Page 2 of 18 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 11 to 20 of 175

Topic: Constructie peridoc - remorca transport ambarcatiuni

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Foarte interesant topicul. Multumim Sarpe!
    Intrebare: De unde facem rost de proiect, sau cine face asa ceva? Si care sunt costurile tale in afara de materiale?

Eu cunosc un inginer care va poate rezolva cu proiectul....am sa vin cu ceva foto din acest proiect care de altfel mi-a trebuit si mie la inmatricularea peridocu-lui construit de mine !...ptr. detalii va las. un nr. de tel. 0785094757
    Libertatea e' mai scumpa ca toate....!

Proiectul trebuie facut de un inginer in constructii auto, aici nu va pot ajuta foarte mult, este mai sus un telefon care va poate ajuta.

Referitor la parte de constructie este indicat sa studiem cateva modele de la firme consacrate, sau modele gata facute si utilizate (prin porturi) si sa notam materialele folosite si structura (dimensiuni profile, modul de imbinare, arhitectura structurii).

Eu am inceput invers decat normalul, adica am facut proiectul dupa peridoc, si nu invers cum ar fi normal, avand ca avantaj modele gata facute si testate. Recomandarea mea este sa folositi profile mai groase cu cel putin 1 mm decat in proiectele firmelor consacrate si profiluri cu 10-15 mm mai mari, si vin in sprijinulrecomandarii prin drumurile proaste de la noi, si a locurilor total neamenajate de lansare si ridicare a barcilor. Tineti cont ca cele proiectate si construite afara sunt concepute pentru rampe de beton si nu pentru maluri netaluzate cu inclinatii de pana la 45 grade, cu pamant, pietris, noroi, etc.
    Eu am folosit teava patrata 60x60 cu grosime de 3 mm pentru structura si teava de 40x20 cu grosime de 2 mm pentru suportul troliului si al aripilor. Pentru acest gen de peridoc pe piata se folosesc profile de 50x50 cu grosime de 2 mm, galvanizate. Diferenta de greutate dintre cele doua tipuri de profile nu este asa de mare in comparatie cu rezistenta conferita.
    Teava a fost sudata cu electrod in mediu controlat cu gaz (dioxid de carbon), MIG parca ii spune daca imi amintesc bine.

Senior Member Levy's Avatar
    Locația
    Wels,Austria
    Posturi
    352

Quote Originally Posted by sarpe View Post
    .
    Teava a fost sudata cu electrod in mediu controlat cu gaz (dioxid de carbon), MIG parca ii spune daca imi amintesc bine.
    Io cred c-o fost sarma de otel de 1mm.
    A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
    Deunazi desfac o conserva de sardine,inauntru plin de ulei si pesti morti.

Quote Originally Posted by sarpe View Post
    MAG ii spune daca e vorba de CO2.
    Because we all have wings, but some of us don't know why...

6.  

peridoc construit in regie proprie nu merita facut decat pt mma-300kg fiindca acele profile zincate sunt mult mai tari decat profilele ce se gasesc la noi.la o barca de 5-600 kg toata structura flambeaza.am gasit pe cineva in galati care face peridocuri la comanda dupa proiecte si cu materiale de la knot.un astfel de peridoc costa cam 1500 euroi

Quote Originally Posted by emp View Post
    peridoc construit in regie proprie nu merita facut decat pt mma-300kg fiindca acele profile zincate sunt mult mai tari decat profilele ce se gasesc la noi.la o barca de 5-600 kg toata structura flambeaza.am gasit pe cineva in galati care face peridocuri la comanda dupa proiecte si cu materiale de la knot.un astfel de peridoc costa cam 1500 euroi
    Ba nu sunt deloc mai "tari" profilele "de la ei" decat cele "de la noi". Profilele noastre sunt la fel de bune ca si cele din care se fac produsele originale, cu conditia sa fie confectionate dintr-un otel de calitate echivalenta (S355). Zincarea se practica fiindca este o metoda de protectie anticoroziva mai buna decat simpla vopsire, iar practicata la o scara suficient de mare devine si ceva mai ieftina. O vopsea corect aplicata si intretinuta e la fel de buna. In plus, zincarea nu aduce nici un plus la capitolul rezistenta.
    Corect dimensionata, structura nu se va incovoia (flambajul este o deformare rezultata in urma unei alte solicitari decat cele la care este supus un peridoc - recte axiala).
    Cred ca trebuie sa ne mai si lepadam de complexul ca dincolo se fac lucruri mai bune, mai ales in cazul produselor de metalurgie, fabricate in conditii echivalente si supuse aceluiasi set de incercari si insotite de un certificat de calitate si buletin de inspectie si incercari intocmit dupa aceeasi norma europeana.
    Because we all have wings, but some of us don't know why...

Multumesc colegilor care completeaza unde nu ma pricep

Cand am calculat structura peridocului am considerat ca este cel mai bine ca latimea cadrului sa fie egala cu latimea barcii la partea de jos, parte imersa, adica 1300 mm in cazul modelului K-MAXXI. Astfel puntea folosita, model VG 7L are distanta intre centrele talpilor de 1300 mm. Am taiat doua profile lungi de 3385 mm care vor constitui lateralele cadrului. Am calculat ca vor fi nevoie de trei traverse, plus puntea = patru in total. Prima traversa trebuie sa fie in acelasi plan cu lateralele, deci lungimea ei este de 1240 mm (1300 este distanta intre mijlocul lateralelor cadrului din care scadem doua jumatati, 30+30 mm), traversa 2 si 4 numarate din partea din fata vor fi in plan inferior fata de laterale, sudate sub acestea, cu lungime din margine in margine, adica 1360 mm. Traversa 3 este constituita din punte.
    Piesele au fost sudate cu sudura continua, dupa ce au fost prinse cu puncte si verificate unghiurile. Mare atentie ca sudarea cadrului sa se faca pe o suprafata plana, dreapta! Verificati unghiurile cu un vinclu dupa fiecare sudura si verificati si distantele de prindere. o metoda exacta este sa verificati diagonalele, care trebuie sa fie egale.
    Protapul l-am facut central, cu o lungime de 2300 mm initial, si intarit de doua piese laterale ce sunt sudate pe colturile cadrului si pe protapul central formand un "V".

Am calculat pozitia puntii tinand cont de greutatea barcii, greutatea motorului si greutatea altor echipamente fixe astfel incat centrul de greutate al barcii sa fie putin inaintea puntii. Am calculat exact pozitia talpilor pe cele doua laterale ale peridocului si am insemnat unde trebuie date gaurile pentru prindere. Gaurile le-am dat cu burghiu de 22 mm (indicat este cu freza, nu cu burghiu), si am introdus in fiecare din cele patru cate o bucata de teava de instalatii de 1/2 cu o lungime de 65 mm (4 bucati pentru punte si 2 bucati pentru cupla), care am sudat-o complet la ambele capete de cadru, un capat la partea de sus si celalalt capat la partea de jos. Prin aceste bucati de teava vor trece suruburile M12 (4 la numar, 2 pe fiecare parte) ce vor fixa puntea de cadru. Am folosit suruburi M12x100 mm cu saibe groase de 3 mm late (diametru exterior de 40 mm, 8 bucati in total) si piulite autoblocante. piulitele le-am montat in partea inferioara, tot cu saibe late. Dupa sudura se polizeaza pana se aduce la nivel cu teava cadrului, pe ambele parti.
    Mare atentie la pozitionarea puntii care trebuie sa fie perfecta, altfel tinuta de drum nu va fi corecta, cu implicatii in siguranta traficului!
    Dupa ce am sudat cadrul cu traverse, am sudat protapul si am montat puntea, am montat si rotile si am facut verificari langa masina pentru pozitia cuplei, mai preci inaltimea acestei. In cazul meu s-a potrivit sa fie la nivelul cadrului, astfel am montat cupla direct pe protapul central. exista posibilitatea ca inaltimea cadrului sa fie mai mica decat carligul si atunci cupla sa trebuiasca sa fie montata mai sus decat cadrul prin sudarea unei bucati de teava peste protap, de care se fixeaza cupla. mai exista si varianta in care cadrul este mai inalt si cupla trebuie fixata mai jos, in acest caz cupla se prinde pe o bucata de teava ce se prinde sub cadru.
    Pozitia cadrului trebuie sa fie paralela cu suprafata de rulare, nu trebuie sa fie aplecat in nici o parte in momentul in care este cuplata remorca la autoturism.
    Cupla este Knott, cu prindere pe teava patrata de 60x60 mm cu doua suruburi M12, de sus in jos sau din laterale. Am optat pentru prinderea de sus in jos, iar protapul a fost pregatit pentru fixarea cuplei ca si in cazul puntii, prin sudarea a doua bucati de teava de instalatii 1/2, cu lungima de 65 mm , in gauri de 22 mm in teava protapului.

Atentie mare ce tip de cupla cumparati, si aici ma refer la modelul si dimensiunile de prindere al cuplei, pot fi pe teava rotunda sau patrata, de mai multe dimensiuni.
    Last edited by sarpe; 2 Nov 2010 at 01:53 AM.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Frumoasa lucrare. Felicitari!
    Am totusi o nedumerire. De ce ai sudat de cadru suportul de fixare a provei barcii? Daca vei trece la un motor mai greu, barca va trebui echilibrata pe peridoc si acest lucru se face din acel suport. Eu unul sunt Stan patitul, a trebuit sa il tai si sa-i fac o talpa de fixare cu bride, ca vechiul propietar il sudase. Oricum, lucrarea este bine realizata. Inca o data felicitari!

nu am spus ca noi n-am fi in stare sa facem profile ca lumea dar eu NU am vazut la niciun depozit profile de ex. 60/60 de calitatea A;B;C -din care sa-l iau pe cel corespunzator nevoilor mele.este un singur produs -profil x/y fara prea multe specificatii.de aceea am spus ca cele straine sunt mai bune

Page 2 of 18 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Carucior transport caiac
    de Imi īn topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 8 Mar 2014, 01:25 AM
  2. constructie ambarcatiuni
    de Mihai īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 9 Aug 2011, 12:45 PM
  3. Motoare ambarcatiuni,acesorii ambarcatiuni!
    de Adrian Grigore īn topicul Motoare
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 30 Jul 2010, 10:09 AM
  4. Peridoc
    de bluefish īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 21 Jun 2010, 01:43 AM
  5. Tarife pentru transport agabaritic 2008
    de Jan īn topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 17 May 2009, 12:00 AM

Tags for this Thread