incepator cu intrebari

Bow-thrusterul este un sistem de propulsie laterala a provei .

Este pur si simplu un motor electric sau hidraulic ce actioneaza o dubla elice montata intr-un tunel amplasat in prova barcii ( cazul cel mai intalnit ) . Exista si bowthruster amplasat intr-o cutie proprie care iese din corpul barcii atunci cand acesta se foloseste .

Prin efectul combinat dat de elice , carma si bow-thruster barca poate executa cele mai precise miscari in spatii inguste . Daca efectul carmei impune raze mari de giratie ( de care trebuie tinut cont in cazul nevoii de miscare in spatii mici ) , bow-thrusterul imprima o miscare de giratie cu raza mica , barca avand ca ax de rotatie linia catarg-derivor . Este extrem de util pentru ambarcatiunile lungi .
 
Salutare!!! Sunt nou in ale barcilor dar as vrea sa imi achizitionez un caiac de tura .Poate sa ma lamureasca cineva cu top al producatorilor si ceva informatii. multumesc
 
Salutare!!! Sunt nou in ale barcilor dar as vrea sa imi achizitionez un caiac de tura .Poate sa ma lamureasca cineva cu top al producatorilor si ceva informatii. multumesc

De la inceput va spun ca sunt dealer de caiace si deci nu este neaparat o informare 100% "dezinteresata". Dar totusi pot sa va ajut cu sfaturi.
De exemplu trebuie sa fiti mai specific in ceea ce doriti.
-Doriti un caiac de ture lungi? Atunci va trebuie un caiac care sa ofere confort marit si posibilitatea incarcarii cu bagaje voluminoase.
-Doriti un caiac de o persoana sau 2, 3 eventual 4 persoane?
-In ce tipuri de ape doriti sa-l folositi (calme, mare, rauri de munte involburate)? In functie de asta va alegeti dimensiunea caiacului si sa luati in calcul din ce este facut ca sa reziste la conditiile alese de dumneavoastra.
-Calatoriti mult si doriti sa luati caiacul cu dumneavoastra? Atunci va trebuie neaparat un caiac gonflabil sau demontabil.
-Doriti sa-l folositi in toate anotimpurile (si in perioada calda si in cea rece)? Atunci va trebuie un caiac care sa izoleze foarte bine.

etc

Daca doriti dati-mi un email pe office@barciinbagaje.ro sau intrati pe www.barciinbagaje.ro unde gasiti numarul meu de telefon si informatii despre caiace.
 
Ultima editare:
Salut :)

Am cateva intrebari:

1.unde se pot face cursuri pentru obtinerea cat. D si C?
2.nu sunt dispus sa investesc mult in RO intr-o barca pentru ca nu stiu cat de des o sa ajung la mare sa ma plimb cu ea ... totusi as vrea sa stiu daca exista posibilitatea inchirieri pe weekend sau pe zi la noi... in alte tari stiu ca exista si acolo cred ca merita mai mult pentru ca ai ce vizita....
totusi mi-as lua o barca in Ro as lua ceva strict pentru agrement ... sa ma joc cu vela ....ce imi recomandati? ceva mic sa o pot urca intr-o remorca... dar si ceva suficent sa ies pe mare cu ea ... cand e o mare linistita si nu departe de tarm logic... eventual sa ies cu un amic doi... sa facem baie in alta apa decat la tarm, scuba sau alte activitati de agrement.

multumesc :)

Ce spuneti de catamaranele demontabile Happy Cat? Puteti sa le vedeti pe www.barciinbagaje.ro sau www.catamarane-demontabile.ro (care din pacate nu este terminat 100%). Au vele, nu va trebuie peridoc (sunt demontabile) si sunt niste barci foarte serioase. Daca doriti putem sa facem un boat test unde va puteti plimba cu ele. Si ce este foarte important este ca nu va trebuie brevet pentru ele (au lungime sub 7m). Incap cu usurinta 4 oameni pe ele, sunt foarte stabile, il echipati cu scara de inot, ancora si practicati scuba. Eu personal am iesit cu el pe mare in conditii de vant grad 6 si valuri de peste 1,5m. Si m-am distrat grozav. Puteti sa-l echipati si cu motor si copertina soare ca sa va bucurati de ambarcatiune si cand nu bate vantul.
 

Back
Sus