Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 10 of 47

Topic: Calatoriile tandemului Fraga 2

Default Calatoriile tandemului Fraga 2

In viata oricarei ambarcatiuni vine o vreme cand trecând succesiv de etapele de vis, concepţie, proiectare, construcţie ajunge la o noua etapa ce o defineşte, vremea navigaţiei, a plimbărilor, a călătoriilor. Aşa şi tandemul Fraga 2 a trecut prin primele etape, descrise inspirat sau nu, cu poze şi detalii cât am putut pe acest topic: Izvor 5, un proiect inspirat de tandemul Mill Creek 16,5.
    Acum, a venit vremea călătoriilor. Primele probe pe apă le-am făcut săptămâna trecută, probe de care am fost foarte mulţumiţi şi încântaţi totodată, bariera apelor - teritoriu necunoscut până acum, fiind îndepărtată. Azi am fost din nou la Brateş şi profitând de o vreme fără vânt am redefinit conceptul de tandem într-un "tandem de 2+1", care a fost de fapt şi intenţia iniţială. Şi ca orice jurnal de bord trebuie să menţionăm la fiecare cart (a se înţelege ieşire pe apă) ora şi citirea la loch. Adica timpul petrecut pe apă şi distanţa parcursă. De dragul marinăriei voi ţine distanţele în Mm.
    Pentru 02 octombrie notăm: 3h/3Mm. Cam câte una pentru fiecare
    Last edited by gvincentiu; 13 Mar 2012 at 07:22 PM.
    Gânduri bune, vântul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

"Ora şi citirea la loch" a fost prima expresie şi e baza în navigaţia estimată, până la stabilirea punctului pe hartă. Întrucât am învăţat navigaţia în vremuri când nu erau la îndemâna oricui GPS-uri, chart-plottere şi alte scule moderne, iar cronometrul, compasul magnetic cu deviaţia şi declinaţia lui, alidada şi sextant-ul cu paralelismul lui, efemerida nautică şi navigaţia astronomica erau atuu-ri ale unui marinar adevărat, mi-e dor de vremurile alea simple, de lucrurile ce definesc cu adevărat marinarul de milenii şi nu metroman-ul de astazi dependent de Hz (hertzi), ca să cuprind într-un cuvânt toate tehnologia ce ne înconjoară. Părerea mea e că nu simţi apa, valurile, vântul, fiorul navigaţiei, viaţa de marinar decât privind-o, trăind-o şi simţind-o prin lucruri simple. Acum să revin la ... citirea la loch, estimez şi eu distanţa şi sunt sigur că nu greşesc prea mult.

Membru in Haita cu padele Delafluviu Guzi's Avatar
    Locația
    52249 Eschweiler Germania
    Posturi
    1.485
    Blog Entries
    1

Vant bun de pupa, Fraga 2 !

Default 24 octombrie - 5h/6Mm

Am prins o zi buna de iesit pe apa si pentru ca ne lipseste antrenamentul, dar si inca doua veste de salvare am preferat tot Bratesul. Nu am stat mult, doar cateva ore, timp suficient pentru o plimbare pe malul sudic si pentru a ne face pofta de mancare. La intoarcere s-a "agăţat" o padela într-o plasă şi până să o descurcăm au sărit vreo câţiva obleţi în caiac. Şi mie care nu-mi place peştele...
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate CIMG1246.JPG‎   CIMG1262.JPG‎   CIMG1275.jpg‎  
    Last edited by gvincentiu; 25 Oct 2010 at 11:15 AM.

Inca o dovada ca sezonul nu s-a inchis!
    Life in colour!

6.  

Membru in Haita cu padele Delafluviu Guzi's Avatar
    Locația
    52249 Eschweiler Germania
    Posturi
    1.485
    Blog Entries
    1

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    Nici n-are cum !
    La ei sezonul abia a inceput

Daca mai vad de cateva ori DVD-ul ăsta: http://www.paddling.net/store/showPr...ml?product=192, o să ies şi la iarnă pe apă!

Quote Originally Posted by rexsailor View Post
    am mai spus-o cu alta ocazie, ma interesa ceva documentatie privind lochul mecanic, ceva concret dincolo de vorbe...
    Ce anume iti trebuie despre loch ca parca s-a mai discutat acum peste un an despre subiect, am pus chiar si poze?

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    Am lucrat acum cativa ani cu un olandez in echipa. Din vorba in vorba am ajuns si la iahting. Normal, avea si el barcuta lui cu care batea marile de prin nordul Europei.
    Ce nu intelegea el la noi si era tare confuzat de fenomen era de ce se scot barcile pe uscat in septembrie in Romania si ce ne impiedica sa marinarim pana prin iarna. Partea asta cu asocierea barca=vara nu putea s-o priceapa nicicum.

Cool

Quote Originally Posted by gvincentiu View Post
    Am prins o zi buna de iesit pe apa si pentru ca ne lipseste antrenamentul, dar si inca doua veste de salvare am preferat tot Bratesul. Nu am stat mult, doar cateva ore, timp suficient pentru o plimbare pe malul sudic si pentru a ne face pofta de mancare. La intoarcere s-a "agăţat" o padela într-o plasă şi până să o descurcăm au sărit vreo câţiva obleţi în caiac. Şi mie care nu-mi place peştele...
    pescuitu' subtil la padela...

Default 31 octombrie - 7h/9Mm, locul: Brates

Pe o zi cu putin vant (din Sud) si valuri, care mai mici, care pân' la copastie, am luat echipajul şi fuga pe apă. Deja devine o obişnuinţă a zilelor cu vreme bună. Am luat la cutreierat malul vestic, cu vantul si valurile din pupa. O atmosfera minunată, în mijlocul valurilor, fapt ce ne-a dat incredere în ambarcaţiune şi experienţă în ieşitul pe Dunăre din primăvara anului viitor. Concluziile: neapărat încă un scaun pentru junior şi un sistem de vele. Apropos: are cineva două beţe de schi de minimum 135 cm şi vrea să scape de ele? Deja mi-am conturat un sistem în genul celui de la PacificAction.com
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate CIMG1335.JPG‎   CIMG1337.JPG‎   CIMG1341.JPG‎  

Page 1 of 5 12345 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks