Rezultatele votului: Timona sau Eche?

Au votat
34. You may not vote on this poll
  • Timona

16 47,06%
  • Eche

18 52,94%
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 26

Topic: Timona vs Eche

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.004
    Blog Entries
    62

Default Timona vs Eche

Care-i preferinta voastra si de ce? (votati si mai sus)
    călătorului îi stă bine cu drumul

Senior Member
    Locația
    BUCURESTI & Marina Mangalia
    Posturi
    791

Desi am votat , cred ca cele 2 tipuri de sisteme de guvernare sunt deseori complementare pe barci de dimensiuni de pana in 10 m iar sigur ca timona este prezenta pe barcile mai mari de atat , pe cand echea este prezenta pe barcile mai mici . Doar pe cateva din barcile de curse mari este prezenta echea ( ex. TP52 ) , pe cand pe toate barcile de cruising este prezenta timona . Echea ofera posibilitatea de a simti braca un pic mai bine ( feedback-ul acesteia ) , pe cand timona e mai comoda la drum lung , fara a reduce semnificativ perceptia timonierului asupra miscarilor barcii . De altfel toti conducatorii de barci asa se si cheama , " timonieri " - de la timona . Daca s-ar chema dupa eche cum ar fi ? Echeri ?
    FAIR WINDS !

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii .
    (asta mi-a placut asa de mult ca am preluat-o de pe forumul motociclism.ro )

Can you handle life ? Ideea e sa mori tanar , dar cat mai tarziu posibil.

Cârmaci..?
    Gânduri bune, vântul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

prefer timona pe perete si echea in barca.
    pe threadul despre Weekender am sa revin si cu niste poze.

Am citit opinii ale catorva care prefera echea ca fiind mai rapida la guvernare si simti mai bine barca, tensiunile la care e supusa. Totodata e o metoda sigura de guvernare, fata de o timona, care include mecanisme (orice se poate defecta cand ti-e lumea mai draga ). De aceea chiar la velierele mai mari, cu timona, exista si posibilitatea de a monta o eche, in caz de urgenta.
    Insa a tine o eche in mana timp de o zi intreaga de navigatie, e efort, nu gluma. Faci antebratele lui Popeye .

Ca atare, acolo unde merita efortul sau investitia, am observat ca timona e cu siguranta preferata . Chiar si pe velierele mai mici.

P.S>
    Dar iata ca voturile arata altceva
    Last edited by Florio; 22 Sep 2010 at 08:16 PM.

6.  

Quote Originally Posted by Smokey View Post
    Care-i preferinta voastra si de ce? (votati si mai sus)
    Smokey, n-ai specificat la ce ambarcatiuni !
    Impaiatu sigur n-o sa-si puna timona la Bateau Veena !

Admin: se poate modifica votul meu ca ma gandeam la eche si-am votat roata? Cred ca Bogdan avea dreptate: nu mi-am revenit.

Quote Originally Posted by RobertAmbrozie View Post
    Desi am votat , cred ca cele 2 tipuri de sisteme de guvernare sunt deseori complementare pe barci de dimensiuni de pana in 10 m iar sigur ca timona este prezenta pe barcile mai mari de atat , pe cand echea este prezenta pe barcile mai mici.
    Pai si normal ca singura modalitate la eche de a reduce efortul la mana este cu safranul compensat dar la timona demultiplici efortul de cate ori vrei. Am vazut barci la care dadeai 3 ture de timona pt a banda safranul.
    Doar pe cateva din barcile de curse mari este prezenta echea ( ex. TP52 ) , pe cand pe toate barcile de cruising este prezenta timona .
    Inexact, nu chiar pe toate. Dupa cum sant barci de mare cursa (open 60 la V5O sau VOR) cu dubla eche la fel au aparut si cruisere. Chiar m-am mirat sa vad catamarane mari, peste 40, cu eche.
    Echea ofera posibilitatea de a simti braca un pic mai bine ( feedback-ul acesteia ) , pe cand timona e mai comoda la drum lung , fara a reduce semnificativ perceptia timonierului asupra miscarilor barcii .
    La timona cu cat raportul de demultiplicare e mai mare cu atat simti safranul mai putin. LA eche simti si daca lovesti o broasca.
    Asta cu comoditatea e iarasi subiectiva: la drum lung lasi pe Pilotul Otto sa presteze iar pt eche PA sant mai ieftini si mai simpli, la fel si vanele de vant. La drum lung echilibrezi barca si pui un sandou pe eche si te du dar la timona m-am chinuit o gramada sa pun un sandou si sa stea. Alt avantaj la eche este ca poti s-o tii cu piciorul sau intre picioare si asa ai doua maini libere pt manevre, avantaj major pe vreme kaka.
    Alt avantaj e ca stii mereu limita de efort pe care o suporta safranul si nu risti sa-l fortezi cum poti s-o faci cu un sistem hidraulic la timona.
    Alt avantaj e ca viteza cu care te loveste o eche dupa ce safranul e smuls de-un val e mult mai mica decat viteza timonei scapata de sub control.
    Alt avantaj e ca toate componentele sant la vedere si foarte simple deci usor de identificat in caz de probleme si de inlocuit daca cedeaza. Din orice scandura faci o eche sau un safran de urgenta dar cu ce inlocuiesti trotele rupte?
    Marele dezavantaj este ca nu se poate aplica la barcile mai mari datorita efortului necesar, desi daca ne uitam la unele drakkare, feluci sau alte dhowuri... Sau un tjalk olandez de peste 20m:

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Insa a tine o eche in mana timp de o zi intreaga de navigatie, e efort, nu gluma. Faci antebratele lui Popeye . )
    Numai daca barca nu e echilibrata sau safranul e prost calculat sau executat, in rest e parfum, o duci c-un deget.

Quote Originally Posted by Florio View Post
    ...Impaiatu sigur n-o sa-si puna timona la Bateau Veena !
    Nu-i da idei ca iarna e lunga si are timp de mesterit si-l vezi la vara in premiera mondiala la TID cu caiacul cu timona si pedale!
    Last edited by skipper; 22 Sep 2010 at 04:43 PM.

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.004
    Blog Entries
    62

Pai la ambarcatiuni care suporta ambele alternative (sper ca nu incepeti iar cu caiace)

Din limitata mea experienta, observatii si ceva lectura, am ajuns facut urmatorul rezumat:
    - echea e simpla si eficace, timona presupune mecanism complex;
    - in regim de croaziera (nu regata), la manevre echea "matura" tot prin cockpit si poate deveni incomoda, timona e mai compacta
    - la acostare echea se pliaza si nu incomodeaza, timona incomodeaza (daca e centrala si nu se demonteaza/rabateaza)
    - chestiune de acomodare cu sistemul "pe invers" de la eche, pentru un om nascut pe apa echea poate parea ceva natural, pentru un sofer convertit in marinar timona e de vis
    - cu echea simti barca mai bine

E clar ca timona castiga la capitolul confort, probabil deaia toate cruisele au o timona Dar citeam zilele trecute niste pareri radicale ale unor englezi cum ca timona e pentru pussies, echea e adevaratul instrument ... Si barcile mai vechi au in mare parte tot eche. Eram curios si de opiniile voastre.
    călătorului îi stă bine cu drumul

Quote Originally Posted by Smokey View Post
    ..- la acostare echea se pliaza si nu incomodeaza, timona incomodeaza (daca e centrala si nu se demonteaza/rabateaza)..
    Exact, asta uitasem desi la unele barci ma enerva teribil. Pai sant barci la care timona ocupa juma' de cocpit plus ca trebuie sa faci echilibristica sa treci pe langa ea.
    Si alt avantaj la eche e ca scandura aia permite o gramada de sculpturi pe ea, mai ales la barcile nordice e o adevarata expozitie de basoreliefuri pe fiecare eche. Am vazut sapt trecuta o suedeza ("barca de arhipelag") semanand cu J-urile cu o eche sculptata ca un sarpe, wunderbar!

Nu vreau sa ma dau artist, dar a-ti incercat vreo-data sa calariti valurile la mai mult de forta 4, stiti voi aia cu "cand urci cobori si cand cobori urci"?
    Parerea mea e ca nu poti fi la fel de sprinten cu timona ca cu echea. Pur si simplu "miscarea de arcus" nu cred ca o poti replica pe timona.
    Poate doar la racere unde timona e mai mare decat cockpit-ul (sic!), are raport de demultiplicare apropiat de zero si timona nu se invarte ca in filme ci maxim 90 grade intr-un bord sau altul.
    Si atunci? Iti iei barca solida, cu care treci prin valuri ca cu tancul si iesi doar pe valurile pe care le poti duce.
    Dar indiscutabil e ca in ochii aparatului de fotografiat arati mult mai bine la timona decat la eche.

Page 1 of 3 123 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks