Vand barci si chituri de barci, cu motor, pe perna de aer.

Da' sa vezi motorul asta de 250 de cai cu o elice aeriana cum suna ... Vantu ar fi cuprins de rusine si invidie cu barcuta lui!
 
Cat costa avionul (UH 19XRW Hoverwing™ Ground Effect Hovercraft) de pe youtube? Se inmatriculeaza ca o barca normala?
 
Masinaria respectiva nu e avion ci vehicol cu efect de sol sau ecranoplan.Daca l-ai aduce in tara cred ca s-ar uita aia de la capitanie ca la precesta.Dupa parerea mea cred ca e totusi instabila.Are mai multe dezavantaje.Aripa pare facuta din panza si raportul dintre anvergura si coarda aripii e foarte mica ceea ce duce la instabilitate mai ales cand bate un pic vantul.De vreme buna o fi bun dar sa puna aia de la hovercraft pe you tube un zbor pe un pic de vantisor un pic in rafale si atunci ii cred.
De inmatriculat nu cred ca nu stiu in ce categorie sa o puna.In plus ti-ar cere 2 permise unul de barca si unul de avion ca deh tara e saraca si e nevoie de bani la bujet.
Cat despre costuri nu stiu,banuiesc ca fiind noutate ti-ar lua poate 10.000 de dolari.Pentru
aia care stiu sa bata un cui in perete si ar cumpara numai planul cu materiale de calitate si un motor SH poate ar iesi pe la 3000 de dolari dar cum zicea Virgil (sa traiesti coane n-am uitat de invitatia la peste in delta:D) iti dau planurile numai daca ai aprobare de la guvern.
 
Ultima editare:
Masinaria respectiva nu e avion ci vehicol cu efect de sol sau ecranoplan.
Daca l-ai aduce in tara cred ca s-ar uita aia de la capitanie ca la precesta.

________
Cat despre costuri nu stiu,banuiesc ca fiind noutate ti-ar lua poate 10.000 de dolari.
Pentru aia care stiu sa bata un cui in perete si ar cumpara numai planul cu materiale de calitate si un motor SH poate ar iesi pe la 3000 de dolari.

Pai ce va chinuiti cu ideea importului de peste ocean??!

Iata ce frumusete de ecranoplan zace in tara vecina si pretena ! :cool:
http://englishrussia.com/index.php/2010/03/12/ekranoplan/

Un pic revopsit,
un pic reumplut cu "licorile hidraulice" si gata!
puteti rupe gura lumii'n targ ... :))
 
Ultima editare:

Back
Sus