Page 1 of 18 1234511 ... LastLast
Results 1 to 10 of 175

Topic: Constructie peridoc - remorca transport ambarcatiuni

Default Constructie peridoc - remorca transport ambarcatiuni

Salut,

Ma gandeam sa scriu un articol despre cum sa ne construim o remorca de transport ambarcatiuni,mai ales ca oferta producatorilor nu este tocmai ieftina.

Primul pas este reprezentat de planuri si calcule. Trebuie sa avem barca pentru care facem peridocul sau planurile acesteia, si sa avem dimensiunile exacte.

Barca mea este un catamaran de 4,6 m lungime si 1,7 m latime, cu moto de 25 cai,comanda la distanta.

Materialul principal este bara patrata de otel 60x60x3 mm, si am folosit 3 bare de 6 m lungime. Pentru suportul de troliu, suporturile rolelor si suporturile aripilor am folosit bara de 40x20x2 mm, o bara de 6 m. Puntea este o punte simpla fara sistem de franare,marca Knott, VG 7L, greutate maxima 750 kg, suspensie pe baza de bare de cauciuc, distanta intre talpi de 1300 mm. Rotile sunt pe 4 prezoane, 145/80 R13.
    Se mai adauga cupla, simpla, pentru sfera de 50 mm (standard in UE), aripile din plastic negru, rolele de cauciuc 6 bucati, stopuri combinate (pozitie, frana, semnal), catadioptri triunghiulari, lampa de ceata, cablu 7x1mm 8 m lungime, mufa tata 7 pini, lampa iluminare numar inmatriculare, teava rotunda cu diametru 30 mm pentru axul rolelor, etc.

Mare atentie ca toate piesele de electrica sa aiba inscris marcajul de omologare in UE, anume un E si una sau doua cifre intr-un cerc:

Daca nu are acest marcaj nu va fi acceptat de RAR si nu este conform normelor europene.
    Last edited by sarpe; 28 Oct 2010 at 04:51 PM.

ce inseamna planuri de peridoc, se cumpara, sunt ale RAR-ului, cum sta treaba?
    "Fii tu insuti schimbarea pe care vrei s-o vezi in lume"

Senior Member bibicu13's Avatar
    Locația
    ... intre Saturn si Venus ...
    Posturi
    353

Chiar daca va faceti singuri peridocul ... ajungeti la omologarea RAR. Iar acolo aia atat asteapta.
    Nu plange ca s-a terminat, bucura-te ca s-a intamplat ...

Asa colegu', sange rece iti doresc si da-ne detalii.
    Gânduri bune, vântul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

eu mi l-am adus din Germania nou, si tot am facut omologare la RAR. a meritat, personal am cautat in Romania, expozitii, net, etc. si in final pentru 1.5t greutate barca tot importat m-a dus mai putin.

6.  

atentie la cate kg are catamaranul.?..eu am facut si omologat un peridoc(trebuie planul facut de cineva anume de la poli sectia auto mie mi-au spus exact la cine sa merg)in rest lucrurile merg ca la noi

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    1.999
    Blog Entries
    60

Pentru barci mai grele (1200-1500 kg) ar trebui osie dubla?
    călătorului îi stă bine cu drumul

Senior Member
    Locația
    Austria
    Posturi
    323

Pentru barci mai grele (1200-1500 kg) ar trebui osie dubla?
    Depinde de sarcina nominala pentru care s-a omologat osia.
    Trecand de 1500 kg /osie se trece - sau suntem aproape de regimul de camion usor.

Din experienta proprie (cu peridocuri pana la 2-2,5 to) pot sa spun ca cele cu osie dubla sunt mult mai comode la tractat - dar si ceva mai grele.

Conteaza si cu ce remorchezi ? (tonajul max. trecut in documentele vechiculului tractor)
    doar nu vrem sa achizitionam un Humvee doar pt. sezonul estival :-)

Avand in vedere conditiile generale de drum este important amortizarea axului sau cel putin o montura semielastica.
    O punte rigida va transmite forte (socuri) insemnate catre sasiu...
    Last edited by solpet; 29 Oct 2010 at 09:40 AM.

nu este neaparat.puntea are o specificatie anume care-ti spune la cat rezista.problema la asa greutati mari apare la materialul folosit-profilele noastre de la materiale de constructii sunt mult mai slabe decat profilele din care sunt facute remorcile din afara

La RAR ajungi oricum, cel mai important este sa nu te duci ca o floare acolo, te documentezi,citesti reglementarile din scoarta in scoarta, te uitila peridocuri asemanatoare cu ce iti trebuie tie,analizezi cum sunt facute, din ce materiale, dimensiuni, etc. Eu am gandit si desenat cum trebuie sa fie peridocul dupa ce m-am uitat la foarte multe peridocuri, pe net si prin porturi, si apoi am facut o lista cu materialele necesare. Pentru acelasi tip de peridoc majoritatea constructorilor au folosit teava mai mica, dar pentru siguranta si rezistenta am ales ceva mai mare.
    Dupa ce avem un plan cu structura peridocului adaugam si dimensiunile exacte. Atentie aici sa tinem cont de forma si dimensiunile barcii, masurati de 100 de ori din 10 parti si apoi puneti locatia suportilor pe peridoc. Eu am patit-o sa trebuiasca sa le dau jos ca nu erau bine pozitionate doar conform calculelor.

Nu trebuie sa va speriati de RAR asa rau, important este sa fie corect facuta remorca si sa respecte normele. Eu eram la a doua remorca omologata in Voluntari si stiam ce trebuie sa urmaresc. Nici prima si nici a doua oara nu am apelat la "atentii".
    In afara de planul facut pentru constructia peridocului, la RAR veti avea nevoie de un Proiect facut de un inginer. Eu am avut un proiect pe care l-am modificat conform peridocului meu. Documentatia referitoare la reglementari se poate gasi foarte usor pe site-ul RAR la adresa http://www.rarom.ro/RO/article--Omol...duala--94.html
    Cand va prezentati la RAR in afara de remorca trebuia sa mai aveti:
    -Proiect
    -Certificat de conformitate (care il luati de acolo si il completati pe loc)
    -copie dupa documentele care atesta provenienta materialelor (facturi, bonuri pe numele celui care omologheaza)
    -poze ale remorcii din laterale, fata si spate
    -Declaratie notariala (original si copie) din care sa rezulte ca a fost construita in regie proprie. Atentie la formularea declaratiei ca trebuie sa va serveasca si la omologare, la luarea in evidentele fiscale si la inmatriculare!
    -cerere activitate RAR care se ia de la poarta de la intrare si se completeaza acolo
    -copie dupa actul de identitate al celui care omologheaza

Proiectul este compus din:
    -parte descriptiva in care sunt descrise caracteristicile remorcii
    -parte explicativa in care sunt descrise toate componentele remorcii
    -parte de calcule matematice ale rezistentelor
    -parte de desen tehnic in care se vor afla doua planuri de vedere, unul lateral si unul de sus
    -poze la remorcii din laterale, fata si spate.
    Last edited by sarpe; 29 Oct 2010 at 10:14 AM.

Page 1 of 18 1234511 ... LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Carucior transport caiac
    de Imi în topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 8 Mar 2014, 02:25 AM
  2. constructie ambarcatiuni
    de Mihai în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 9 Aug 2011, 12:45 PM
  3. Motoare ambarcatiuni,acesorii ambarcatiuni!
    de Adrian Grigore în topicul Motoare
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 30 Jul 2010, 10:09 AM
  4. Peridoc
    de bluefish în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 21 Jun 2010, 01:43 AM
  5. Tarife pentru transport agabaritic 2008
    de Jan în topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 17 May 2009, 12:00 AM

Tags for this Thread