s-a terminat sezonul ?

Deloc, nenea antrenorul de aici de la baza din braila tocmai ce s-a intors cu un caiac in barcuta lui, probabil unul din kinderi s-a rasturnat si n-a mai putut reveni. Restul de kinderi is pe apa ;)
 
Maistre zidar, cei care manuie padela sunt caiacisti, cei cu pagaia sunt canoisti, iar canotorii sunt cei care manevreaza vasle si rame, despre care stiu ca nu iti plac pentru ca merg cu spatele. Cei din Braila se antreneaza in fata locului de campare de anul asta de la braila. Si nu s-a terminat sezonu, eu cel putin sunt de dimineata de la 7:45 in herastrau fie ploaie fie orice.
 
Multumesc de lamuriri, nu stiam ca exista termeni diferiti in functie de ambarcatiuni; in Braila se pare ca nu avem decat caiacisti si canoisti.
E foarte faina experienta vazuta din afara, exact ca la pasarile care isi invata puii sa zboare, primavara antrenorul ii urmareste pe cei mici cu barca si zbiara la ei prin megafon, iar toamna deja e doar o plimbare pentru el, cei mici se descurca superb pe apa, n-am mai auzit megafonul de vreo 2 luni :)
 
Maistre zidar, cei care manuie padela sunt caiacisti, cei cu pagaia sunt canoisti, iar canotorii sunt cei care manevreaza vasle si rame, despre care stiu ca nu iti plac pentru ca merg cu spatele. Cei din Braila se antreneaza in fata locului de campare de anul asta de la braila. Si nu s-a terminat sezonu, eu cel putin sunt de dimineata de la 7:45 in herastrau fie ploaie fie orice.

Atunci cand sunt si canoisti, si caiacisti, si canotori la un loc, cum li se spune intr-un singur cuvant, Dom' Profesor ?
 
Atunci cand sunt si canoisti, si caiacisti, si canotori la un loc, cum li se spune intr-un singur cuvant, Dom' Profesor ?

Li se poate spune cum vrea scriitorul, chiar si umblatori pe apa.

Bogdane, poate sa vin si eu sambata sa dau o tura.....

Cum iti place Adrian, eu sunt acolo, nu cred ca te insotesc pe apa ca pe vremea asta cam trebuie sa stau pe langa copii. Daca ai vreo curiozitate poti veni fara barca ta ;)
 
Pentru mine, cel putin teoretic, nu s-a incheiat. Deie Domnul sa imi cumpar caiacul cat mai repede. Negocierile sunt dure...x.
 
ca sa repet unul dintre primele mele posturi, spun ca
a venit iarna si geru
a belit p**a soferu
si ala de indoaie fieru
si Fanica graniceru.

Intre timp pentru caiacistul bercaholic ahilezs a gasit site-ul asta. Mi s-a parut excelent atat pentru cei care nu stiu nimic sau foarte putin cat si pentru cei care cred ca stiu suficient.
 
ca sa repet unul dintre primele mele posturi, spun ca
a venit iarna si geru
a belit p**a soferu
si ala de indoaie fieru
si Fanica graniceru.

Intre timp pentru caiacistul bercaholic ahilezs a gasit site-ul asta. Mi s-a parut excelent atat pentru cei care nu stiu nimic sau foarte putin cat si pentru cei care cred ca stiu suficient.

Ah, excelent siteul!!!!
 
salutare
apropo de negocieri, pot sa vin si eu cu o propunere si anume propunere mea este Hodysport o firma din ungaria care produce ambarcatiuni de concurs de calitate excelenta, la preturi accesibile, dar partea buna este ca nu doar ambarcatiuni de concurs, ci si de tura si kaiace de mare , verifica in topicul "vanzare padele si pagai kajner", in curand atasez niste poze despre ambarcatiunile respective
(pret informativ kaiac de tura 1 persoana 850 euroi, de 2 persoane 1050 iepuroi iar kaic de mare 1000 ieupuroi)
 
Felicitari ahilesz ! Privit inapoi pare super, acolo, cand te ia cu calduri ca nu prea stii pe unde sa scoti camasa pare horor ! Iar gandul ca daca ai cazut in apa ai sanse mari de "game-over" face si mai incitanta toata iesirea.
Un sfat, costumul de izopren pus pe dedesupt iti asigura un plus de sanse in caz de probleme serioase. Eu anul asta in februarie am pus costum de scufundari de 5 pe dedesupt si costum de sailing pe deasupra.

Dar, cum zice si Bogdan, incep sa cred ca am cam imbatranit... cu greu ma mai motivez sa ies pe o vreme ca asta si a trecut doar un an de atunci. Poate spre primavara, cand incepe sa apese dorul de apa. Acum e sezon de schi, nu de padelat ;)
 
intr-adevar ar fi sezon de schi, dar de foarte mult timp i-mi doream aceasta tura pe canal si doar la nivel asa ridicat de apa e posibil, si nu vroiam sa astept pana in primavara cand probabil iar va fi cod portocaliu, referitor la vestimentatia de neopren nu prea i-mi place am un neopren de 2 mm cu maneca lunga dar e prea cald si transpir dedesupt apoi ma racesc....si totusi desi am ajuns unpic ud acasa dar nu mi-a fost frig deloc, mainile mi-au fost goale dar inainte m-am dat cu ceva crema care m-a protejat de apa si frig, pot spune ca a fost bine,
va multumesc pt aprecieri, cred ca doar cei cu adevarat dedicati apreciaza asa ceva , altii spun pur si simplu ca "esti nebun domnle"

mai preconizez o tura pe Crasna dar inca nu stiu cand va fi posibil iar in weekend
 

Back
Sus