Constructie peridoc - remorca transport ambarcatiuni

Interesanta idee, dar presupune doua motoare hidraulice, doua punti, si foarte multe modificari ce complica peridocul. totusi ideea este foarte buna si utila pentru remorci mai grele si cu doua punti. Cred ca se pot folosi si motoare electrice cu reductor.
 
caut de vre-o doua luni sa imi cumpar un peridoc. nu gasesc ce imi trebuie decat la niste preturi care ma descurajeaza.
stiti cumva pe cineva care sa imi poata confectiona si omologa( imnatricula) un peridoc pt barca de 5m cu sarcina max 400 kg? am citit ce a scris sarpe( multumesc pentru informatiile atat de utile) dar mi-e totusi teama sa incerc sa il omologhez eu.
 
Am facut eu unul la prietenul lui Vali din Galati.
Sunt multumit de el .
Depinde de suma de bani pe care vrei sa o investesti si de perioada efectiva in care folosesti peridocul.
Eu mi-am facut unul pe punte KNOTT de 750 kg si m-a costat cu totul aprox. 38 mil.
Daca ti-l faci din punte de la dezmembrări iesi mai ieftin, la mine numai puntea a costat 9 mil.
Daca nu strabati cu el tara si nu vrei sa mergi cu 120 km/h poti iesi cu el mai ieftin fara a face prea mult rabat de la calitate.
Succes!
 
Daca mi-e permisa o mica observatie: cu tot respectul pentru sarpe si peridocul facut si omologat de el, lucrarea respectiva n-ar fi trecut vreodata omologarea la RAR-ul din Galati, dintr-un singur motiv: lipsa unui longeron central pe toata lungimea remorcii, pe care se descarca de fapt toata greutatea sarcinii, adica structura peridocului si barca. Posibil ca proiectantul a considerat ca sunt suficiente cele 3 suduri care fac legatura intre rama peridocului si protap+cele 2 tevi in V. In opinia mea insa, respectivele suduri sunt o zona de risc, din cauza discontinuitatii structurale.
De cand ma uit la diverse peridocuri pe care le intalnesc, am vazut si realizari foarte bune, dar si adevarate catastrofe, pericole pentru circulatia rutiera, si culmea - omologate si inmatriculate. Fara intentia de a face reclama, pot spune totusi ca trailerele facute de amicul meu Marian skepja sunt facute foarte bine, toti clientii lui pe care ii cunosc, inclusiv eu, fiind foarte multumiti de lucrari. Un plus al lui este ca le face zincate, ceea ce le confera viata mult mai lunga, din cauza ca sunt protejate si la interiorul tevilor structurii, treaba buna la atatea imersari ale peridocului.
 
lipsa unui longeron central pe toata lungimea remorcii, pe care se descarca de fapt toata greutatea sarcinii, adica structura peridocului si barca. Posibil ca proiectantul a considerat ca sunt suficiente cele 3 suduri care fac legatura intre rama peridocului si protap+cele 2 tevi in V. In opinia mea insa, respectivele suduri sunt o zona de risc, din cauza discontinuitatii structurale.QUOTE]
Aceel 3 suduri au fiecare minim 24 cm lungime si sunt in toata grosimea materialului, adica 3 mm. Un peridoc din aceiasi clasa facuta de un producator consacrat are grosime 2 mm si profil de 50x50 in loc de 60x60 cum am folosit eu. chiar daca nu se vede, la exterior, pe laterale, sudura intre cadrele laterale si V-urile protapului sunt doua bucati de platband de 300x40x4 mm care intaresc acea sudura. O sudura de calitate este suficienta, am fost asigurat de inginer, care cu asa ceva se ocupa, important este ca sudura sa fie facuta corect, in toata profunzimea materialului. Am vazut peridoc la care protapul era din teava rotunda de 50 mm si era prins de tot ansamblul prin doua suruburi de M 10, si totusi era suficient de solid. Greutatea barcii se "lasa" pe punte si nu pe acele suduri, de aceea pozitia puntii se calculeaza si in functie de centrul de greutate al barcii, in acea zona de imbinare sunt forte orizontale si mai putin verticale.
Am fost asigurat si de catre cei de la RAR voluntari ca este sigur, pentru ca nu as merge cu o bomba cu ceas dupa mine, si nimeni nu ar fi linistit cu un peridoc subred in spate, mai ales ca eu pe autostrada merg mai repejor..:)
 
Salut sarpe, in nici un caz nu pun la indoiala calitatea lucrarii tale :). Daca un om calificat a pus stampila de omologare, inseamna ca treaba e buna. Voiam sa spun insa ca la noi in GL asa ceva nu se omologheaza, si am si o posibila explicatie: fiecare cuibar judetean al RAR-ului are oamenii proprii in care are incredere, si daca respectivul spune "asa trebuie", musai asa va fi lucrarea. De exemplu remorcile facute in regie proprie se fac exclusiv dupa proiectele unui singur inginer de la RAR, iar omul chiar stie meserie. Problema e ca pe aici pe la noi a aparut in ultima vreme un puhoi imens si eterogen de barci si trailere, plus multi fabricanti "de garaj", care nu lucreaza intotdeauna "ca la carte". Din cauza asta atitudinea RAR-ului local e foarte dura, si cred ca e foarte bine asa.
Spuneam despre discontinuitatea structurala din cauza ca toate trailerele de calitate pe care le-am vazut au protapul dintr-o bucata cu remorca, inclusiv cele care au doar cadru lateral, cele 2 laturi unindu-se prin ambutisare in fata si formand protapul. In plus, avand in vedere "calitatea" drumurilor noastre, cel putin in cazul meu cea mai buna varianta e trailerul "monobloc", care iti ofera "peace of mind" indiferent de sarcina, viteza sau starea drumului.
 
Si in Ploiesti ,am putut omologa un peridoc construit in regie proprie ,dupa o schita "adusa" de la Galati , dar cu proiect facut de un inginer dupa schita respectiva ! Totul a decurs fara batai de cap , doar cu bani cheltuiti ...si asa s-a ajuns ca din cheltuielile aferente constructiei peridocului , jumatate sa fie dati numai pe hartii (la notar,RAR,poiect,inmatriculare etc.) . Eu m-am straduit sa fac suduri cat mai "puternice" cu toate ca pe alocuri unele sunt inestetice:( ...ce ma "sacaie" e ca n-am avut posibilitatea sa-l galvanizez , dar la primavara incerc sa antifonez cumva interiorul tevilor
 
Ultima editare:
multumesc lui vali. am vorbit cu meseriasul si imi pare un om deosebit. abea astept sa imi vad barca pe peridoc.
multumesc si voua celorlalti pentru indicatii si recomandari.
oricum eu vreau un peridoc pentru max 450 kg iar latimea aproximaiv de 1,6 m, daca e prea mare ( latimea) imi iese mult in lateralele masinii, iar barca oricum are 1.5 m latime. la o latime de 180 ai o stabilitate mai mare, dar eu o sa folosesc 90% din cazuri peridocul pe o distanta de catva km, doar ocazional, odata pe an o sa merg cu el pana in delta. si atunci pot sa circul cu 80km/h fara sa fie un mare dezavanaj.
 
Cititorii intreaba, politia rutiera raspunde

Mai acu vreo saptamana i-am intrebat pe baietii de la politia rutiera:

Ma intereseaza sa stiu daca articolul 30, pct. 2 litera C se aplica si pentru permisele auto de categorie B+E. Si anume, daca masa totala maxima autorizata a remorcii trebuie sa fie mai mica decat masa proprie a autovehiculului tractant.

Caz concret:
Detin un autoturism care are Masa totala maxima autorizata 2020kg, Masa proprie 1409kg si Masa remorcabila cu dispozitiv de franare 1800kg. Care este masa maxima autorizata a remorcii pe care o pot tracta cu categoria de permis B+E (1409kg sau 1800kg)

Azi mi s-a raspuns:
raspuns.doc - 116.0 Kb

Concluzie: Cu B+E poti sa tragi orice cu 2 conditii:
1) Masina tractoare sa aiba masa totala maxima autorizata sub 3500kg
2) Masa totala maxima autorizata a remorcii sa fie sub capacitatea maxima de tractare a automobilului

Partea buna este ca hartia are numar de inregistrare si tot tacamul deci eventual ii poate folosi cuiva oprit de vreun garcea din motivul asta.
 
Mai acu vreo saptamana i-am intrebat pe baietii de la politia rutiera:

Ma intereseaza sa stiu daca articolul 30, pct. 2 litera C se aplica si pentru permisele auto de categorie B+E. Si anume, daca masa totala maxima autorizata a remorcii trebuie sa fie mai mica decat masa proprie a autovehiculului tractant.

Caz concret:
Detin un autoturism care are Masa totala maxima autorizata 2020kg, Masa proprie 1409kg si Masa remorcabila cu dispozitiv de franare 1800kg. Care este masa maxima autorizata a remorcii pe care o pot tracta cu categoria de permis B+E (1409kg sau 1800kg)

Azi mi s-a raspuns:
raspuns.doc - 116.0 Kb

Concluzie: Cu B+E poti sa tragi orice cu 2 conditii:
1) Masina tractoare sa aiba masa totala maxima autorizata sub 3500kg
2) Masa totala maxima autorizata a remorcii sa fie sub capacitatea maxima de tractare a automobilului

Partea buna este ca hartia are numar de inregistrare si tot tacamul deci eventual ii poate folosi cuiva oprit de vreun garcea din motivul asta.

Pai asta s-a mai dicutat pe forum, eu unul sunt acum scoler pentru B+E :) .
Din pacate documentul nu e oficial, necontinand stampila si semnatura emitentului, DAR
din fericire, politistii stiu asta oricum, asa ca n-au sa te amendeze daca te inscrii in rigorile mentionate.
In cazul extrem in care politistul n-are habar, eventuala amenda trebuie sa faca referire la un articol din legislatie. Ii ceri sa scoata carticica si vede singur ca greseste :)
 
Arata bine planul lui bratulescu pentru peridoc, eu am renuntat la traversa din dreptul puntii,si asa am redus din greutate. Avand teava centrala de 70x70 mm va avea ceva greutate si cred ca mai poate reduce din traverse fara nici o problema, ce profil de coca are barca?
 
A avut fundul plat....c-am dat-o !...acum ma gandesc la alt proiect....sau sa achizitionez o cabinata !...tot urmaresc !
 
Nu cred ca e asa grav ca nu e galvanizat, daca materialul e gros de 3 mm va rugini incat sa afecteze rezistenta cred ca in 20 de ani...nici caroseria masinilor nu este galvanizata, si daca ne gandim ca vapoarele inainte erau din lemn...
Atata timp cat e bine vopsita nu cred ca vei avea probleme, iar referitor la faptul ca intra in apa la lansarea si ridicarea barci nu ai de ce sa iti faci probleme atata timp cat apa are pe unde se scurge usor din cadru, gauri de scurgere ca la vehicule. Daca vrei sa ai siguranta maxima iti sugerez sa dai cu ulei ars profilele pe interior, dupa ce e bine uscat cadrul. nu vei avea nici o problema in urmatorii 30 de ani. Poti baga cu pistolul cu aer comprimat, sau mai eficient umpli cadrul cu ulei ars, astupi orificiile de scurgere si il tii inclinat ca sa intre peste tot, dupa care scurgi surplusul. La galvanizare dupa cativa ani apare si rugina, orice i-ai face.
 
Din ce stiu eu:
- pt un peridoc > 750 kg iti trebuie sistem propriu de franare
- masa total maxim autorizata a peridocului < masa total maxim autorizata a masinii ce trage peridocul
- poti conduce linistit cu B-ul daca masa total maxim autorizata a peridocului + masa total maxim autorizata a masinii ce trage peridocul < 3500 kg
- daca depasesti 3500 kg atunci iti trebuie BE-ul (sau alta categorie)

Mai exista o situatie in care se poate conduce numai cu "B" :daca semiremorca are mai putin de 750 Kg,autov. tragator poate sa aiba MMA pana la 3499 kg,adica in acest caz autotrenul(autuv.+remorca,semiremorca,rulota s.a.)poate depasi cele 3500 Kg. Ex:TOYOTA L>C sau Nissan tip "papuc" +semiremorca cu MMA mai mica sau egala cu 750 Kg.
In ceea ce priveste construirea peridocului,ca ing.auto care am construit doua pina acum,consider ca este mult mai simplu si mai convenabil sa cumperi unul S.H. SA-l faci singur,cred ca este mai mult o chestiune de orgoliu,de mandrie,dar asta nu este ceva rau !
 

Back
Sus