Transat

... Cand am timp o sa caut regulamentul sa vad cum e cu permisiunea pt rutare... Am facut seara asta rutare pt el si era la limita, dar scapa doar in zone cu 25nd, decent. Numai sa-l tina barca pana acolo!
Nu te mai chinui cu regulamentul. Este scris pe llinkul meteo pe care l-ai atasat:
"Alors, oui, en monocoque, les skippers – qui n’ont pas droit au routage – s’usent les yeux sur les fichiers météo, guettent le petit phénomène vicelard en maraude avec ses 40 nœuds cinglants – et surveillent l’écœurante mélasse qui risque de venir gâter les dernières gorgées du Rhum."
Este clar ca el a fost nehotarit si acum sa speram ca scapa doar cu spaima si ca erorile prognozelor meteo il vor favoriza. Zona de 25 noduri este floare la ureche si are sanse sa bata tot plutonul de sudisti.

Daca era cu o multicoca nu ajungea in pozitia aia.
Greseala mea ca am redeschis subiectul. Eu unul insa ....

Eu am zis de surfing cu uraganul
Corect.

... Sodebo e terminat daca mai face greseala de la anticiclonul azorean cand a mers pe mijloc pana in ultima clipa posibila, evitand sa aleaga fie ruta nordica fie ruta sudica.
Thomas nu mai are timp sa mai gresesca ca se termina cursa. Diferenta de viteza la vint slab nu poate compensa handicapul de peste 200 mile. De fapt a dat inapoi cam 18 mile astazi si doneaza in continuare 2,5 mile pe ora.
 
Cei care aveti ceva conexiuni la bulgari, nu puteti afla din ce club e Nea Topalov sau cum se poate comunica cu el sa-i trimitem si noi un mesaj de incurajare?

Thomas nu mai are timp sa mai gresesca ca se termina cursa. Diferenta de viteza la vint slab nu poate compensa handicapul de peste 200 mile. De fapt a dat inapoi cam 18 mile astazi si doneaza in continuare 2,5 mile pe ora.

Si inca n-au trecut de depresiunea aia mica si nervoasa!
Acum singura sansa a lui Tom e o defectiune majora fie a barcii G3 fie a multobositului Cammas.
Cammas are bicicleta ca sa actioneze vinciurile, G3 fiind cea mai mare barca din cursa si fiind conceputa pentru a fi manevrata in echipaj 8 oameni nu unul singur si ala de 1.60m si 68 de kg. Ca s-o faca mai usor de manevrat i-au taiat din catarg 5 m dar tot a ramas cu 700mp de vele de ridicat si coborat, de asta ii ia o volta minim 15 minute.
 
Ultima editare:
de ce trebuie sa dea velele jos la volte?

Pai nu tr sa dea velele jos la fiecare volta, ajunge numai sa pedaleze pt reglat 700mp de vele si tot ii iese limba de un cot. Plus ca bicicleta aia e perpendiculara pe axul longitudinal, lucru de loc avantajos la vestibular pt ca toate miscarile violente ale multicocilor sant pe axul transversal, au mult mai mult tangaj decat ruliu.
Lantul bicicletei e conectat la un vinci cu tambur mare si toate manevrele mobile le poate pune pe vinciul ala, inclusiv luarea de tertarole. Cum vad ca a cam servit volte dese in ultimele ore, tre sa fie stors acum. Are un fizic de ciclist (1.60/68kg), imi aduce aminte de Ellen DBE, si aia era la fel de mica si atomica, plangea si dadea la vinciuri la Kingfisher! Ca si Dame Ellen, Musiu Cammas inca poate bate recordul cursei din 2006 al lui Gitana 11, quelle drole d'histoire!
Avantajul e ca musiu Tom s-ar putea sa serveasca mini-depresiunea in plin mai spre seara, ceea ce il poate trimite la culcare la propriu si la figurat.

Despre vele: de f multe ori tr sa faca schimbari de vele si tertarolari dese, ca de exemplu ieri si alaltaieri cand au traversat un front atmosferic. In sub 100 de mile vantul s-a schimbat cu 180 grade variind f mult in intensitate. Filmul cu Tom cowboy e exact cand iesise din front, vant relativ constant ca directie dar variabil in intensitate plus acompaniament de grainuri aducatoare de averse si schimbari bruste de vant.

PS Ultimul rutaj ni-i da pt prima data pe primii trei cu sosire cate o zi distanta. Vae victis!
 

Atașamente

  • routage 06 nov 14.40.jpg
    routage 06 nov 14.40.jpg
    103 KB · Vizualizări: 14
Ultima editare:
Nu am vazut filmul dar banuiesc ca Tom era pregatit sa verse putin vintul din randa la intensificarile bruste (scota in mina stinga) sau sa stringa iar vela dupa (manivela in mina dreapta). Avantaj Franck ca are o mina libera. Vive la différence.
 
Nu am vazut filmul dar banuiesc ca Tom era pregatit sa verse putin vintul din randa la intensificarile bruste (scota in mina stinga) sau sa stringa iar vela dupa (manivela in mina dreapta). Avantaj Franck ca are o mina libera. Vive la différence.

Avea la mana scota genakerului, nu randa, dupa cum descria chiar autorul! Randa fixata!
Avantaj Frank??? Care tre sa stea be bicicleta cand barca face tumbe, iai, iai, nu placut!


Musiu Tomas in cateva minute video live pe situl Sodebo!

page_photo_660_W660_sodebo-thomas-coville-rhum-bulle-cl.jpg
 
Ultima editare:
Scopul este acelasi, nu? Ai cumva o diagrama sau un link care arata mai bine manevrele mobile?

Nope: la o rafala randa te duce in vant (si asa iti scade presiunea pe vele si viteza) si focul te duce sub vant marind presiunea pe vele, viteza si posibilitatea de rasturnare. Da aia avea Thomas scota genakerului la mana si nu scota randei. Are vinciuri cu marsarier: merg rei viteze inainte si una inapoi, controlate printr-un soft care masoara si analizeaza nu numai vitezele barcii si ale vantului ci si tensiunile in anumite manevre mobile. Cand tensiunile trec de anumite valori considerate periculoase si aproape de savirare (sau la Man Over Bord, de aia poarta tot timpul TC emitator la mana stanga), vinciurile se pun pe inapoi si manevrele sant deblocate automat din niste opritoare individuale (nu are pian). Asa poate dormi linistit si barca merge aproape de limita si de aia merge ore in sir cu 38-39 de noduri fara probleme. Ieri a atins 43 de noduri!
O sa caut poza/schema cu manevrele.
 
Ultima editare:
Nu aveam habar de dotarile astea ultra-moderne. Se pare totusi ca ziua Thomas prefera sa mearga manual (nu-mi imaginez cum ar tine scota in mina cind poate fi deblocata automat). Noaptea ce face autopilotul cind scota de la genaker sare si randa il impinge in vint, nu compenseaza din cirma ca sa mentina cursul? Sau este prea lent la rafale bruste?
L-ai vazut pe Dimitar azi de dimineata? Ce crezi despre manevra?
 

Atașamente

  • nov-8.jpg
    nov-8.jpg
    64.7 KB · Vizualizări: 15
Nu aveam habar de dotarile astea ultra-moderne. Se pare totusi ca ziua Thomas prefera sa mearga manual (nu-mi imaginez cum ar tine scota in mina cind poate fi deblocata automat). Noaptea ce face autopilotul cind scota de la genaker sare si randa il impinge in vint, nu compenseaza din cirma ca sa mentina cursul? Sau este prea lent la rafale bruste?
L-ai vazut pe Dimitar azi de dimineata? Ce crezi despre manevra?

Toate comenzile sant date de acelasi software, are o centrala care integreaza tot.
Despre bulgar nu mai inteleg nimic din ce face, ba hais ba cea, sper sa scape pana la linia de finis!


Finisul se va transmite in direct in cateva ore pe situl cursei.

Si cum sa nu-miplaca de Bilou?
 
deci oarecum am castigat fara bericioaica :))

Las' ca-ti dau de la mine ca o sa am de unde!
Si mai bine bem un rom in cinstea invingatorului! Jos palaria! Acum l-au stropit cu rom nu cu sampanie, Guadelupe oblige!

76337_452767372057_48801457057_5585910_6451667_n.jpg


Message de Thomas à l’attention du vainqueur de cette Route du Rhum :

« Cher Franck,

Je ne pourrai pas être à ton arrivée comme je te l'avais promis. Je suis, en effet, retenu par des obligations professionnelles auxquelles je ne saurais me soustraire. Tu connais ma pugnacité et ma volonté de finir les choses que j'ai commencées. Toutefois, je voulais te féliciter pour cette nouvelle victoire qui ressemble pour moi à la plus belle. Tu l'as construite dès la première nuit en jouant ta carte à fond. J'avais choisi pour ma part une autre solution mais qui avait la même philosophie : gagner et rien d'autre !

L'enchaînement des circonstances de la course te donne raison et me donne donc tort aujourd'hui. Cette victoire valorise le travail d'une très belle et très grande équipe qui a su adapter à toi seul ce formidable bateau que nous avons pousser ensemble cet hiver sur le Trophée Jules Verne. Quelle belle année pour toi et Groupama !

Salue les de ma part et transmets leur toute mon admiration pour cette belle histoire en commun.

Au plaisir qui sait de se retrouver un jour sur l'eau,

Très sincèrement,

Tom
»
 
Ultima editare:
cred ca trebuia sa pun post-ul assta la pariuri, cultivatorul de castravetzi, in cate zile ajunge ? :)))

Noi am vrut sa ajunga la finis, i-am tinut pumnii, probabil trebuia sa-i tinem echea!

Vad ca sta de vreo 5 zile in Horta, ii place acolo: vinul sec dar placut palatului, papa bun, clima blanda, vedere cu vulcani! Sau i s-o fi stricat barca de tot si se chinuie s-o puna la punct; inca n-a abandonat oficial asa ca noi ii dorim tot succes (pardon: succesătă!)
 

Back
Sus