porturi in romania

Salut

Si eu vreau sa navighez. Ma gandesc sa imi iau barca dar nu stiu ce port practicabil ar fi pe langa mine - Oradea, astfek incat sa ajung si pe ape mai serioase fara sa car copaia cu ditamai trailerul. Prefer sa o tin in Timisoara de ex. daca se poate merge apoi in dunare sau cam asa ceva. Cred ca si asta este un impediment sa nu fie prea multi navigatori.
Deci hai sa inventariem porturile din tara si ce conexiuni au la reteaua hidrografica.
Daca nu este bine postat va rog mutati topicul la sectiunea potrivita.
 
raspuns tardiv............porturi pe Tisza to 14 bucati la 132 km de Oradea...si 2 buc pa Ketes Koros la 82 km de Oradea............probABIL CA RASPUNSUL MEU ESTE TARDIV
 
raspuns tardiv............porturi pe Tisza to 14 bucati la 132 km de Oradea...si 2 buc pa Ketes Koros la 82 km de Oradea............probABIL CA RASPUNSUL MEU ESTE TARDIV

Raspunsul tau este un plus la acest topic, singurul pana in prezent, asadar de apreciat :) .
Discutii despre porturi sau refugii pe ape romanesti, s-au mai purtat. Eu am enumerat de cateva ori pentru zona litorala, tot ce exista port sau canal de refugiu ori popas, facand si schite .kmz pentru accesarea acelora mai dificil de abordat.
Pentru Dunarea de Jos, la fel, am postat in calatoriile cu Nemo, locurile unde am putut acosta in conditii cat de cat civilizate. Cu mentiunea ca in afara oraselor Calarasi,Braila, Galati, Tulcea, Sfantul Gheorghe, Sulina (care au cheiuri,docuri sau marina-Galati, sf. Gheorghe-), restul au fost mici intelegeri cu persoane fizice sau juridice, cu ponton propriu.
Pentru zona Deltei Dunarii, iarasi am enumerat in diverse ocazii, mici marine sau pontoane, la Murighiol, Dunavat, Jurilovca, Visina (pensiunea Lunca), Lunca (pensiunea Casa Pescarilor), Gura Portitei(doar acostare, nu gazduire barca). In aceste momente foarte posibil sa existe deja la Valea Nucarilor (s-au realizat deja niste pensiuni proiectate de noi pentru finantari europene) si in curand in aceleasi conditii, la cateva pensiuni in Salcioara, dupa Capul Dolosman (canalul de irigatii aferent. Ultimele dupa cum spuneam tin de viitorul apropiat.

Pentru Dunarea de Sus, in amonte de Zimnicea, nu stiu nimic din proprie experienta, in afara de ceea ce arata Google Earth. Dar pentru asta suntem atat de multi colegi de forum :)
 
Se mai lucreaza la portul Corabia?
Anul trecut in vara am vazut utilaje acolo sapand de zor...
La portul turistic ma refer...

mobile...
 
Se pare că ar fi gata portul amintit mai sus.
Din ce am înțeles e si cam plin. Acostarea e gratuită din cauza de fonduri europene, 5 ani de acum încolo. Accesul însă e condiționat de cotele apelor Dunării.
Ceva, ceva, se vede si pe Google Maps.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Se pare că ar fi gata portul amintit mai sus.
Din ce am înțeles e si cam plin. Acostarea e gratuită din cauza de fonduri europene, 5 ani de acum încolo. Accesul însă e condiționat de cotele apelor Dunării.
Ceva, ceva, se vede si pe Google Maps.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Intr-adevar, se vede portul turistic foarte bine. Si nici nu e departe, doar vreo 70 mile in amonte de Giurgiu.
 
Apropos de ......porturi.Saptamâna asta .....pe la început aşa de luni ca să nu încep cu lipsă de chef lucrul......m-am urcat în maşină.şi am tisălito adică am dat o tură la TISZA FURED cu scopul precis de a-mi aranja locul de barcă şi eventual rulotă pentru începutul de sezon.Gândul parşiv de român vecin cu ungaria mă ducea la ideea locurilor libere în camping ...........pe malul Tiszei unde oi vrea eu ....şi dacă se poate să fac şi mofturi .Aşa că după o tură la cele care au campiguri şi porturi deschise iarna concluzia a fost.......nici un loc pe mal........nici acum şi nici la vară.Oricim ei acum au 20de porturi.....http://itthon.hu/tiszato/20-kikoto-a-tisza-tonal ......şi mai construiesc unul unde am şansa să pun şi rulota dacă mă decid până la sfârşitul luni februarie....Era zăpadă...........băiatul a ieşit din căsuţa lui de birouri..........şi ca în plin sezon ............prin zăpadă mi-a arătat că rulotele NU au fost mutate iarna(cele mai multe având o copertină peste)..........Nu puteam să le spun colegilor de la şcoală că eu.....ştiut ca om serios.......cu preocupări serioase........şi ...aşa.... nu mi-am găsit loc de .....rulotă.....Nu contează ....vouă pot să vă spun ....
 

Back
Sus