Hydro Bike-----a realizat cineva?

Visez de ceva timp un catamaran propulsat la pedale dar nu e prea aproape. Pentru cei mai comozi exista recumbent bike care are multiple avantaje fata de o bicicleta normala, iar pentru cei care vor sa se simta ca intr-o ambarcatiune dar sa fie si pe bicicleta exista rowing bike.
 
Pe pariu ca pana la vara face si vreunul de pe aici asa ceva? Iarna-i lunga si mintea minitehnicusului barcaholic neostoita. Nu m-ar mira sa aflu ca la TID 2011 se inscrie si vreun musteriu pe bicicleta !
 
interesant --pe rau

se pare ca acest model functioneaza destul de bine si pe rau
IMGP5192934x621.jpg


pentru pescari

Waterbike-sportsman-action.jpg


un model american

Hydrobike_Explorer_I_Blue_on_Lake_b.jpg
 
nea Dorel (Torentul) s-a prezentat anu' asta la Tid cu ceva de genu' asta.
mai exact , o canoe similara Bateau Veenei dar cu fundul facut in "V" , un sistem ingenios executat dintr-un angrenaj de flex ,un cadru de bicicleta ,foaie de angrenaj ,lant si tub etambou ....etc.
tot ce trebuie.
din pacate ,am auzit ca sistemul a cedat si nea Dorel s-a retras.:(

P.S cred ca exista si niscaiva poze pe undeva.:)
 
nea Dorel (Torentul) s-a prezentat anu' asta la Tid cu ceva de genu' asta....P.S cred ca exista si niscaiva poze pe undeva.:)

Banuiam eu ca tre sa fie vreunul! Musai puneti niste poze cu agregatul bicicleta cu angrenaj de flex!
Cred ca admin ar putea incepe un nou thread: Galery of fame!
 
constructie

Cine are ceva soluti pentru constructia unu asemenea proiect?

ce fel de materiale crede-ti ca ar fi ok folosite (cer o parere celor care deja au construit ceva pana acum)

referitor la sistemul de propulsie (cutie viteza, unitate lant rotit sau ....?)

astept pareri
 
i-auzi una:
o bucata cadru de bicicleta continand foaia de angrenaj + pedale ,un lant de bicicleta ,un pinion , un angrenaj de la un flex (mare de preferat) ,o tzeava de inox pt. care poti gasi simeringuri ,un ax filetat la un capat pt a putea prinde o elice.

imi e greu sa fac o descriere textuala la ceea ce ar trebui sa faci cu toate astea darin linii mari cadrul se taie astfel incat sa se poata monta in barca cu pedalele la indemana :)) la indepicioare ,ma rog.
pe angernajul de flex se monteaza ,in locul panzei de taiere , un pinion.
axul ,ce altadat era antrenat de motorul electric al flexului , se sudeaza de axul filetat la capat ,care trebuie dtrecut prin tzeava de inox.
la capatul cu elice ar trebui etansat cu un simering sau chiar doua.am uitat sa spun ca trebuie si rulmenti sa sa se potriveasca pe ax si pe interiorul tzevii.
urmeaza problema etansarii tzevii la iesirea de sub barca.
asta se realizeaza ca la orice tub etambou.
cam asta ar fi in linii mari ,nea Dorel ar fi mai in masura sa ne arate cum si in ce fel.
eu am sa mai intarzii cu propria mea interpretare, fiindca intentionez sa fac si yo ceva de genu asta.
 
Nu e vorba de nea Dorel, ci de prietenul lui nea Florin Lisovschi ( sper sa fi scris corect). Anul asta am stat mult mai putin de vorba decat acum un an( din cauza ca am ajuns tarziu in tabara, dupa o zi de hoinareala prin Tulcea, iar a doua zi fiecare si-a vazut de programul sau, iar ei erau plecati pe apa cu mult inaintea celor din grupul nostru). Ce stiu e doar ca raportul de transmisie realizat, era de o tura de pedale= noua rotiri de elice !
am inteles ca au fost necazuri cu lantul de transmisie , care sarea de pe locul lui...o pedala care s-a desprins de pe bratul port pedalier. Mai multe nu mai stiu. Poate ne spune si noua despre ce e bine si ce nu, dupa aceasta experienta...
 
Pentru un raport de transmisie 1:9 nu este suficient raportul dintre pinion (min. 11 dinti) si foaie (maxim 53). N stiu ce raport are angrenajul de la flex. Probabil ca o sa fie folosit un pinion mai mare, depinde de cum urmeaza sa fie fixat. Lantul sare daca nu sunt bine aliniate foaia cu pinionul si dace nu este intins corespunzator. Pentru siguaranta se poate improviza ceva asemanator unui intinzator de lant
638_1.jpg
 
Pentru un raport de transmisie 1:9 nu este suficient raportul dintre pinion (min. 11 dinti) si foaie (maxim 53). N stiu ce raport are angrenajul de la flex. Probabil ca o sa fie folosit un pinion mai mare, depinde de cum urmeaza sa fie fixat. Lantul sare daca nu sunt bine aliniate foaia cu pinionul si dace nu este intins corespunzator. Pentru siguaranta se poate improviza ceva asemanator unui intinzator de lant
638_1.jpg

Pinioanele de la flex au raportul cuprins intre 2 si 3. In aceste conditii, folosind pinioanele descrise de tine, respectiv pinion mare de 53 dinti si cel mic de 11, raportul dintre ele este de 53/11=4,82 inmultind cu un raport al pinioanelor de flex de, sa zicem 2,5, obtinem aproximativ 12. Va trebui sa mai umblam pe la pinioanele de lant!
Ar fi bine ca la un eventual proiect sa fie folosita carcasa originala a flexului, unde alinierea pinioanelor este deja realizata iar sistemul de prindere pe vechiul motor electric va fi folosita pentru montarea unei flanse pentru fixarea tubului etambou. Deasemenea, suruburile capacului carcasei pot fi folosite pentru fixarea pe cadru.
Teoretic solutia nu este complicata. Mai trebuiesc niste mesteri care sa ne execute unele piese (pe care ii gasim din ce in ce mai rar!).
Ar mai fi varianta folosirii unui schimbator de pinioane, genul celui de la mountain bike, folosit ca o cutie de viteze, alegerea turatiei facandu-se in functie de regimul de mars al ambarcatiunii.
Iar in legatura cu saritul lantului, la varianta cu un singur rand de pinioane se pot monta pe lateralele pinionului si a foii de angrenaj flanse pentru ghidare, solidare cu pinionul si cu foaia de angrenaj.
Asa vad eu lucrurile. Sper ca nu am spus prostii!!!
 
Ultima editare:
ca sa elimine problema transmisiei in unghi de 90 gr cat si cea cu caderea lantului, au folosit curea pe post de lant, binenteles au eliminat rotile dintate
 
Ca au cocotzat aia bicicleta pe doua "butelii", am vazut. Ca au atasat un sistem de guvernare a hidrobicicletei, de roata din fatza, am observat. Dar nu m-am prins, cum ii asigura propulsia , (atat ce am vazut in pozele alea, de la primul post).
 

Back
Sus