Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22

Topic: Portul turistic Tomis

Default Portul turistic Tomis

Cateva poze intr-o zi frumoasa de noiembrie , superbul ketch clasic "Daniela III" al veteranului Gheorghe Rosu ,recent restaurat ( arata superb), "Corsarul" domnului Cojocaru asezat pe mal la iernat, si stadiul actualelor lucrari de modernizare a marinei. Vine iarna.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate P1060584.jpg‎   P1060586.jpg‎   P1060594.jpg‎   P1060597.jpg‎   P1060599.jpg‎   P1060600.jpg‎   P1060602.jpg‎   P1060603.jpg‎  

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Salut Mihai, stii cumva ce e coshmelia aia mare, urata si albastra dinspre nord-vest? In februarie a.c. nu era acolo.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Nu stiu exact Vali ce va adaposti acea constructie la final. Am gasit doua site-uri explicative al lucrarilor de acolo.
    http://www.expert-mediu.ro/lucrari/A...IS%20SCURT.pdf
    http://www.portultomis.ro/amenajare.php

Salut,
    Va pot ajuta cu un raspuns:
    La parter urmeaza sa se desfasoare mici reparatii, service-ul ambarcatiunilor, iar la etajele superioare sunt deja inchiriate spatii de birouri pentru dealeri, producatori de barci etc. Sediu administrativ si service, in concluzie!

O seara buna!

Ionut M.

Salut Ionut si-ti multumesc pentru informatie . Personal imi doresc si sper ca aceasta marina sa fie primitoare si accesibila mai ales ,pentru cat mai multi pasionati ai turismului nautic cu vele sau motor.

6.  

Salut Mihai,

O sa-ti dau o veste mai putin buna....
    Se pare ca o sa fie una dintre cele mai scumpe marine. Calculul pentru o ambarcatiune de 10 m LOA ar fi cam asa:
    -la ponton pentru 365 zile: Sa pp sa barca are 30 mp. La cei 30 mp se aplica un coeficient de 40 Euro/mp, rezultand un cost de 1200 Euro fara TVA pe an la ponton. Pentru depozitare pe uscat coeficientul de 40 Euro se dubleaza, adica 80 Euro/mp/.

Daca te mai pot ajuta cu informatii...

O zi buna!

Ionut M.

uite si un insert cu tarifele: tarifeTomis.pdf

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Ionut, se pare ca din pacate nu mai e nevoie de alte informatii... Pentru mine e scump, cred ca si pentru multi membri ai forumului. Poate ca vor fi clienti mai cu dare de mana, dar eu de banii aia as prefera sa ma plimb cu barca, nu sa platesc marina.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.008
    Blog Entries
    62

Daca mi-e permisa o intrebare de incepator: de ce se face calculul la metru-patrat, atata vreme cat acostarea se face cu "pupa la ponton/cheu"?

Din cate am vazut in lume se practica tarife pe metru liniar ocupat
    călătorului îi stă bine cu drumul

Quote Originally Posted by Smokey View Post
    Daca mi-e permisa o intrebare de incepator: de ce se face calculul la metru-patrat, atata vreme cat acostarea se face cu "pupa la ponton/cheu"?

Din cate am vazut in lume se practica tarife pe metru liniar ocupat
    Pai sa-i intrebam pe cei din administratia Portului Tomis. Nu stiu de ce au gandit asa

Eu am trecut pe acolo si i-am rugat sa-mi dea o lista cu tarifele. Sunt reprezentant Harmony Yachts si ma intereseaza foarte tare acest aspect. Trebuie sa dau variante de cheiaj potentialilor clienti.

Ionut

Page 1 of 3 123 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks