prima mea barca...

daca te mai intereseaza sa remediezi buba cu pupa-n apa asculta de vali.la un scor onest ti-o drege chiar el. ca idee de la 8 km/h la 24 km/h e o crestere nu? alta idee simpla e sa montezi doua aripioare plane in pupa in zona chilei la o departare care sa permita totusi miscarea cizmei motorului. am vazut la tata care e prof navomodele, la salupitzele de viteza. practic duci ,motorul in barca, si lungesti barca, mai bine zis suprafata de glisare e dupa motor, ca la bolger sneakeasy. poate confirma sau corecteaza cineva ideea. si mai vezi tu. dar vali e cheia.
 
salut din nou. deoarece nu am avut timp si nici cunostintele necesare nu am modificat absolut nimic la barca. in tot acest timp am iesit de nenumarate ori cu barca pe dunare, sunt incantat de ea, singura problema a ramas cu marirea portantei pentru ridicarea pupei din apa. acum dupa o perioada intreband in stanga si in dreapta, ajutat si de voi cu sugestii mi-am dat seama care este problema barcii. repet nu i-am facut nimic, am avut-o peste iarna depozitata departe de casa si nu am avut cum sa lucrez la ea, cand a venit sezonul de pescuit nu m-am mai indurat sa ma apuc de lucru, si iata ca venind iarna, avand unde sa imi aduc barca si sa pot sa lucrez la ea, ( un spatiu langa casa), stiind ce vreau cu barca incep iar cu intrebarile.
1. am vazut ca la modelele noi de egreta facute de bratesul au in plus niste aripioare portante pe lateral de pe la mijlocul barcii pana in dreptul oglindei.
cum ma sfatuiti sa le fac?
2. vreau sa repar chesoanele etanse, s-au umflat si arata ca butoaiele, chesonul din mijloc vreau sa il modific si sa il fac cu capac sa pot sa il folosesc si ca depozitare. ce materiale si cum sa fac capacul de deasupra ? am eu ceva ideei dar ...se gasesc capace gata facute si doar sa le montez?
3. barca trebuie reconditionata, a inceput sa ii sara vopseaua destul de tare si trebuie sa o repar.

toate cele 3 puncte trebuiesc neaparat rezolvate. le-am amanat deoarece nu am avut rabdare sa stau cu barca pe mal anul acesta. acum am timp pana in primavara sa lucrez la ea.
 
Salutare din nou, omul gospodar se vede de la distanta, fiindca isi face iarna barca si vara sania :). Toate problemele tale sunt rezolvabile relativ usor, trebuie in schimb ceva munca. Avand totusi in vedere politica forumului barcaholic, ramane sa discutam (daca ai placerea) exclusiv pe forumul capcompas.ro . Spor la treaba ;).
 

Back
Sus