Motoare electrice

Din pacate nu. Asta fusese prima optiune, insa nu se potriveste cu conditiile de similitudine impuse. Nava reala are elici cu 4 pale care functioneaza in duze, si modelul la fel. Deci nu avem cum sa replicam conditiile de functionare ale propulsorului prin folosirea de motoare electrice outboard :(...
 
Despre legarea in triunghi, avand 220 V pe fiecare bobina trifazata, ma intreb care ar fi sursa de tensiune de 220 V trifazat, sau cum pot defaza alimentarile celorlalte 2 faze (condensator?). Oricum, asta pentru stiinta proprie, fiindca oricum tensiunea alternativa ridicata pe barca se exclude :eek:. Iar despre sponsorizare, doar cu conditia sa sponsorizez si eu ceva in contrapartida, ca nu-mi place sa fiu dator :p.
Multumesc baieti din nou pentru ajutor, sunteti niste barcagii adevarati :). Vali.

Simplu: iei 220 V monofazat, alimentezi convertorul de frecventa si la iesire iti scoate 3 faze, frecventa variabila.

Referitor la sponsorizare, dai si tu un peste daca se intampla sa fiu prin zona... Chiar astazi mi-a venit un pachet la lucru cu 2 convertoare la 690 V care au fost prajite pe o "barca" si pachetul venea din Braila!
 
Simplu: iei 220 V monofazat, alimentezi convertorul de frecventa si la iesire iti scoate 3 faze, frecventa variabila.

Referitor la sponsorizare, dai si tu un peste daca se intampla sa fiu prin zona... Chiar astazi mi-a venit un pachet la lucru cu 2 convertoare la 690 V care au fost prajite pe o "barca" si pachetul venea din Braila!

Am aflat din linkul postat de Svejk despre modul de conversie si celelalte functiuni ale convertorului respectiv :). Si daca tot ai primit pachet din Braila, cand se raceste mai tare poate iti trimit si eu pestele la pachet :D, cu toate ca mai bine il "omagiezi", cum spune impaiatu, aici la fatza locului, proaspat prins si fripturizat pe malu' baltii :p.
 
...cu toate ca mai bine il "omagiezi", cum spune impaiatu, aici la fatza locului, proaspat prins si fripturizat pe malu' baltii :p.

Aaa... nici nu intra in discutie, este obligatoriu "omagiul" la fata locului! Asta fac si pe aici: intru cu barca in cate un port pescaresc, cat mai mic si mai linistit, si cumpar ceva proaspat. Pentru ca la pescuit nu am talent! Si neaparat pestele trebuie sa si inoate! ;-)
Din pacate vara s-a cam dus, iar de dat cu barca nu mai e asa de distractiv pe vremea asta. Intr-o saptamana, maxim doua, o voi scoate pe uscat, pana in aprilie :-(
 
Aaa... nici nu intra in discutie, este obligatoriu "omagiul" la fata locului! Asta fac si pe aici: intru cu barca in cate un port pescaresc, cat mai mic si mai linistit, si cumpar ceva proaspat. Pentru ca la pescuit nu am talent! Si neaparat pestele trebuie sa si inoate! ;-)
Daca mi-e permis, as sugera ca omagierea sa se desfasoare undeva in balta, prin padurile de culoarea toamnei care strajuiesc malurile Dunarii :). In afara de baboi, mai merge un redbull de butuc si o chitara, plus cateva animale acvatice bipede obisnuite cu boschetareala in balta :p. Ma gandesc cand am avea ocazia asta, sa punem in practica omagierea, intr-o brigada crancena de barcagii adevarati, alea sunt momentele cand eu cel putin simt cu adevarat ca traiesc ;).
Iar despre motoarele electrice, multumesc tuturor pentru ajutor, si forumistilor care au postat, si celor care au trimis pm-uri, urmeaza sa luam toate variantele la "puricat", sa vedem care va fi decizia finala a armatorului. Banuiesc ca tot la curent continuu vom ramane, dar nici o varianta nu e exclusa. Respecte si izbanzi va transmit de la Galati-sat :).
 
Chinezarie pe ebay.Motor 1000W 3600 rot ,pe minut 166 de euro.
Regulator pentru el 25 de euro.
 

Atașamente

  • motor elect.jpg
    motor elect.jpg
    30.2 KB · Vizualizări: 19
  • regulator.jpg
    regulator.jpg
    36.9 KB · Vizualizări: 15
levy !ala nu-i regulator,e releu!probabil pentru schimbare de sens,sau pe post de comutator intermediar (comandat de un comutator simplu)pentru curenti foarte mari:daca motorul e la 24v de ex.atunci inghite peste 40 A.
 
Ai dreptate,am gresit poza si pretul:D.Reg. 1kW,156 euro.
 

Atașamente

  • reg 1kw.jpg
    reg 1kw.jpg
    9.9 KB · Vizualizări: 27

Back
Sus