu, carora nu le-au trebuit miliarde ca sa-si urmeze visul. Si in plus, am fost educat in spirit tehnic, si am avut rezultate bune la sporturile tehnico-aplicative de pe vremuri. Daca in prezent nu mai exista fondurile UTC sau CNOP, e de apreciat ca YCRR se implica in iahting. Problema e totusi ca se doreste impunerea ideii ca iahtingul e accesibil doar celor instariti, spre beneficiul catorva. Asta se vede in primul rand chiar si in tensiunea care apare pe acest forum cand vine vorba de YCRR. Asa ca daca ne respectam intre noi, comunicam deschis, fara discriminari de genul celei de care a avut parte Marian. Deci, asteptam detalii despre oferta YCRR.
 
Frumos raspuns , Ionut ... si succes in continuare !

Iar domnul Vali , un om de toata isprava , cred ca va recunoaste ca orice initiativa catre dezvoltarea yachtingului e binevenita , indiferent de unde vine si cum se produce . Domnia sa stie , sunt convins , ca numitorul comun al iubitorilor de barci , cel putin pe apa , este politetea si sprijinul reciproc .

Iar daca la Galati nu exista inca barci pe apa cu care sa se dea copii lui si ai altor oameni pasionati asemeni lui , este pentru ca inca nu au fost bani .

BANII care trebuie sa se produca intr-un fel si sa se investeasca in baza materiala pentru yachting.

BANII care vin de la oameni care ii au si care , de aceea , se numesc oameni cu bani.

Din pacate putini oameni cu bani s-au indreptat cu adevarat spre yachting . Misiunea noastra este sa ii aducem si pe altii , care nu au apucat in ultimii ani sa descopere yachtingul .
Cam asta a facut YCRR . A incercat sa aduca bani si cunoastere in yachting . Nu a vrut sa ia ceva ( de unde sa iei... ? ) ci sa aduca ceva .

Sa nu credeti ca sunt subiectiv . Descrieti-mi alta organizatie care a facut mai mult si mai bine si ma duc primul ca sa arunc cu o piatra ( pietricica ) in geamul YCRR .
 
Te inseli Robert, la Galati a fost un nucleu puternic de barcagii, inclusiv velisti, inca de pe vremea impuscatului. E vb de Paul Butusina, Dan Ujeuca, Colea Viorel, Barbu C-tin, Marian Popovici, Victor Oana, inginerul Ungureanu de la Icepronav si inca multi altii, care s-au dat cu vele cu mult inainte de YCRR. Oricum, majoritare au fost barcile adaptate fluviului, cu motor. Avand aici tot ce inseamna proiectare si constructie navala, asta se vede si in prezent, firmele de barci din Gl fiind varf de lance in Ro. Oricum, nu vrem polemici, ci oferte concrete si motivante din partea YCRR sau altora.
 
Daca-mi este permis, imi dau si eu cu parerea - ca un "nou venit" in domeniu, puternic inclinat spre sectorul "pasionatilor" decat spre sectorul "cu bani" :rolleyes: ... si poate de ce nu beneficiar al scolii de navigatie... Mai am ceva experienta cu o asociatie asemanatoare, de oameni "liberi" (aka motociclisti)

Un club de acest gen, cu misiunile declarate, nu poate fi decat util fenomenului de yachting de pe la noi. Avand in vedere ca in Romania exista cateva nuclee in acest domeniu - mai mult sau mai putin dezvoltate, dar ele exista - iar in rest avem un mare vid, prin actiunile unui club/asociatii se poate raspandi "know-how-ul" din aceste nuclee pentru a umple nevoia de cunoastere din rest.

Binenteles, acest lucru se poate face si pe alte cai (internet, prieteni), dar pentru un nou-venit in bransa (ca mine sau altii) e mai simplu sa se indrepte spre un grup format de unde sa primeasca indrumare.

Acest frecus fin pe care-l sesizez intre cei din "nuclee", care s-au nascut si au trait pe barca, ar trebui sa fie intr-un sens constructiv, de auto-reglare - si nu intr-o directie distructiva.

E greu de tinut sub control un grup de oameni care au ales sa fie "liberi", dar exista oricand pricipiul telecomenzii: nimeni nu obliga pe nimeni sa se inscrie in club :) De asemenea, oricine e liber sa infiinteze un alt club.

Ca principiu general, cine nu e membru in club n-ar trebui sa comenteze actiunile acestuia. Dar nici actiunile clubului n-ar trebui sa afecteze negativ pe cei ce nu sunt membrii.

Nu stiu daca voit sau asa a rezultat dintr-o conjunctura ciudata, dar din cate am inteles exista un oarecare monopol al YCRR, cel putin la scoala de navigatie (am inteles ca si ceronav are scoala, dar nu la modul foarte serios). Asta este un aspect negativ (ca orice monopol), dar nu cred ca putem acuza YCRR ca nu au facut si altii ceva in acest sens (decat daca li s-au pus bete in roate pe la spate).

Aspectele pozitive ... sunt pozitive si nu pot fi decat aplaudate. Cum s-ar zice, tineti-o tot asa si la mai mare :D

Totusi, sa revenim un pic la YCRR si la scopul lui declarat, ne-am pomenit aruncati intr-un sir de apropouri fine si n-am inteles esentialul:
- cui se adreseaza YCRR?
- ce se asteapta de la membrii acestuia? obligatii, cotizatii?
- ce ofera membrilor?
 
Salut Vali,

Exista cu adevarat o generatie de geniu a yachtingului romanesc. Ai pomenit cativa dintre ei... Mai sunt si altii de la care putem invata foarte mult.
Sunt oameni care, fara riscul de a gresi, si-au trait viata pe apa, oameni care au construit barci, oameni cu rezultate foarte bune in intrecerile sportive interne si internationale,... oameni care traiesc pentru yachting.

Eu vad asa lucrurile: exista pasiune si exista administrarea pasiunii. Pasiunea exista in fiecare dintre noi, administrarea implica mai multi factori, printre care si subiectul imagine, publicitate.
O sa-ti dau un exemplu in acest sens: <Sunt in YCRR de 8 ani, timp in care schimbari majore in yachting nu prea am vazut. Admitem totusi ca in ultimii trei ani a avut loc o mica resuscitare a yachtingului. Cum s-a intamplat asta? Acum cativa ani incercam sa strang fonduri pentru organizarea regatelor offshore. Evident ca nu prea aveam succes la sponsori. De ce? Mi se spunea tot timpul ca "yachtingul nu este un subiect interesant pentru promovarea noastra". Prin urmare sustineam aceste evenimente din fondurile proprii ale clubului. Dintr-o data, totul se schimba pentru ca in lumea noastra au aparut persoane publice, oameni cu bani multi, care dau bine pe sticla, interesanti pentru media. Nu le mai dau numele, ii stiti cu siguranta. HOPA si sponsorii! De atunci, s-au organizat trei targuri importante de ambarcatiuni in Bucuresti, au aparut regate organizate si de alte entitati, scoli noi de navigatie, vanzarile de ambarcatiuni au crescut,... yachtingul creste>. Ce vreau sa zic?! Imaginea vinde si noi avem nevoie sa crestem, pentru ca de investit tot investim, dar pana cand?!

Cred ca ai inteles ca YCRR nu are ca tinta doar persoanele cu bani. Acestea ne ajuta doar sa promovam un domeniu scump, un domeniu care are nevoie de marine, de service-uri specializate, de cluburi echipate corespunzator pentru copii etc.

Nu inteleg care este problema cu Marian B. ?
Chiar nu cunosc ce s-a intamplat. As vrea sa rezolv aceasta problema.

O zi buna!

Ionut M.
 
Buna ziua Smokey,

YCRR se adreseaza tuturor pasionatilor din bransa, celor care vor sa faca parte dintr-un club. Evident ca, in orice organizatie exista obligatii si beneficii pentru membrii sai. Exista si cotizatii, dar pana la plata lor mai este mult de discutat!:D
Ca sa te ajut putin, intra pe site-ul www.ycrr.ro, iar la submeniul STATUT o sa deschizi un fisier care relateaza cam totul despre activitatea noastra.

Nu exista un monopol al YCRR-ului, mai sunt si alte cluburi importante, mai sunt si alte scoli. Ce avem noi?! Imagine ... buna, rea - fiecare are dreptul sa judece, o imagine construita in mai multi ani prin activitatea intreprinsa.

Toate cele bune!

Ionut M.
 
Ca principiu general, cine nu e membru in club n-ar trebui sa comenteze actiunile acestuia. Dar nici actiunile clubului n-ar trebui sa afecteze negativ pe cei ce nu sunt membrii.

Chestiune concreta: Robert ne spune ca ordinul cu preschimbarea certificatelor a fost dat in beneficiul Ceronav. De ce totusi ceilalti velisti, din YCRR sau nu, spun ca a fost dat in beneficiul YCRR? Ceronav-ul e un centru de perfectionare al Ministerului, nonprofit, si asta se vede direct in lipsa de motivatie in actiunile sale vizavi de barcagii. De ce oare "cei care dau bine pe sticla" ne intoxica non-stop cu YCRR? Orice s-ar incerca sa ni se bage pe gat, adevarul transpira oricum. Daca initial clasele s-au acordat pe o perioada de 5 ani, prin ordinul lui Orban s-a realizat jumulirea amatorilor de barci (e trendy, nu?) de catre YCRR in cardasie cu ANR, caci ati vazut singuri cat de "competenti" sunt cei de la Ceronav. Q.E.D.
 
Nu avem nici o treaba cu A.N.R.. Ordinul 534/2007 a fost aprobat in urma unui proiect inspirat din strainatate, conform unor norme europene. Nu ma intreba de unde, ca nu stiu!

Pana acum chiar nu am beneficiat deloc de aceasta noua lege. Ba, dimpotriva ... se pare ca o buna parte din clientii nostri si-au preschimbat certificatele la alte scoli din Constanta. Noi am inceput preschimbarea abia in octombrie. Crezi ca daca aveam idee de acest lucru din timp, nu luam masuri?!

Cat despre preschimbarea certificatelor, vorbim aici doar de atestatul de vele pe care-l oferim. Se stie ca pentru motor nu este obligatoriu sa faci niste cursuri de specializare, poti sa inveti si singur si sa te prezinti la examen. Asta le spun si clientilor mei, cand vin sa se inscrie la cursuri... Ii intreb daca vor pentru vele sau pentru motor. Nu obligam pe nimeni sa faca aceste cursuri!

Toate bune!

Ionut M.
 

Back
Sus