Transat

Cei care au ales sudul vor avea vint de pupa pe toata durata cursei iar dupa polara pe care ai postat-o se pare ca nu este aliura cea mai favorabila pentru acesta ambarcatiunie. Si cei de pe culoarul nordic vor avea de-a face cu aceata aliura cind vor lua culoarul S-SV dar cu intensitati mai mari ale vintului.

Cam de maine seara e posibil sa intre toti fruntasii in zone mai grele: pe nordisti ii paste un front ceea ce le-ar conveni de minune - (parga Gavignet spunea azi ca abia il asteapta, acum i-a trecut si asteapta un elicopter). Pe sudisti ii paste fie o pauza data de slabirea alizeelor pt care sant totusi prea in N sau instabilitatea data de o depresiune care se poate forma rapid spre vineri dupa retragerea spre continent a AC.
Incepand de vineri nici un meteorolog nu e sigur de ce se va intampla, un bun exemplu de descriere a situatiei incerte aici. SI sa nu uitam ca Guadelupe esta azi la marginea unei furtuni tropicale care s-ar putea sa nu urmeze traseul obisnuit spre NW si sa mearga la haitieni ci sa se dezvolte pana la forma de ciclon. Atunci o sa ne radem!
In continuare nimic nu e jucat in ciuda celor 250 de mile avans ale lui G3.

PS In privinta vantului de pupa, nici uneia din barci nu-i place alura asta. O sa incerc sa pun si o polara circulara ca e mai usor de interpretat decat astea carteziene. Pt comparatie in poza a treia e polara unei monococi Open 40.

PPS Veste buna: dupa ce se anuntase ieri ca abandoneaza, bulgarul Topalov a reintrat in cursa si e deocamdata pe ultimul loc in cea mai competitiva clasa. Sa-i tinem pumnii, macar vecinii sa aiba pe cineva care termina RdR daca noi nema putirinta.
 

Atașamente

  • polara Ultime la 10nd vant adevarat.jpg
    polara Ultime la 10nd vant adevarat.jpg
    72.7 KB · Vizualizări: 18
  • polara Ultime la 20nd VA.jpg
    polara Ultime la 20nd VA.jpg
    155.8 KB · Vizualizări: 15
  • polara Pogo 40.jpg
    polara Pogo 40.jpg
    150.4 KB · Vizualizări: 17
Ultima editare:
se pare ca datul la pedale pe velier da rezultate, G3 e "fruncea" :)))inca si e priul la finish ! Dai berea skipper !
 
Chitra ce esti si tu, el a intrebat un om in statzia de acolo de seabus, daca insula cu pricina e inainte, ala a dat din cap ca nu este in evidenta miscare de stanga dreapta a capului, batea vantul si nu se auzeau, bulgarul a interpretat bulgareste si merge unde i-a indicat ala :))
 
bicicleta castiga...G3 rulz, Franck are vant mai bun decat Thomas, clar si pe prognoza mi se pare mie ca e mai bine pozitionat, S are gramezi de vant de pupa :)))
 
vine carnatul ala de Thomas cu 27.3 noduri cu vant de pupa :)) dar are de recuperat 300 de nm, asa ca stau relaxat cu gandul la berea de la romeo :))
Franck ii da cu 15.5 noduri, dar daca e sa se pastreze diferentza de viteza, tot mai sunt 25 de ore :))
Sper sa urce un pic si Franck, desi pierde VMG, dar e vantul mai bun mai la nord, ca atare, daca se scoate pe polara, cred ca da, o sa urce si mai si pedaleaza un pic si tot primul ajunge si io beu berea lui Romeo :))

G3rulz !!!
 
dar cat de tare e Roland Jourdain, ca da clasa cu monococa la trimarane :)) asta de abia e amuzant rau. Are vre-o 13 trimarane in spate, aia draq sunt betzi totzi :))
 
dar cat de tare e Roland Jourdain, ca da clasa cu monococa la trimarane :)) asta de abia e amuzant rau. Are vre-o 13 trimarane in spate, aia draq sunt betzi totzi :))

Compari mere cu pere: clase diferite. Ia vezi ce fel de trimarane sant alea si cu ce barca merge Bilou de nici el nu o cunoaste bine. "Pe Veolia 1 stiam tot, pe asta nu stiu nici de unde sa ma tin si m-am umplut de cucuie". Plus ca in prima seara cand sa faca de mancare i-a dat putin foc.


Ceva instructiv de la Bilou: explicatie la strategiile de la inceputul cursei.

bicicleta castiga...G3 rulz, Franck are vant mai bun decat Thomas, clar si pe prognoza mi se pare mie ca e mai bine pozitionat, S are gramezi de vant de pupa :)))

Ia uita-te putin mai spre aproape de Guadelupe cam in 3-4 zile ce prognoza e acolo. We gonna have fun!

SI aici un video de ieri in care se vede cum Thomas sta cu scota de la genaker la mana stanga si cu manivela de la coloana vinciului in dreapta sub aversa, traversand un front cu 33 nd. Zici ca e film cu cowboy! Are si palarie!
Singura lui sansa imi pare a fi durata si adancimea talvegului din vestul Azorelor sau in ultima instanta zona apropiata sosirii. Cum i-o fi norocul.

PS Totusi sa sune careva la bulgari sa-l anunte pe Gospodin Topalov s-o taie repede de-acolo sau sa intre la adapost in Irlanda ca in 24 de ore vine vant de 60nd peste el.
 
Ultima editare:
Sunt si 2 trimarane bune :)) in spatele lui, dar asa e compar mere cu pere :))
Cat despre G3 sau S....inca se pastreaza o distanta respectabila intre ei , in ciuda vitezei mari pe care a avut-o S si inca merge mai repede cu vre-o 3 Kn. Dar o sa fie funny peste 3 zile , vb ta, cred ca se duc pe vest sa coboare apoi cu ceva vant, ca daca se duc direct, o sa se balaceasca grav, asta daca prognoza e aia din site:)

Io cred ca bulgarul da la peste :))
 
... Singura lui sansa imi pare a fi durata si adancimea talvegului din vestul Azorelor sau in ultima instanta zona apropiata sosirii. Cum i-o fi norocul.
Franck s-a asezat frumos in fata lui si cred ca Thomas nu mai are nici o sansa. Mai mult, trebuie sa se bata cu Francis pentru locul 2 deoarece culoarul lui imi pare un pic mai bun. Iar tu ar trebui sa te duci sa umpli cambuza cu bere. C'est la vie.

PS Totusi sa sune careva la bulgari sa-l anunte pe Gospodin Topalov s-o taie repede de-acolo sau sa intre la adapost in Irlanda ca in 24 de ore vine vant de 60nd peste el.
Pe Dimitar l-o fi anuntat cineva ca a pus cap 250. Totusi se misca abia cu 6,8 nd si nu scapa de furtuna. Are intre 24-48 ore sa schimbe velele si sa se inchida in cabina.
 
...Pe Dimitar l-o fi anuntat cineva ca a pus cap 250. Totusi se misca abia cu 6,8 nd si nu scapa de furtuna. Are intre 24-48 ore sa schimbe velele si sa se inchida in cabina.

I-o fi spus cineva, s-au sesizat pana si francezii despre isprava. Si ii reamintesc, neam politicos ca intotdeauna, ca nu e foarte medical sa stai pe aproape de zona unde se anunta Forta 12. Plus niste valuri de numai 30 metri. Daca vecinul mai insista o sa-i spuna astia maine si cine este domnul Fastnet, unde locuieste el si de ce e numele asta faimos!

Gospodin Topalov azi dimineata la 03.00 a luat de bord SW dar nu l-a tinut decizia asta decat 3 ore dupa care pe la 6 dimineta, a facut un cerc si a zis ca totusi e mai bine cum a tinut-o de vreo doua zile, pe NW, spre uragan. Pe el si pe mama lui, nu se sperie marinarul de atata brizutza.
Dupa ce-o mai fi cujetat el si a rasarit si soarele frumos, pe la 8.37 a inceput volta la babord. Dar incet ca nu avea rost sa se grabeasca, uraganul e departe si nici cursa nu s-a terminat. A stat juma de ora pe 270 dupa care a mai stat pe 250 inca 3 ore si apoi s-a hotarat ca un 240 ar fi tosi mai potrivit, asta pe la 11.30. Om hotarat, pe la 13 mai ia un 15 grade babord, cauzele ne scapa. Probabil ca i-au scapt si lui si peste o ora jumate se intoarce la 250 ca la ora 16 sa fie pe un curs de vest curat, normal, cu o trecere de juma de ora prin 260, sa n-ameteasca.
Nu dureaza decat juma de ora si e din nou spre NW dar din fericire de data asta nu-l tine mult sau i s-a arata cartonasul galben si apoi se infinge ca un castravete in tzatziki intr-un curs de fuga si crutare, 256, pe care nu-l mai lasa nici pana la ora ultimei transmisii, 19.40.

Imi place despre el, nu se grabeste nicicum, parca nu despre pielea lui e vorba, zici ca e ardeleanul care, dupa 5 ani de casnicie avea nevasta fata mare: Apăi, dom' Judecator, eu si stiu si pot si vreau si am si cu ce dar nu inteleg di ce atata graba!

Pana acuma mi s-a parut doar excentric, au mai fost doi domni pe drumul ala si ne-au parasit: un italian care a tinut-o doua zile pe 300 si apoi a aruncat prosopul si un scandinav care concura in sens invers, ne-a lasat si el.
Acum deja mi se pare interesant de urmarit vecinul care una din doua: ori e foarte destept ori e foarte coios. Ok, mai e o treia varianta: are tendinte suicidare. In oricare din variante spectacolul e garantat.
L-am rutat putin de control sa vedem ce-ar putea iesi sau cum ar putea el iesi. Poza e in ataş. L-am rutat cu polara de Pogo40 dar mi-e clar ca barca lui e mult sub Pogo, azi a mers glorios cu viteze intre 3 si 8 nd.
Situatia lui e pe muchie: teoretic va ajunge in pozitia pe care si-o doresc toti la curse - inaintea unei formatiuni pe al carui vant sa se poata apoi desfasura in voie. Da, dar, vorba altui banc, mai trebuie sa vrea si Grivei. Ori pe-acolo Grivei cam musca.
Ca sa poata fructifica asemenea pozitie cum e cea din poza de dumineca seara are nevoie de cativa factori cheie sa-i functioneze perfect: barca, omul, situatia meteo, daca il lasa oricare din astea trei, pielea lui e la murat la propriu.
Cu barca tocmai a avut probleme, sa speram ca nu se mai strica.
Despre om nu stiu nimic decat ca a avut c_aie si bani sa participe. Jos palaria, sa speram ca are si experienta pt a face surfing pe uragan.
Cu starea meteo e un mic semn de intrebare, pe ici pe colo, prin punctele esentiale. Pe parcursul celor 4 zile de cursa mi s-a tot adeverit zicala ca In teorie, teoria e egala cu practica. In practica, nu e. Prognozele meteo date de cele mai mari institutii din lume s-au dovedit eronate mai ales in privinta evolutiei formatiunilor atmosferice esentiale pt navigat in curse - a se vedea si talvegul de azi. Nu vad de ce ar avea dreptate de data asta si daca depresiunea uriasa care vine din NW e si asta rebela si nu respecta griburile, Gospodin Dimitar o pune de mamaliga. Sau, in cazul lui, de castraveciori murati.
E pe muchie de cutit, orice eroare il poate costa mult. Sant curios ce se va intampla maine caci francezii nu-l vor lasa sa riste, nu-si permit victime, si vor fi nevoiti sa ia masuri. In cazul lui, circumferinta pieptului masurata cu hamul de pe cablul elicopterului.
Ochii pe gospodin ca pe butelie in gara, o sa fie interesant (pt noi din fotolii). Eu ii tin pumnii si-l invidiez sincer.
 

Atașamente

  • rutaj pt Bg -dumineca seara.jpg
    rutaj pt Bg -dumineca seara.jpg
    154.1 KB · Vizualizări: 14
Ultima editare:
Franck s-a asezat frumos in fata lui si cred ca Thomas nu mai are nici o sansa. Mai mult, trebuie sa se bata cu Francis pentru locul 2 deoarece culoarul lui imi pare un pic mai bun. Iar tu ar trebui sa te duci sa umpli cambuza cu bere. C'est la vie.

Nici unul dintre ei nu e vesel.
Cammas stie ca nu stie (ce va fi pana la final) si ca nea Sodebo i-a luat 86 de mile in 24 de ore si ca o sa trebuiasca sa serveasca o ruta mai la vest decat Fratele Tom si apoi o sa fie impreuna intr-o zona intinsa cu vant instabil de sub 10 nd si or sa ajunga pe pajistea asta la numai cateva ore diferenta. Si el mai stie si ca desi amandoua se descurca bine pe vant tare, intre Groupama 3 si SOdebo doar una din barci e facuta pt vanturi din astea slabe, avantaj la sosire.
Nea Sodebo nu stie cat il mai tin vanturile astea bune si de cand fratele Oman s-a rupt in bucati nu prea mai doarme ca o cam tine mereu in mana ( despre scota focului e vorba, nu va ganditi la prostii ca e om serios).
Baditza Joyon are un morcov bine infrunzit ca toate rutajele il trimit de maine pe o ruta si mai la sud pe unde ar trebui sa ocoleasca un mic AC intre el si Sodebo. O fi, n-o fi, i s-o potrivi tocmai lui, numai bunul Neptun stie! (De aici putem deduce si ca Libatio necessarum est!)

Si astia care tot cer bere pe pariuri nepuse sa faca bine mai intai sa sara cu berile pierdute la pariurile puse! Am zis!
 
Ultima editare:
Pai io dau bericoaica, cand vrei tu, acu te dai lovit, cand e clara treaba, cu bicicleta se merge mai bine decat cu palaria intre scote :))
 
...
Gospodin Topalov azi dimineata la 03.00 a luat de bord SW dar nu l-a tinut decizia asta decat 3 ore dupa care pe la 6 dimineta, a facut un cerc si a zis ca totusi e mai bine cum a tinut-o de vreo doua zile, pe NW, spre uragan. Pe el si pe mama lui, nu se sperie marinarul de atata brizutza.
Dupa ce-o mai fi cujetat el si a rasarit si soarele frumos, pe la 8.37 a inceput volta la babord. Dar incet ca nu avea rost sa se grabeasca, uraganul e departe si nici cursa nu s-a terminat. A stat juma de ora pe 270 dupa care a mai stat pe 250 inca 3 ore si apoi s-a hotarat ca un 240 ar fi tosi mai potrivit, asta pe la 11.30. Om hotarat, pe la 13 mai ia un 15 grade babord, cauzele ne scapa. Probabil ca i-au scapt si lui si peste o ora jumate se intoarce la 250 ca la ora 16 sa fie pe un curs de vest curat, normal, cu o trecere de juma de ora prin 260, sa n-ameteasca.
Nu dureaza decat juma de ora si e din nou spre NW dar din fericire de data asta nu-l tine mult sau i s-a arata cartonasul galben si apoi se infinge ca un castravete in tzatziki intr-un curs de fuga si crutare, 256, pe care nu-l mai lasa nici pana la ora ultimei transmisii, 19.40.
...
Voltele de asta-noapte le-a facut cand a primit date meteo noi, nu e o coincidenta ca face voltele la ore exacte: 00.00, 01.30, 08.30 si 13.00, din cate stiu are nu mai putin de 4 (patru) ruteri personali care vegheaza zi si noapte. Oman are numai unul. Sodebo e ca Uniunea Sovietica: are cati vrea!

O fi si vina lui, nimic de zis, dar oare nu depinde de echipa de pe mal care studiaza situatia meteo si ii face rutarea? Chiar daca nu are "citi vrea" ca Sodebo, din toata saracia unul tot are. Imi imaginez ce se va intimpla in Bulgaria dupa ce se va termina cursa.

...
Imi place despre el, nu se grabeste nicicum, parca nu despre pielea lui e vorba ...

De la mine din fotoliu pare a fi nehotarire generata de panica si nicidecum calm englezesc. Oricum sansele lui de a cistiga cursa sint ca si inexistente iar riscul asumat este inutil. Gloria maxima ar fi doar sa termine si nu la diferenta de citeva saptamini dupa primul sosit.
Si chiar daca ar vrea sa se grabeasca, fuga cu 8-9 noduri din fata unui front care se extinde pe jumatate din Atlanticul de Nord nu ajuta prea mult.

...
Cu starea meteo e un mic semn de intrebare, pe ici pe colo, prin punctele esentiale.

Pare a fi o diferenta de aproape 24 ore intre estimarile NOAA si cele postate pe siteul cursei referitor la momentul in care Dimitar va avea vinturi de 40+ noduri si valuri de 8-16m "SEAS GIVEN AS SIGNIFICANT WAVE HEIGHT...WHICH IS THE AVERAGE. HEIGHT OF THE HIGHEST 1/3 OF THE WAVES. INDIVIDUAL WAVES MAY BE MORE THAN TWICE THE SIGNIFICANT WAVE HEIGHT".
Si eu ii tin pumnii dar nu-l invidiez. Sper sa nu fie fortat de organizatori sa-si paraseasca ambarcatiunea (chiar ma intreb ce pot face daca el refuza). Are destul timp sa se odihneasca, sa-si pregateasca ceva hrana si sa dea un telefon sa aranjeze o mustrare serioasa pentru cel/cei care i-au facut rutarea. Desi pina la urma tot vina lui este, mai bine sa fie impacat cu gindul ca nu lasa datorii in urma.
In poza este prognoza pentru miine noapte. Am marcat cu un cerc pozitia aproximativa pe care o poate avea Dimitar.

PS1
Ar fi fost mai bine daca urma grosul competitorilor care oricum se vor opri ca gizele pe parbrizul masinii in calmul ce-i asteapta la SV de Azore in timp ce el putea reduce din handicap. Dar asa i-a fost rutarea.

PS2
Bine ca este cu monococa care este mai buna pentru ce-l asteapta si are sanse sa scape doar cu o sperietura.

PS3
Nici vorba de surfing pe valuri. Va trebui sa infrunte vintul cu pieptul in fata. Altfel fuge exact unde nu are ce cauta.
 

Atașamente

  • Weather-10-07-2010.jpg
    Weather-10-07-2010.jpg
    118.7 KB · Vizualizări: 17
Pai io dau bericoaica, cand vrei tu, acu te dai lovit, cand e clara treaba, cu bicicleta se merge mai bine decat cu palaria intre scote :))

Tu ai stat prea mult pe langa bulgari si intelegi ca aia: da e nu si nu e da. Eu cand am spus ca "n-as paria" tu ce-ai inteles?
Apropo de bicicleta: cine stie de ce avea nevoie de asa ceva musiu Cammas?

O fi si vina lui, nimic de zis, dar oare nu depinde de echipa de pe mal care studiaza situatia meteo si ii face rutarea? Chiar daca nu are "citi vrea" ca Sodebo, din toata saracia unul tot are.
Am intels azi dintr-un articol frantuzesc ca numai multicocile au voie cu rutare externa; nu am timp sa caut exact regulamentul ca incepe Thalassa. Later.
Asa s-ar explica ezitarile lui si toata balbaiala.
Imi imaginez ce se va intimpla in Bulgaria dupa ce se va termina cursa.... Gloria maxima ar fi doar sa termine si nu la diferenta de citeva saptamini dupa primul sosit.

Sa speram ca are si norocul si dibacia de reusi sa termine si sa ne dea si noua un exemplu ca se poate.
 
Hai ca scapa su bulgarcate la limita zic eu , o sa puna castravetzi in continuare. Tu ai zis ca nu ai paria pe G3, nu ca nu ai paria in general. Dar nu conteaza, io am de dat bericioaica de la....un eveniment ceva.
 
Gloria maxima ar fi doar sa termine si nu la diferenta de citeva saptamini dupa primul sosit.
Cea mai mare glorie: sa termine cursa dupa ce intrat in port pt reparatii si a rata la mustata un uragan. Ar trebui facut erou national in Bulgaria. MACAR NOI SA-L FACEM BARCAHOLIC DE ONOARE!

Pare a fi o diferenta de aproape 24 ore intre estimarile NOAA si cele postate pe siteul cursei referitor la momentul in care Dimitar va avea vinturi de 40+ noduri si valuri de 8-16m

Am vazut o poza cu profesorul Mich, singurul de altfel care a recunoscut deja ca a cam pierdut partida. "Sant unde n-ar trebui sa fiu" - apropo de ruta sudica.
Apropo de previziunile meteo, in legenda pozei Mich ofteaza: macar de s-ar putea pune de acord doua modele matematice de prognoza. Vorba cetateanului turmentat: Eu cu cine rutez?

.... Desi pina la urma tot vina lui este, mai bine sa fie impacat cu gindul ca nu lasa datorii in urma.

Cand am timp o sa caut regulamentul sa vad cum e cu permisiunea pt rutare. Sa speram doar ca gospodin scapa cu pielea si barca si spiritul intregi. Am facut seara asta rutare pt el si era la limita, dar scapa doar in zone cu 25nd, decent. Numai sa-l tina barca pana acolo!

PS2 Bine ca este cu monococa care este mai buna pentru ce-l asteapta si are sanse sa scape doar cu o sperietura.

Daca era cu o multicoca nu ajungea in pozitia aia. Daca era cu multicoca si ramena din varii motive in asa ceva, la primele adieri de 25nd, punea cap de fuga cu 20nd si ramanez cu pielea uda. Pt exemplificare de cautat ce-au patit multicocile la Sidney-Hobart.

PS3 Nici vorba de surfing pe valuri. Va trebui sa infrunte vintul cu pieptul in fata. Altfel fuge exact unde nu are ce cauta.

Eu am zis de surfing cu uraganul - a sta in zona de vanturi favorabile din fata depresiunii si a manevra acolo in sensul dorit cu viteza maxima. Surfing pe valuri de 15 m s-a mai vazut dar nu cu barci.

Hai ca scapa su bulgarcate la limita zic eu , o sa puna castravetzi in continuare. Tu ai zis ca nu ai paria pe G3, nu ca nu ai paria in general. Dar nu conteaza, io am de dat bericioaica de la....un eveniment ceva.

Corect, si nici acum n-as sti pe cine sa pariez la Ultime. Primii doi au in fata o depresiune tropicala mica si foarte rapida, urma monstrilor din vara care nasteau uragane. Francezii numesc asa ceva: o depresiune nervoasa. E f greu de prevazut cum va evolua si Sodebo e terminat daca mai face greseala de la anticiclonul azorean cand a mers pe mijloc pana in ultima clipa posibila, evitand sa aleaga fie ruta nordica fie ruta sudica. Vedem maine cum au trecut de asta.

In schimb as paria la Imoca pe Bilou ca mi-e simpatic dintotdeauna si desi inca e in turma, cred ca se va descurca pana la capat cu barca asta noua.
 
Ultima editare:

Back
Sus