Constructie peridoc - remorca transport ambarcatiuni

nu am spus ca noi n-am fi in stare sa facem profile ca lumea dar eu NU am vazut la niciun depozit profile de ex. 60/60 de calitatea A;B;C -din care sa-l iau pe cel corespunzator nevoilor mele.este un singur produs -profil x/y fara prea multe specificatii.de aceea am spus ca cele straine sunt mai bune

Trebuie cautat la distribuitori de produse metalurgice care deservesc industria de profil, nu la depozitul de materiale de constructii de la colt. Acestia sunt seriosi si asigura certificatul de calitate al profilelor.
 
Suportul pentru prova barcii este sudat la inaltimea barcii (din calcule), dar in cazul in care schimb motorul barcii, daca pun unul mai usor ramane asa cum este acumperidocul, daca pun unul mai greu si nu este bine echilibrata, mai eficient mut puntea spre inapoi decat sa schimb pozitia troliului. Lungimea cadrului este fix calculata pe dimensiunile barcii, deci nu am unde jongla cu pozitia barcii pe peridoc.
 
Aseara am pus barca pe peridoc. Calculele au fost bune, rolade la chinga troliului este cu cativa centimetri mai sus, ceea ce este bine ca usureaza tragerea barcii. Am urcat-o foarte usor, datorita rolelor,siam montat pe prima traversa doua bucati de cauciuc pe care sa se sprijine partea din fata pe cadru. Am sudat si rolele de ghidaj din spate. Am observa de la mers ca atinge in lateral pe suruburile de la aripi, dar momentan am pus banchetele intre barca si aripi urmand sa pun doua tampoane de cauciuc sau doua role de cauciuc. La mers s-a comportat foarte bine,barca nu a fost legata decat cu troliul din fata si nu s-a deplasat, si nici nu "salta" la denivelari. Puntea absoarbe mai bine decat ma asteptam socurile, mai eficient decat vechea remorca care avea si amortizoare. La drum oricumbarca va filegata la partea din spate cu o chinga cu crichet. Urmeaza sa faccateva poze sa le atasez aici.
 
Stiu ca era undeva pe aici prezentata o persoana din Tulcea sau Galati care fabrica si omologheaza peridocuri la preturi de 7-800 de Euro/buc. Ma puteti ajuta cu numarul lui de telefon? Am nevoie de un peridoc pentru o RIBIDVA (800kg). Multumesc mult!
 
Stiu ca era undeva pe aici prezentata o persoana din Tulcea sau Galati care fabrica si omologheaza peridocuri la preturi de 7-800 de Euro/buc. Ma puteti ajuta cu numarul lui de telefon? Am nevoie de un peridoc pentru o RIBIDVA (800kg). Multumesc mult!

E vorba de cel ce are aici ID "Skepja". Se pare ca intra mai rar pe site, dar poti intra in legatura cu el, prin intermediul lui Vali. Succes !
 
Am revenit cu poze noi facute in acest week-end.

Vedere generala:
attachment.php

attachment.php


Tampoanele laterale de la aripi care protejeaza barca de surubulde prindere al aripii
attachment.php

attachment.php


Aici este lampa laterala din fata care au solicitat-o cei de la RAR pe motiv ca latimea depaseste 1800 mm, vedere dinspre masina:
attachment.php


Cablurile de siguranta pentru remorca fara sistem de franare sunt mult mai groase decat la cele cu sistem de franare. Am sudat niste ochiuri de metal pe care le-am prins pentru ca erau cam scurte
attachment.php


Din pacate era cam ceata care a cam stricat poza...
 
spune pt peridocul asta folosesti doar b-ul sau b-e-ul.. nu mai stiu care este noua legislatie der stiu ca daca depaseste 750kg tr sa aiba sistem propiu de franare si-ti tr b-e-ul categorie pe permis.
ps..imi place nr periDOK-ului.:)
 
Din ce stiu eu:
- pt un peridoc > 750 kg iti trebuie sistem propriu de franare
- masa total maxim autorizata a peridocului < masa total maxim autorizata a masinii ce trage peridocul
- poti conduce linistit cu B-ul daca masa total maxim autorizata a peridocului + masa total maxim autorizata a masinii ce trage peridocul < 3500 kg
- daca depasesti 3500 kg atunci iti trebuie BE-ul (sau alta categorie)
 
Din ce stiu eu:
- pt un peridoc > 750 kg iti trebuie sistem propriu de franare
- masa total maxim autorizata a peridocului < masa total maxim autorizata a masinii ce trage peridocul
- poti conduce linistit cu B-ul daca masa total maxim autorizata a peridocului + masa total maxim autorizata a masinii ce trage peridocul < 3500 kg
- daca depasesti 3500 kg atunci iti trebuie BE-ul (sau alta categorie)

S-a mai discutat pe undeva aspectul asta, si am impresia ca ramasese cam neclar. Legislatia rutiera spune cam asa, pentru categoriile de permis:
Art. 30 Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:

a) CATEGORIA A: motocicleta cu sau fara atas;

b) CATEGORIA B:

1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

c) CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu depaseste 3.500 kg;

d) CATEGORIA C:

1. autovehiculul, altul decat cel din categoria D, a carui masa totala maxima autorizata este mai mare de 3.500 kg;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

e) CATEGORIA CE: ansamblul de vehicule constand dintr-un autovehicul tragator din categoria C si o remorca a carei masa totala maxima autorizata este mai mare de 750 kg;

Deci prima litera din permis defineste categoria vehiculului tractor ( B, C, D ) iar a doua, categoria de greutate a remorcii ( niciuna pentru remorci sub 750 kg , "E" pentru remorci peste 750 )
SI inca un aspect. Indiferent de tipul remorcii (peridoc cu barca, fara barca, rulota, remorca simpla ) pe timpul transportului nu trebuie sa adaposteasca persoane, altfel iese deranj cu Garcea ! :)
 
Remorca am omologat-o la 400 kg greutate maxima admisa, greutatea proprie e undeva la 100-120 kg in realitate (am ridicat-o singur pe platforma la RAR), in carte e trecuta 150 kg, iar cea utila 250 kg scriptic, aproape 300 kg concret. Puntea este de 750kg, iar structura suporta peste 1200 kg. Am omologat-o la 400 kg sa poata fi tractata de orice masina, chiar si cele mai micute
 
peridocul l-ai facut tu ?..nu ai avut probleme cu ei la rar? am auzit ca-s cam scartzari? sau inchid ochii cand le dai ceva?
 
E facut de mine, dar e conform normelor. Da, tendinta lor este sa te respinga dar daca nu au motive iar tu nu te lasi intimidat....nu au de ales decat sa il omologheze, plus ca tre sa factureze si ei ceva altfel s-ar desfiinta departamentul de omologari individuale. Nu, nu am dat nimic si nici nu sunt de acord cu asa ceva, mai bine stau pe capul lor toata ziua deca sa le dau ceva...sa isi faca treaba pentru care sunt platiti!:mad:
 
b) CATEGORIA B:
.....

3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

Deci prima litera din permis defineste categoria vehiculului tractor ( B, C, D ) iar a doua, categoria de greutate a remorcii ( niciuna pentru remorci sub 750 kg , "E" pentru remorci peste 750 )

Aici te cam contrazic. Vezi situatia de la B.3
Masina mea are masa total maxim autorizata 2000 kg iar peridocul meu are masa total maxim autorizata 1400 kg.
In acest fel am impacat si capra si varza in sensul ca 2000+1400 < 3500 iar 2000 > 1400.
Am sunat la politie si aia mi-au dat unda verde sa circul numai cu B-ul.
 
Da, in cazul de la punctul 3, in care nu depasesti 3500 kg pe ansamblu, n-ai nevoie de B+E .

In cazul meu, la inmatricularea peridocului, RAR-ul a trecut din comoditate maxim autorizat 1600 kg. Desi barca are 1100 si peridocul 280 kg deci 1380 kg .
Asa ca pe ansamblu sar la 3800 kg. Trist dar adevarat. Acum sunt scoler de soferie, ca sa nu traiesc "la limita" cand vreau sa plimb barcuta la apa .
Un dosar penal ar strica pedigree-ul familiei :)

Sunt invidios pe legislatia engleza care da atata libertate in domeniul discutat de noi, al inregistrarii ambarcatiunilor si peridocurilor, pe langa multe altele.
 
Ca sa va faceti o idee cu remorcile,in UE deci ar trebui a fie valabil si in romanica pentru remorci neinfranate tractiunea maxima tractata e egala cu jumatatea greutatii masinii tractoare goale.
Pentru cele franate greutatea maxima tractata egala cu greutatea masinii tractoare goale.
Ex,masina tractoare greutate gol 1200kg are voie sa tracteze 600kg neinfranat si 1200kg franat.Deci nclusiv greutatea remorcii si fara a depasi 3500kg in total.
 
Buna sarpe
Ms mult pentru post si info. Daca nu sunt prea indiscret cit te-a costat sa iti faci peridocul ? Ma gindesc sa imi fac si eu o barcutza de pescuit de vreo 5,5-6 m lungime si vreo 2-2,2 latime si ma gindeam sa imi fac si un peridoc binenteles, insa nu prea am idee la ce costuri sa ma astept de la peridoc. Merci mult.
 

Back
Sus