Eurosail - Cursuri RYA
Results 1 to 5 of 5

Topic: E bine de stiut!

  1. #1
    Senior Member
    Membru din
    Oct 2008
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

    Default E bine de stiut!

    Salutare tuturor Barcaholicilor!
    Tot cautand prin siteul ANR, am dat peste asta.
    Cititi va rog art. 9, lit. b).
    Voi ce parere aveti, aceasta hotarare de guvern se aplica si ambarcatiunilor de agrement? Despre sfera de aplicabilitate am gasit ceva doar la art. 17, alin. (2).
    Nu ma sperii, ca am permis, dar e bine de stiut.
    Cei mai multi impatimiti nici nu viseaza ca bugetul unei iesiri in Delta sa ajunga la 2000 de lei, daramite sa plateasca asa o amenda.
    Astept comentarii!

  2. #2
    Senior Member lipan's Avatar
    Membru din
    Mar 2009
    Locația
    Bucuresti,
    Posturi
    1.081

    Default

    Quote Originally Posted by ciby View Post
    Astept comentarii!
    Spunānd că nu ai treabă cu respectiva dispoziţie īnţeleg că eşti pilot, dar din fericire nu cred că se aplică bărcilor.

    Īn primul rānd, hotărārea dacă ai găsit-o īn forma aceea pe site-ul oficial al ANR, e grav pentru că ea a fost completată şi modificată cu Hotărāre nr. 1323/2009 din 04/11/2009 privind modificarea şi completarea Hotărārii Guvernului nr. 876/2007 pentru stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor la regimul transporturilor navale.

    Chiar art. 9 la lit. c īnsă, s-au modificat limitele amenzilor ele scăzānd de 10 ori. Iaca mai şi scad amenzile.

    Mai mult, art. 3 lit. p şi s au fost abrogate de HG 811/2010.

    Īn al doilea rānd, la o analiză gramaticală, la bunul simţ, pentru mine noţiunea de navă este diferită de noţiunea de ambarcaţiune (de agrement). Ori citind pe diagonală hotărarea respectivă se face trimitere numai la nave şi la cei care le pilotează şi trebuie să aibă atestatul corespunzător, căci şi piloţi de nave, din porturi sunt atestaţi, nu. Ceea ce mă face să cred că nu s-ar aplica ambarcaţiunilor.

    Īn al treilea rānd, am răscolit acum prin baza de date pe care o am la dispoziţie şi am văzut că HG -ul respectiv are o trimitere la HG 811/2010 care dă definiţia navei īn sensul pe care īl are īn vedere această hotărāre - "14. navă - orice navă maritimă căreia i se aplică una sau mai multe convenţii şi care nu arborează pavilion romānesc; 15. navă īntr-o zonă de ancoraj - o navă aflată īntr-un port sau īntr-o altă zonă aflată īn jurisdicţia unui port, dar nu īn dană, care efectuează o interfaţă navă/port;",

    Īn această ultimă hotărāre am găsit art. 3 alin. 4 : "Sunt exceptate de la prevederile prezentei hotărāri navele de pescuit, navele militare, navele auxiliare, navele din lemn de construcţie artizanală, navele guvernamentale folosite īn scopuri necomerciale şi navele de agrement care nu sunt angajate īn scop comercial."

    Nu am timp să răscolesc mai mult legile şi regulamentele care se aplică īn domeniu pentru a vedea ce īnţelege legiuitorul prin noţiunea de navă, dar faţă de cele arătate precedent, nu cred că se aplică bărcilor cu care ne mai plimbăm noi prin deltă, cu amicii.
    Last edited by lipan; 29 Sep 2010 at 04:14 PM.
    Să vă ţină Dumnezeu obiceiul!

  3. #3
    Senior Member
    Membru din
    Oct 2008
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

    Default

    Multumesc Domnule judecator.
    Experienta in domeniu isi spune cuvantul.
    Chiar nu sunt pilot.
    Totusi ar fi bine de vazut si de stiut care ar fi consecintele atat in cazul conducerii ambarcatiunilor fara acest certificat, cat si in cazul conducerii pe apele publice a unei ambarcatiuni neinmatriculate, dar pentru care legea prevede inmatricularea.
    Inca o data multumiri!

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by lipan View Post
    Spunānd că nu ai treabă cu respectiva dispoziţie īnţeleg că eşti pilot, dar din fericire nu cred că se aplică bărcilor.

    Īn primul rānd, hotărārea dacă ai găsit-o īn forma aceea pe site-ul oficial al ANR, e grav pentru că ea a fost completată şi modificată cu Hotărāre nr. 1323/2009 din 04/11/2009 privind modificarea şi completarea Hotărārii Guvernului nr. 876/2007 pentru stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor la regimul transporturilor navale.

    Chiar art. 9 la lit. c īnsă, s-au modificat limitele amenzilor ele scăzānd de 10 ori. Iaca mai şi scad amenzile.

    Mai mult, art. 3 lit. p şi s au fost abrogate de HG 811/2010.

    Īn al doilea rānd, la o analiză gramaticală, la bunul simţ, pentru mine noţiunea de navă este diferită de noţiunea de ambarcaţiune (de agrement). Ori citind pe diagonală hotărarea respectivă se face trimitere numai la nave şi la cei care le pilotează şi trebuie să aibă atestatul corespunzător, căci şi piloţi de nave, din porturi sunt atestaţi, nu. Ceea ce mă face să cred că nu s-ar aplica ambarcaţiunilor.

    Īn al treilea rānd, am răscolit acum prin baza de date pe care o am la dispoziţie şi am văzut că HG -ul respectiv are o trimitere la HG 811/2010 care dă definiţia navei īn sensul pe care īl are īn vedere această hotărāre - "14. navă - orice navă maritimă căreia i se aplică una sau mai multe convenţii şi care nu arborează pavilion romānesc; 15. navă īntr-o zonă de ancoraj - o navă aflată īntr-un port sau īntr-o altă zonă aflată īn jurisdicţia unui port, dar nu īn dană, care efectuează o interfaţă navă/port;",

    Īn această ultimă hotărāre am găsit art. 3 alin. 4 : "Sunt exceptate de la prevederile prezentei hotărāri navele de pescuit, navele militare, navele auxiliare, navele din lemn de construcţie artizanală, navele guvernamentale folosite īn scopuri necomerciale şi navele de agrement care nu sunt angajate īn scop comercial."

    Nu am timp să răscolesc mai mult legile şi regulamentele care se aplică īn domeniu pentru a vedea ce īnţelege legiuitorul prin noţiunea de navă, dar faţă de cele arătate precedent, nu cred că se aplică bărcilor cu care ne mai plimbăm noi prin deltă, cu amicii.

    esti pe meserie .....rau nu gluma!
    Sa auzim de bine !!

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by lipan View Post
    Spunānd că nu ai treabă cu respectiva dispoziţie īnţeleg că eşti pilot, dar din fericire nu cred că se aplică bărcilor.

    Īn primul rānd, hotărārea dacă ai găsit-o īn forma aceea pe site-ul oficial al ANR, e grav pentru că ea a fost completată şi modificată cu Hotărāre nr. 1323/2009 din 04/11/2009 privind modificarea şi completarea Hotărārii Guvernului nr. 876/2007 pentru stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor la regimul transporturilor navale.

    Chiar art. 9 la lit. c īnsă, s-au modificat limitele amenzilor ele scăzānd de 10 ori. Iaca mai şi scad amenzile.

    Mai mult, art. 3 lit. p şi s au fost abrogate de HG 811/2010.

    Īn al doilea rānd, la o analiză gramaticală, la bunul simţ, pentru mine noţiunea de navă este diferită de noţiunea de ambarcaţiune (de agrement). Ori citind pe diagonală hotărarea respectivă se face trimitere numai la nave şi la cei care le pilotează şi trebuie să aibă atestatul corespunzător, căci şi piloţi de nave, din porturi sunt atestaţi, nu. Ceea ce mă face să cred că nu s-ar aplica ambarcaţiunilor.

    Īn al treilea rānd, am răscolit acum prin baza de date pe care o am la dispoziţie şi am văzut că HG -ul respectiv are o trimitere la HG 811/2010 care dă definiţia navei īn sensul pe care īl are īn vedere această hotărāre - "14. navă - orice navă maritimă căreia i se aplică una sau mai multe convenţii şi care nu arborează pavilion romānesc; 15. navă īntr-o zonă de ancoraj - o navă aflată īntr-un port sau īntr-o altă zonă aflată īn jurisdicţia unui port, dar nu īn dană, care efectuează o interfaţă navă/port;",

    Īn această ultimă hotărāre am găsit art. 3 alin. 4 : "Sunt exceptate de la prevederile prezentei hotărāri navele de pescuit, navele militare, navele auxiliare, navele din lemn de construcţie artizanală, navele guvernamentale folosite īn scopuri necomerciale şi navele de agrement care nu sunt angajate īn scop comercial."

    Nu am timp să răscolesc mai mult legile şi regulamentele care se aplică īn domeniu pentru a vedea ce īnţelege legiuitorul prin noţiunea de navă, dar faţă de cele arătate precedent, nu cred că se aplică bărcilor cu care ne mai plimbăm noi prin deltă, cu amicii.
    Pai eu am avut pe a mea motor Volvo Penta AQ 130 CP, pe nici un site nu am gasit niciun fel de piesa, imi trebuiau in primul rand segmenti, si avand in vedere ca era si benzinar, l-am pensionat si am bagat un Golf 3 turbo, acum ce fel de proiect sa-i mai fac ca eu de pus l-am pus, ce mi-l pun ei daca tot fac proiectul lu peste???

  6.  
     

Alte topicuri asemănătoare

  1. Am facut bine?
    de Ata īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 6 Jun 2010, 05:22 PM
  2. Bine v-am gasit.
    de Alex78 īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 22
    Ultimul post: 31 May 2010, 12:30 PM

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •