Calatoriile tandemului Fraga 2

Neintentionat titlul dupa filmul cu acelasi nume, dar doua zile am iesit in acelasi loc, pe lacul Brates la o plimbare si un gratar. Echipajul se pregateste, caiacul se simte din ce in ce mai bine in mediul sau natural si, desi incarcat cu trei marinari + bidoane cu apa, suc, bere, carbuni de gratar, mici si tot ceea ce trebuie pentru un picnic in natura (aproximativ 185 kg) atinge o viteza de croaziera de 10km/h.
Lucrarile de peste iarna (scaune si perne) isi fac datoria cu brio. Ma bate gandul la un upgrade catre o vela si tare am impresia ca in cateva saptamani va capata si o forma finita :)

Cred ca lucrurile au sa mearga mult mai repede. Nu de alta , dar stii bine ce repede trece sezonul :).
Pune mana si rezolva cu vela, sa te vad in toamna la un TID .
 
13 iunie - Lacul Brates 3h/ 4Mm

Pe un vant puternic de NW, 12 Nd cu rafale de 15 am iesit cu tandemul pe Brates, sa mai prindem putin soarele. Valurile de 20-30 cm (poate si mai mari) m-au facut sa ma felicit ca am terminat coaming rim-ul: treceau de copastie, maturau puntea dar nu intrau in cockpit. Tricouri ude, fata arsa de soare si vant, mainile obosite dar multumita lui Mihai am prins o poza unica, prima chiar cu tot echipajul la bord. Inca odata mi-a intarit convingerea in tandem: este o alegere foarte buna pentru iesiri ocazionale pe apa, pentru familie si picnic, mai ales ca are o stabilitate foarte buna. Cu acele valuri din travers nici macar nu a reusit sa ne dea emotii. Asteptam probele pe mare de peste cateva saptamani.
In schimb, am mai facut o iesire solo cu un Riot Edge 13 si ori fiindca a fost 13, ori fiindca increzator fiind ca imi iesisera vreo doua-trei rondouri, am neglijat puterea valurilor si prinzandu-ma la travers cu padela in aer m-am rasturnat in apa. Sa fie doar botezul? Oricum, lectia mi-am invatat-o: niciodata sa nu te joci cu apa, chiar si cand e vorba de caiace.
 

Atașamente

  • brates 13 iunie 1.JPG
    brates 13 iunie 1.JPG
    174.2 KB · Vizualizări: 99
  • brates 13 iunie 2.JPG
    brates 13 iunie 2.JPG
    142 KB · Vizualizări: 105
  • brates 13 iunie 3.JPG
    brates 13 iunie 3.JPG
    177.9 KB · Vizualizări: 103
  • brates 13 iunie 4.JPG
    brates 13 iunie 4.JPG
    134.7 KB · Vizualizări: 99
19 iunie - Lacul Brates 2h/ 4Mm

Astazi ne-am jucat cu vele, pe un vant de sud, 10-12km/h, cu rafale. Senzatie extrema, probabil aceeasi de o traiesc dintotdeauna cei care iubesc apa, soarele, vantul si sunt impatimiti de vele. Desi conceptul de vela in V pe prova nu e reusit (sau nu mi-a reusit mie, desi ma indoiesc si dau mai multe detalii aici, la constructie ), chiar daca un caiac nu e facut pentru vele, senzatia de alunecare prin apa e unica si de neinlocuit . Ah, sa nu uit si o poza.
 

Atașamente

  • CIMG3241.JPG
    CIMG3241.JPG
    116.3 KB · Vizualizări: 67
Ultima editare:
Salutare, care sunt minusurile acestui tip de vela in V? Avantaje ceva? Imi mai trebuie ceva upgrade-uri sau ceva de adaugat la caiac? Ma bate gandul si pe mine sa pun asa ceva pe al meu. Multumesc.
 
215 km pe uscat si suntem la mare. Desi inca mai plouă, cineva este in elementul lui in camping GPM. Doritorii de iesiri pe mare cu un tandem sunt bineveniti
 

Atașamente

  • 06072011461.jpg
    06072011461.jpg
    186.2 KB · Vizualizări: 117
Ultima editare:
La mare.... cu editare: 20 h / 30 Mm

Soare, valuri, nisip fierbinte si iesiri pe mare. Si un mic film de pe o mare un pic agitata YouTube - ‪Fraga 2 pe mare‬‏ Echipat cum eram si cu tandemul alb, m-au intrebat turistii pe unde e un punct de prim ajutor ?! Probabil aratam mai bine decat cei din Baywatch:).
Si-mi aduc cu drag aminte: cum am inscris numele pe bordaj, primind oficial botezul cu apa sarata, prima iesire pe mare in amurg, zilele cand mergeam din Navodari in Mamaia sau stateam la ancora in larg langa spotul celor de la H2O cu kite-urile salutandu-ma cu ei cand treceau cu zmeele pe langa mine, sau poate de copii ce i-am plimbat de-a lungul coastei zicand ca la mine e mai ieftin decat la cei cu Banana:D, sau de valurile furioase ce treceau uneori de copastie? Un singur lucru e sigur: a devenit parte din familie, iar cu un tandem e mare distractie, oriunde te-ai duce. Poate la anul sa incercam o Grecie? Cine stie?
Si mai mi-aduc aminte ca o singura umbra aveam peste mine: ah, de-as fi avut si-o vela :sail:
 

Atașamente

  • CIMG3462.JPG
    CIMG3462.JPG
    131.2 KB · Vizualizări: 91
  • CIMG3420.JPG
    CIMG3420.JPG
    94.5 KB · Vizualizări: 76
  • CIMG3401.JPG
    CIMG3401.JPG
    177.2 KB · Vizualizări: 71
  • CIMG3398.JPG
    CIMG3398.JPG
    204.4 KB · Vizualizări: 79
  • CIMG3392.JPG
    CIMG3392.JPG
    133.2 KB · Vizualizări: 69
  • CIMG3439.JPG
    CIMG3439.JPG
    152 KB · Vizualizări: 76
Ultima editare:
30 iulie - Lacul Brates 6h/ 5Mm

O simpla iesire pe apa, in natura, apa calda si pranzul la iarba verde. In rest nimic deosebit.
 

Atașamente

  • Fotografie0550.jpg
    Fotografie0550.jpg
    86.3 KB · Vizualizări: 53
14, 15 august - Lacurile Şcheuca 5h/ 10Mm şi Amara - Ialomita

Ramasesem dator cu iesirile din 15 august, weekend petrecut pe lângă Slobozia. In orice "echipare" un tandem este mai întâi de toate atât bucuria copiilor cât şi a celor mari. Am facut probă şi cu trei adulţi ce se simt confortabil în tandem, deşi pentru padelat doar doi pot face asta, iar cel din mijloc se poate ocupa cu fotografitul dar şi cu desfacutul sticlelor de apa/bere/suc. :)
Pe Amara, l-am prins pe stimatul coleg Mate, pe Sebi din Galati împreuna cu tandemele lor.
 

Atașamente

  • 6.JPG
    6.JPG
    165.7 KB · Vizualizări: 62
  • 5.JPG
    5.JPG
    188.9 KB · Vizualizări: 60
  • 4.JPG
    4.JPG
    153.8 KB · Vizualizări: 68
  • 3.JPG
    3.JPG
    217 KB · Vizualizări: 75
  • 2.JPG
    2.JPG
    224.3 KB · Vizualizări: 73
  • 1.JPG
    1.JPG
    203.1 KB · Vizualizări: 68
La revedere, Fraga 2!

Am condus-o catre un nou inceput. Chiar daca va avea alt echipaj la bord, sunt sigur ca sufletelul ei se bucura de apa, chiar mai mult si mai des decat ar fi facut-o cu mine!
 

Atașamente

  • Fraga 2 pe drum.jpg
    Fraga 2 pe drum.jpg
    53.6 KB · Vizualizări: 49

Back
Sus