Harti Egee - Grecia Turcia

Poate pune cineva care a reusit sa instaleze harta asta un printscreen, sant curios nivelul de detalii.
 
De la un prieten:






capturile sunt dupa mobile pc care a fost facut pt. mers pe strada, pe o scula de dedicata se vede mai fain, chiar 3d - cel putin teoretic
 
Deci trebe o scula mai noua pt toate jucariile oferite de harta :
"The new Garmin G2 charts don't go into MapSource only to Garmin Mobile PC, but to use the full potential (e.g. embedded photographic images) you have to use it on a GPS that supports G2 Vision BlueCharts.Detailed coverage of the entire Black Sea with port plans including Odesa and Trabzon. Coverage also includes the Sea of Azov, Sea of Marmara, and the Bosporus. Detailed coverage of the Caspian Sea in its entirety and the Volga River from Novocheboksarsk to Volzhskiy. Includes Chistopol' and Samara. General coverage of the North Aegean Sea.
gmapsupp.img
Family Id (MapID): 234"
De obicei e un fisier txt atasat softului, care explica pas cu pas cum se instaleaza, respectiv crackuiesc hartile.
Succes !
 
Salut, Smokey! Sunt nou barcaholic, boboc, azi pentru prima oara pe site. Am vazut materialul pus la dispozitie, harti pe care as vrea sa le am. Dacă poti, te rog sa mi le dai si mie. Multumesc anticipat.
 
Detaliaza un pic situatia: ce scula ai sau planuiesti sa-ti iei, in ce zone navighezi, etc.
 
Momentan, scula și navigatul sunt doar în vis. Pentru primăvara anului 2012 am în plan sa dau examen pentru „B”, să cumpăr un velier accesibil buzunarului meu (în jurul la 7m) și, după aceea, să fac un drum până la geci. Știu ca este mai ușor de navigat cu GPS dar... plăcerea este plăcere!
 
Pai ai destule necunoscute in ecuatie, nu pot sa-ti dau un raspuns concret, dar iti dau variantele:

  1. hartile de hartie clasice
  2. hartile electronice, aici sunt multe sub-sub-variante
    • harti vectoriale dedicate pentru o scula anume (Garmin, Raymarine, etc)
      • unele merg cu card dedicat, altele cu SDCard normal
      • hartile se pot cumpara, sau se pot "face rost"
      • aici daca vrei putem detalia cand stii concret ce scula ai, care sunt compatibilitatile
    • harti vectoriale pe laptop, aici sunt iar multe variante
      • softuri pe bani care pot afisa harti, se pot lega la un receptor GPS extern, care afiseaza informatii despre traseu, pot face navigatie si rutare in functie de curenti si vant;
      • softuri gratuite care folosesc harti pe bani (ex. Garmin) care iarasi se leaga la receptor GPS, afiseaza cursul, calculeaza viteze, etc
      • softuri gratuite si harti gratuite - aici vorbesc specific de OpenCPN si ultimul set de harti C-Map in format CM93 ed2 emise gratuit (la nivelul anilor 2000 cred, trebuie sa caut)
    • harti raster pe laptop
      • toate softurile de mai sus stiu harti raster, inclusiv OpenCPN, dar cu limitari serioase specifice hartilor raster (pot detalia daca vrei)


Asta e cu hartile in mare, probabil sunt si alte sub-variante si combinatii.

Cu navigatul poti incepe cu un charter - asta daca nu ai fost deja - inainte de a investi bani in propria barca, vei intelege mai bine cu ce se mananca o barca. Poti sa-ti pui si problema rentabilitatii unei barci proprii: timpul de sailing versus timpul de stat in marina, costurile aferente, etc.
 
A aparut editie noua la "Greek Waters Pilot" acum 2 saptamini ; e superba cartea merita toti banuti.
Daca o ai, poti te rog sa-mi faci o poza cu pagina despre Sivota (Marea Ionica/Lefkada) -> in editia care o am eu nu erau trecute pontoanele noi, sunt curios daca in asta sunt.
 
Este ceva timp de când tot intorc problema pe toate fețele și încă mă gândesc. Mai am timp până în primăvara următoare. Câ privește timpul de sailing, mi-ar plăcea să fie de 2-3 luni/an (omul propune, Dumnezeu dispune). Până atunci mai am ceva pași de făcut, mai am de învățat...
În privința hărților, poți detalia varianta „hărți rastel pe laptop”? Cât privește varianta „hărți de hârtie clasice” , am să dau comandă. Mulțumesc pentru ajutor.
 
Salut,
Ce softuri in afara de openCTN mai folositi pentru navigare? Vreau sa folosesc pe un laptop cu dipozitiv GPS holux 236. Vreau pentru Marea Neagra si Egee, Mediterana. Am mai cautat un Maxsea, am gasit v12, dar nu am codurile si nu stiu daca citeste hartile CM93 v2 ale lui openCTN.
 
Te pot ajuta cu hartile de hartie British Admirality pt zona care te intereseaza, cu imprumut sau scanate pt Seaclear
 
E prea mica barca pentru harti de hartie, imi merge openCTN si am gasit hartile lumii, nu am reusit insa sa conectez receptorul gps la soft. Am sa incerc cu Seaclear sa vad daca reusesc sa conectez gps-ul si atunci voi apela pentru varianta scanata.
Multumesc.
 
Ultima editare:
Avem listata si editia noua

Smokey da-mi o adresa de email si iti fac o poza sau un scan pdf .
Florio am luat-o din romania Greek Waters Pilot de Rod Heikell
Pe site e trecut "De (autor): Rod Heikell; Publicat: 22 octombrie 2007" dar mie mi-a venit editia de anul acesta .

Avem listată si editia noua intre timp Greek Waters Pilot de Rod Heikell 2011 . Automat trimitem cea mai nou editie. Si mai ales, multumim mult pentru recomandare si interes. Bogdana
 

Back
Sus