Vand barci si chituri de barci, cu motor, pe perna de aer.

Mosule, de certat te-ai certat de unu' singur ;), problema e modul cum te-ai bagat in seama pe forum. Nu esti nici primu', nici ultimu' care face pe zmeul, si daca tot vrei sa te iubesti cu gashca, parca ai inceput sa o lasi tu mai moale. Iti doresc clienti din belsug, sa va intreceti intre voi mai ceva ca in filmele de pe site. Eu nu-s interesat de aeroglisoare, insa imi trebuiau niste chestii de pe hovercraft.com pentru alta aplicatie, da' sunt mare si m-oi descurca eu ;).
 
ai incurcat-o!cit de curind o sa te trezesti cu vre-o 20-25 de gealati,mari experti in degustari de vinuri si halitori de gratare.
pe aici nu-i bine sa te certi,,decit daca ai cambuza pusa la punct,astia vin la impacaciune,turcii de acum 2 secole erau mici copii pe linga barcaholici,dupa ei nici iarba nu mai creste!
 
Cetatene...., . Vedeti ca am investit mult in asa ceva. imi confirmati ca s-a primit mesajul.

Cetatene,... aia care nu se pricep investesc mult cumparand de la altii si pe urma vor sa-si scoata investitia de pe urma alora si mai nepriceputi ca si investitorul care se crede smecher.
Hoverul din imagine foloseste o fusta simpla cum erau primele ambarcatiuni din anii 50.Are 2 dezavantaje.Nu are randamentul unei fuste cu degete si la deteriorare trebuie sa-l schimbi cu totul sau sa-i pui un petec care nu arata frumos.
 
ai incurcat-o!cit de curind o sa te trezesti cu vre-o 20-25 de gealati,mari experti in degustari de vinuri si halitori de gratare. pe aici nu-i bine sa te certi,,decit daca ai cambuza pusa la punct,astia vin la impacaciune,turcii de acum 2 secole erau mici copii pe linga barcaholici,dupa ei nici iarba nu mai creste!

Nu e intrutotul adevarat, depinde de iarba!

@ virgil: Daca n-ai porci pt gratarit, ne poate ajuta home-made cu ceva exotic rau, cu carnea mirosind a corali, faimosii porcus belizensis!

@ levy: decat sa-i criticam fusta, nu mai bine-i mancam porcul? Da-te si tu aproape ca s-a cam facut vremea sa ne vedem la ochi!
 
hovercraft

D-le Levy,inteleg ca stai prin Austria dar citeste si mata mai atent mesajele,sa vezi cum stam cu investitia.
 
Nu e intrutotul adevarat, depinde de iarba!

@ virgil: Daca n-ai porci pt gratarit, ne poate ajuta home-made cu ceva exotic rau, cu carnea mirosind a corali, faimosii porcus belizensis!

@ levy: decat sa-i criticam fusta, nu mai bine-i mancam porcul? Da-te si tu aproape ca s-a cam facut vremea sa ne vedem la ochi!

Corect, porcul e prioritar, la fuste umblam pe urma !:)
Dar daca tot s-a dus efectul roze-ului de azi, putem dezbate aspectul interdictiei aeroglisoarelor in delta Dunarii ? Imi pare important.
 
ORDIN Nr. 111 din 30 ianuarie 2007
pentru aprobarea Regulilor privind accesul si circulatia pe canalele si lacurile interioare din perimetrul Rezervatiei Biosferei "Delta Dunarii"
EMITENT: MINISTERUL MEDIULUI SI GOSPODARIRII APELOR
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 124 din 20 februarie 2007



ANEXA 1
REGULI privind accesul si circulatia pe canalele si lacurile interioare din perimetrul Rezervatiei Biosferei "Delta Dunarii"

................................

ART. 8
(1) Transportul substantelor periculoase în perimetrul Rezervatiei Biosferei "Delta Dunarii" se va realiza în conformitate cu prevederile legale în vigoare.
(2) Este interzis accesul ambarcatiunilor amfibii de tipul aeroglisoarelor, indiferent de scop.
 
In speranta ca aliniatul 1 nu incadreaza vinul rosu la "substante periculoase" , mai ramane grija aliniatului 2, care exclude bucuria legala a datului cu Hoverul prin balta ocrotita :)

Uf .... dauneaza la investitie ...:(
 
Iaso bar-gagiilor :p, nu prea ati fost atenti, omu' cu fustele a spus ca pune pestele la bataie, si nu porcu' ;). Asa ca dati-i bataie, cat e invitatia calda, cotropiti-l pe investitor, haliti-i pestii, dati-va cu fusta pe balta, si puneti de-o serbare in natura, sa se-auda pana-n Galati cum cu dragoste-i cantati "uite luna uite lunca, uite fusta mea ca carpa, uite luna uite faru, uite p..a mea ca paru" :banana:
 
<Este interzis accesul ambarcatiunilor amfibii de tipul aeroglisoarelor, indiferent de scop.>
intreb si eu ca omu',ala (aia)care a scris articolul de lege stia ce-i acela un aeroglisor?pai daca pe scula o sa scrii hidroglisor,inseamna ca nu incalci nici-o lege!impresia mea e ca se refera la alt tip de vehicul,nu vad cum ar putea dauna mediului un hidroglisor,stiind faptul ca acesta nici macar nu atinge apa,nu distruge vegetatia,nu face valuri sa erodeze malurile,etc....cred ca baietii veseli,au foarte vagi cunostinte in domeniu.
 
...nu vad cum ar putea dauna mediului un hidroglisor,stiind faptul ca acesta nici macar nu atinge apa,nu distruge vegetatia,nu face valuri sa erodeze malurile,etc....
Cu atat mai mult, un vehicul amfibie din-asta poate intra exact acolo unde nu se ajunge cu barca, in zonele mlastinoase cu multa vegetatie imersa, tulburand grav sau chiar distrugand ecosistemele fragile de acolo. Si asa braconierii isi fac de cap fara sa poata fi controlati, imagineaza-ti cum ar fi sa cada o asemenea scula in mana romanului cocalar batut cu p..a-n cap, care tocmai si-a gasit mijlocul ideal de a impusca animale si pasari sau a pescui la curent sau monofilament, fara teama de a fi prins de ecologisti sau politia de frontiera. Asa ca e foarte bine ce scrie in ordinul ala, iar ca terminologie aeroglisoarele sunt clar delimitate de hidroglisoare, prin faptul ca glisarea se face pe perna de aer, ca si propulsia, care e cu elice aeriana.
 
Si din punctul de vedere al poluarii sonore, iar nu-i bine, cel putin 2 elici aeriene pe agregat fac zgomot nu gluma!
 
Hovercraft

O întrebare pentru Virgil:

Următorul pas este acesta: http://www.220.ro/documentare/Inventia-Anului/IpxKwODTK3/ ?
Iti multumesc pentru film. Mi-ar place si mie asa ceva dar este foarte scumpa. Barcile care le fac eu sunt accesible, din punct de vedere al pretului-performanta. Uita-te pe www.universal hovercraft.com si ai sa vezi acelasi tip de barca-avion pe care o au de cativa ani, poate nu atat de spectaculoasa dar apropiata. Am vrut si eu sa construiesc asa ceva dar americanii nu au vrut sa-mi vanda documentatia si chitul, decat daca am aprobare guvernamentala de exploatare. Am trimis o oferta la SMURD si astept raspunsul. Pana atunci...Pentru cei ce mi-au trimis articole de lege cu interzicerea aeroglisoarelor in delta, ii ivederez, ca Politia de Frontiera din Sf. Gheorghe(Tulcea), are deja cateva bucati. Trebuie sa fi tampit sa interzici asa ceva, cand singura comunicatie, pe timp de inghet sau inundatii nu se poate face dacat cu elicopterul, daca are unde sa aterizeze.? Romanul, insa se gandeste intai cum sa smechereasca ceva.(ex. braconaj, care oricum se face). Americanii au cluburi de hovercraft-isti si traiesc cu speranta ca vor fi si la noi. Cand?
 
Hovercraft

O întrebare pentru Virgil:

Următorul pas este acesta: http://www.220.ro/documentare/Inventia-Anului/IpxKwODTK3/ ?
Iti multumesc pentru film. Mi-ar place si mie asa ceva dar este foarte scumpa. Barcile care le fac eu sunt accesible, din punct de vedere al pretului-performanta. Uita-te pe www.universal hovercraft.com si ai sa vezi acelasi tip de barca-avion pe care o au de cativa ani, poate nu atat de spectaculoasa dar apropiata. Am vrut si eu sa construiesc asa ceva dar americanii nu au vrut sa-mi vanda documentatia si chitul, decat daca am aprobare guvernamentala de exploatare. Am trimis o oferta la SMURD si astept raspunsul. Pana atunci...Pentru cei ce mi-au trimis articole de lege cu interzicerea aeroglisoarelor in delta, ii ivederez, ca Politia de Frontiera din Sf. Gheorghe(Tulcea), are deja cateva bucati. Trebuie sa fi tampit sa interzici asa ceva, cand singura comunicatie, pe timp de inghet sau inundatii nu se poate face dacat cu elicopterul, daca are unde sa aterizeze.? Romanul, insa se gandeste intai cum sa smechereasca ceva.(ex. braconaj, care oricum se face). Americanii au cluburi de hovercraft-isti si traiesc cu speranta ca vor fi si la noi. Cand?
 
Lasa-l pe veterok ca e cam cu curu-n puncte puncte, mai bine spui de troacele lu' Sorin Marin si animalele care le conduc. Din pacate, cel putin la poluare sonora tu ai sa-i intreci ;). Si vezi ca ai un buton de edit de unde poti sterge postul duplicat pe care l-ai scris acum 10 minute (postul 37).
 
Pentru cei ce mi-au trimis articole de lege cu interzicerea aeroglisoarelor in delta, ii ivederez, ca Politia de Frontiera din Sf. Gheorghe(Tulcea), are deja cateva bucati. Trebuie sa fi tampit sa interzici asa ceva, cand singura comunicatie, pe timp de inghet sau inundatii nu se poate face dacat cu elicopterul, daca are unde sa aterizeze.? Romanul, insa se gandeste intai cum sa smechereasca ceva.(ex. braconaj, care oricum se face). Americanii au cluburi de hovercraft-isti si traiesc cu speranta ca vor fi si la noi. Cand?

Virgil, eu am postat legislatia existenta, cu privire la asemenea aparate.
Nu din spirit combativ, ci informativ.
E un forum de discutii, nu "ti-am trimis tie" in mod special si nici nu e necesar sa " imi invederezi" ceva, fiindca nu ne certam . Termenul e prea juridic pentru o discutie intre iubitorii de ambarcatiuni.
Daca aceasta lege exista, se cere respectata pana la abrogarea ei. Nu discut acum daca e buna sau rea.
Cand ajungi in delta, ai surpriza sa fii intrebat de orice zorzonea legata de legislatia biosferei respective .
Nu vad pe nimeni dornic de a parlamenta cu cerberii de pe salupele ARBDD utilitatea sau consistenta legii. Nici certandu-se cu politia de frontiera, pentru ca au si ei asa ceva !
Iti pare un argument pentru care sa nu fii amendat ? :)

Atunci eu nu mai platesc taxa de autostrada, fiindca exista Ro-vigneta ! (pe cand autostrada nu prea exista :) )
 
Ai auzit vrodata, cam cum suna o salupa rapida de-a lui S.O.Vantu, cu motor de 250 CP.

Daca asta e argumentul suprem, e clar ca trebuie sa ne luam gandul de la delta , pasari, natura, tot !
Facem un enduro total , in numele profitului unei afaceri in care S-A INVESTIT MULT !
Ambarcatiuni zgomotoase la limita salupei lui Vantu, cat mai accesibile sa-si permita tot rumanul . Un club de Hovercraft-isti suna sublim prin ghiolurile si canalele din delta !!! Pai nu traiesc americanii cu speranta ca vor fi asemenea cluburi la noi? Cum naiba sa-i dezamagim ?
 

Back
Sus