Timona vs Eche

Timona sau Eche?

  • Timona

    Votes: 18 50.0%
  • Eche

    Votes: 18 50.0%

  • Total voters
    36
Super tare. Daca nu ceri licenta o sa o folosesc si eu din cand in cand.
Vorba mea de capatai este: DEPINDE.Functioneaza intotdeauna
Ma bag la Tago Mago

Fara licenta ca si eu o am de la neste baieti de la alte case.
Hai sa ne vedem cu bine la Rango pango si mai vb in problema cu puturile de petrol. Si echea.
 
Pai la ambarcatiuni care suporta ambele alternative :) (sper ca nu incepeti iar cu caiace)
Eram curios si de opiniile voastre.
Ar trebuie bagat la poll si sistemul de guvernare al caiacului fiindca este singura ambarcatiune unde poti sa manevrezi cu picioarele.
 
Ultima editare:
Vad ca discutia asta a fost abandonata, dar reiau si eu intrebarea de baza a topicului : ce avantaj major ai la guvernarea la eche? Din ce-am citit, exceptand doua trei persoane, nimeni n-a dat un raspuns tehnic, fiecare a vorbit despre feelingul personal/cum si-a format deprinderea, dar dincolo de toate lucrurile astea subiective, exista vreun argument decisiv in favoarea timonei sau a echei? Eu unul, in ceea ce priveste timona, vad ca dezavantaj major limitarea spatiului din barca din cauza amplasarii pupitrului cu volan, iar ca dezavantaj la eche e ca nu da bine ca imagine :) Intr-un fel arata o barca cu timona, iti da alt prestigiu ca barcagiu, intr-un fel arati la eche, arati a pescar din Delta :) Eu mi-am luat de cateva zile o barca Laguna facuta la SPAT GL, pe care am echipat-o cu un motoras Mercury 9.9 CP in 4t, guvernare la eche. Si nu mi-e rusine, chiar imi place, dar nici nu am tinut de volanul vreunei barci ca sa pot simti diferenta, avantaje/dezavantaje. In Italia, Grecia si Croatia, am vazut ca mai toti aia de acolo au volane pe barci. Eu am ales asa din considerenta financiare, atat mi-a permis buzunarul, dar mi-ar fi placut sa am bani de un ansamblu barca/motor mai performante si guvernare de la timona. Voi, cei care aveti experienta plimbarii cu mai multe tipuri de barci, ati abandonat prea usor discutia.
 
Ultima editare:
Discuţia a privit velierele, nu guvernarea pe bărcile cu motor.
Cred că nu se pot amesteca şi ar fi bun un topic separat.
 
Ultima editare:
N-am bagat de seama ca raspunsurile anterioare privesc exclusiv velierele, mai ales ca unii au adus in discutie si caiacele. La barcile motorizate (outboard) intre 4,5 si 6m, exista vreun avantaj/dezavantaj intre eche si "volan" ? Inteleg ca sunt diferente constructive, iar pupitrul cu mansa si volan, dincolo de spatiul ocupat in barca, comporta riscuri ce tin de fiabilitatea intregului mecanism. Dar atat timp cat mecanismul de guvernare functioneaza in parametrii optimi, prezinta vreun dezavantaj raportat la comanda la eche? Dintre cei care au raspuns la topicul asta, era cineva care afirma ca "simte" mai bine barca cand tine de eche. Sa fi raspuns asa doar pt ca la eche si-a format respectivul deprinderea? Asa e, sau exista si barci cu guvernare la distanta bine optimizata?
 

Back
Sus