Eurosail - Cursuri RYA
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Topic: dozare rasina epoxy in cantitati mici.

Default dozare rasina epoxy in cantitati mici.

Pun aici o formula de calcul de amestec volumetric pentru cantitati mici de rasina epoxy

Rasina : Epiphen RE 4020 cu intaritor DE 4020 de la Polydis.
    Din fisa tehnica avem :
    densitatea rasinii (la 25 grade celsius) = 1.15
    densitatea intaritor (la 25 grade celsius) = 0.98
    raport de amestec in greutate = 100 parti rasina + 30 parti intaritor

Dupa calcule complicate.....( ) rezulta urmatoarea formula de calcul de amestec volumetric.

Volum intaritor = Volum rasina * 0.352

Practic se incarca intr-o seringa o cantitate de rasina ( de ex: 10 ml) dupa care se calculeaza volumul de intaritor cu ajutorul formulei de mai sus (in exemplul nostru cca3.5ml), care se incarca in alta seringa, dupa care continutul celor doua seringi se amesteca intr-un recipient.

Am pus aceasta formula dupa o incercare nereusita de dozare a unei cantitati mici de epoxy (10-15 g) cu ajutorul unui cantar de bucatarie electronic.

Sper sa fie de folos.

Senior Member lipan's Avatar
    Locația
    Bucuresti,
    Posturi
    1.081

Din câte am văzut pe aici, dacă rășina nu a dat în fiert e posibil ca formula să fie bună.
    Să vă ţină Dumnezeu obiceiul!

Senior Member sspoll's Avatar
    Locația
    Sunderland UK
    Posturi
    304

Quote Originally Posted by lipan View Post
    Din câte am văzut pe aici, dacă rășina nu a dat în fiert e posibil ca formula să fie bună.
    ) super tare Nea Lipan..macar daca este frig afara si nu-s grade sa inaintam cu lucrarea,sa ne aducem aminte de gradele mentionate mai sus..

Junior Member
    Locația
    Constanta
    Posturi
    18

Salut,
    Am cumparat rasina de la Polydis si a trebuit sa folosesc volume mici. Am facut amestecul cu seringa dupa alta formula respectiv in multiplii de 8,69 ml rasina cu 3,06 ml intaritor care este identic cu formula propusa de Costas.
    Problema este ca rasina curge si dupa 4 ore la 23 gr. C. Ce pot sa fac ca o parte din rasina curge de pe suprafetele inclinate. Cei de la Polydis insista ca dozarea se poate face numai gravimetric. Nu se vorbeste nimic de punctul de gel care in fisa tehnica apare la 45 minute.
    Ma puteti ajuta cum sa procedez ?
    Cu stima Loti

Senior Member Levy's Avatar
    Locația
    Wels,Austria
    Posturi
    352

Daca nu-ti gelatineaza nici dupa 4 ore inseamna ca nu ai dozat corespunzator.Rasina epoxidica iti "iarta" poate 2-3% greseala de dozaj dar nu mai mult.Poate cantarul care-l foflosesti nu are precizia dorita.Sau ziceai ca faci cu seringa mod de lucru neincercat de mine pana acum.Dupa parerea mea ai mai avea 2 posibilitati daca dozajul e corespunzator.Sa folosesti mai putiína rasina la impregnat si surplusul sa-l razi cu o spatula de plastic sau un card de telefon vechi.Sa sigilez suprafata de laminat cu folie de polietilena si sa-l bagi sub vid cu ajutorul unui aspirator sau al unui compresor de frigider.
    A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
    Deunazi desfac o conserva de sardine,inauntru plin de ulei si pesti morti.

6.  

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.008
    Blog Entries
    62

Dozajul de rasina trebuie facut la masa, nu la volum. Nu stiu daca formula cu densitati e ok - calculele pot fi corecte, dar daca densitatea nu este cea din ipoteza se duce naibii algoritmul, iar la cantitatile astea erorile pot fi mari. Mai bine foloseste un cantar fin si 2 seringi identice pentru inceput.

Cu rasina care curge nu prea ai variante, dai mai multe straturi subtiri. Daca impregnezi fibra, fibra suge atat ca ii trebuie sa fie impregnata, restul va curge.

Am folosit la barca cam 10 kg de rasina si n-am avut niciun rateu cu mixajul, ceva nu faci bine la masurare ...
    călătorului îi stă bine cu drumul

Foloseste intaritor rapid. Eu pentru cantitati mici merg cu doua pahare gradate, unul la 30/60/90 si unul la 10/20/30. Mai ingros rasina cu talc, faina de lemn/okoume dupa cum am nevoie. Totusi este de evitat talcul pentru ca se adauga greutate multa la produsul final si nici nu iese la culoare.
    Last edited by gvincentiu; 8 Jun 2011 at 07:35 PM.
    Gânduri bune, vântul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

Junior Member
    Locația
    Constanta
    Posturi
    18

In privinta dozajului nu am nici cel mai mic dubiu. Am incercat sa pun mai mult intaritor cu 5% dar rezultatul a fost acelas. Nu am reusit sa aflu ce este punctul de gel care in fisa tehnica este de 45 minute. Eu inteleg ca dupa 45 min. rasina nu mai curge. Cei de la Polydis au zis ca "nu ai dozat corect prostule" in rest nu ii intereseaza. Daca ar fi sa lucrez cum zici tu Levy inseamna ca timp de vreo 5 ore sa tot stau cu cardul langa produs si sa tot mut rasina scursa. Sunt de parere ca rasina cumparata, din nu stiu ce motive, este o porcarie si nu mai cumpar nimic de la Polydis.
    Daca aveti vreo solutie astept cu nerabdare.
    Cu stima Loti

Sunt foarte bune produsele polydis. Trebuie, insa folosite cum scrie la carte. Si eu m-am intepat la inceput cu un gelcoat de vreo 12 milioane de lei vechi. Acum nu mai am probleme. Vezi ca sunt si alti vanzatori de rasina mai ieftina insa tot trebuie atentie la dozaj. Experienta isi va spune cuvantul, ai sa vezi. Spor la treaba.

Ai luat kit (rasina + intaritor) de la Polidys sau numai rasina si separat intaritor? Poate nu sunt compatibile.
    Eu acum lucrez cu intaritor luat separat (luna asta) si cu rasina ramasa de anul trecut. Si merge...
    Gânduri bune, vântul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Surse rasina epoxy
    de Smokey în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 14 Jul 2014, 08:49 PM
  2. pt barcaholicii ai mai mici:)
    de DanutzaZpr în topicul Discuţii pe uscat
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 31 May 2010, 02:05 PM
  3. barci mici dar frumoase