Constructie peridoc - remorca transport ambarcatiuni

Salut,

Ma gandeam sa scriu un articol despre cum sa ne construim o remorca de transport ambarcatiuni,mai ales ca oferta producatorilor nu este tocmai ieftina.

Primul pas este reprezentat de planuri si calcule. Trebuie sa avem barca pentru care facem peridocul sau planurile acesteia, si sa avem dimensiunile exacte.

Barca mea este un catamaran de 4,6 m lungime si 1,7 m latime, cu moto de 25 cai,comanda la distanta.

Materialul principal este bara patrata de otel 60x60x3 mm, si am folosit 3 bare de 6 m lungime. Pentru suportul de troliu, suporturile rolelor si suporturile aripilor am folosit bara de 40x20x2 mm, o bara de 6 m. Puntea este o punte simpla fara sistem de franare,marca Knott, VG 7L, greutate maxima 750 kg, suspensie pe baza de bare de cauciuc, distanta intre talpi de 1300 mm. Rotile sunt pe 4 prezoane, 145/80 R13.
Se mai adauga cupla, simpla, pentru sfera de 50 mm (standard in UE), aripile din plastic negru, rolele de cauciuc 6 bucati, stopuri combinate (pozitie, frana, semnal), catadioptri triunghiulari, lampa de ceata, cablu 7x1mm 8 m lungime, mufa tata 7 pini, lampa iluminare numar inmatriculare, teava rotunda cu diametru 30 mm pentru axul rolelor, etc.

Mare atentie ca toate piesele de electrica sa aiba inscris marcajul de omologare in UE, anume un E si una sau doua cifre intr-un cerc:
attachment.php


Daca nu are acest marcaj nu va fi acceptat de RAR si nu este conform normelor europene.
 
Ultima editare:
eu mi l-am adus din Germania nou, si tot am facut omologare la RAR. a meritat, personal am cautat in Romania, expozitii, net, etc. si in final pentru 1.5t greutate barca tot importat m-a dus mai putin.
 
atentie la cate kg are catamaranul.?..eu am facut si omologat un peridoc(trebuie planul facut de cineva anume de la poli sectia auto mie mi-au spus exact la cine sa merg)in rest lucrurile merg ca la noi
 
Pentru barci mai grele (1200-1500 kg) ar trebui osie dubla?
Depinde de sarcina nominala pentru care s-a omologat osia.
Trecand de 1500 kg /osie se trece - sau suntem aproape de regimul de camion usor.

Din experienta proprie (cu peridocuri pana la 2-2,5 to) pot sa spun ca cele cu osie dubla sunt mult mai comode la tractat - dar si ceva mai grele.

Conteaza si cu ce remorchezi ? (tonajul max. trecut in documentele vechiculului tractor)
doar nu vrem sa achizitionam un Humvee doar pt. sezonul estival :)

Avand in vedere conditiile generale de drum este important amortizarea axului sau cel putin o montura semielastica.
O punte rigida va transmite forte (socuri) insemnate catre sasiu...
 
Ultima editare:
nu este neaparat.puntea are o specificatie anume care-ti spune la cat rezista.problema la asa greutati mari apare la materialul folosit-profilele noastre de la materiale de constructii sunt mult mai slabe decat profilele din care sunt facute remorcile din afara
 
La RAR ajungi oricum, cel mai important este sa nu te duci ca o floare acolo, te documentezi,citesti reglementarile din scoarta in scoarta, te uitila peridocuri asemanatoare cu ce iti trebuie tie,analizezi cum sunt facute, din ce materiale, dimensiuni, etc. Eu am gandit si desenat cum trebuie sa fie peridocul dupa ce m-am uitat la foarte multe peridocuri, pe net si prin porturi, si apoi am facut o lista cu materialele necesare. Pentru acelasi tip de peridoc majoritatea constructorilor au folosit teava mai mica, dar pentru siguranta si rezistenta am ales ceva mai mare.
Dupa ce avem un plan cu structura peridocului adaugam si dimensiunile exacte. Atentie aici sa tinem cont de forma si dimensiunile barcii, masurati de 100 de ori din 10 parti si apoi puneti locatia suportilor pe peridoc. Eu am patit-o sa trebuiasca sa le dau jos ca nu erau bine pozitionate doar conform calculelor.

Nu trebuie sa va speriati de RAR asa rau, important este sa fie corect facuta remorca si sa respecte normele. Eu eram la a doua remorca omologata in Voluntari si stiam ce trebuie sa urmaresc. Nici prima si nici a doua oara nu am apelat la "atentii".
In afara de planul facut pentru constructia peridocului, la RAR veti avea nevoie de un Proiect facut de un inginer. Eu am avut un proiect pe care l-am modificat conform peridocului meu. Documentatia referitoare la reglementari se poate gasi foarte usor pe site-ul RAR la adresa http://www.rarom.ro/RO/article--Omologarea_individuala--94.html
Cand va prezentati la RAR in afara de remorca trebuia sa mai aveti:
-Proiect
-Certificat de conformitate (care il luati de acolo si il completati pe loc)
-copie dupa documentele care atesta provenienta materialelor (facturi, bonuri pe numele celui care omologheaza)
-poze ale remorcii din laterale, fata si spate
-Declaratie notariala (original si copie) din care sa rezulte ca a fost construita in regie proprie. Atentie la formularea declaratiei ca trebuie sa va serveasca si la omologare, la luarea in evidentele fiscale si la inmatriculare!
-cerere activitate RAR care se ia de la poarta de la intrare si se completeaza acolo
-copie dupa actul de identitate al celui care omologheaza

Proiectul este compus din:
-parte descriptiva in care sunt descrise caracteristicile remorcii
-parte explicativa in care sunt descrise toate componentele remorcii
-parte de calcule matematice ale rezistentelor
-parte de desen tehnic in care se vor afla doua planuri de vedere, unul lateral si unul de sus
-poze la remorcii din laterale, fata si spate.
 
Ultima editare:
Foarte interesant topicul. Multumim Sarpe!
Intrebare: De unde facem rost de proiect, sau cine face asa ceva? Si care sunt costurile tale in afara de materiale?
 
Eu cunosc un inginer care va poate rezolva cu proiectul....am sa vin cu ceva foto din acest proiect care de altfel mi-a trebuit si mie la inmatricularea peridocu-lui construit de mine !...ptr. detalii va las. un nr. de tel. 0785094757
 
Proiectul trebuie facut de un inginer in constructii auto, aici nu va pot ajuta foarte mult, este mai sus un telefon care va poate ajuta.

Referitor la parte de constructie este indicat sa studiem cateva modele de la firme consacrate, sau modele gata facute si utilizate (prin porturi) si sa notam materialele folosite si structura (dimensiuni profile, modul de imbinare, arhitectura structurii).

Eu am inceput invers decat normalul, adica am facut proiectul dupa peridoc, si nu invers cum ar fi normal, avand ca avantaj modele gata facute si testate. Recomandarea mea este sa folositi profile mai groase cu cel putin 1 mm decat in proiectele firmelor consacrate si profiluri cu 10-15 mm mai mari, si vin in sprijinulrecomandarii prin drumurile proaste de la noi, si a locurilor total neamenajate de lansare si ridicare a barcilor. Tineti cont ca cele proiectate si construite afara sunt concepute pentru rampe de beton si nu pentru maluri netaluzate cu inclinatii de pana la 45 grade, cu pamant, pietris, noroi, etc.
Eu am folosit teava patrata 60x60 cu grosime de 3 mm pentru structura si teava de 40x20 cu grosime de 2 mm pentru suportul troliului si al aripilor. Pentru acest gen de peridoc pe piata se folosesc profile de 50x50 cu grosime de 2 mm, galvanizate. Diferenta de greutate dintre cele doua tipuri de profile nu este asa de mare in comparatie cu rezistenta conferita.
Teava a fost sudata cu electrod in mediu controlat cu gaz (dioxid de carbon), MIG parca ii spune daca imi amintesc bine.
 
peridoc construit in regie proprie nu merita facut decat pt mma-300kg fiindca acele profile zincate sunt mult mai tari decat profilele ce se gasesc la noi.la o barca de 5-600 kg toata structura flambeaza.am gasit pe cineva in galati care face peridocuri la comanda dupa proiecte si cu materiale de la knot.un astfel de peridoc costa cam 1500 euroi
 
peridoc construit in regie proprie nu merita facut decat pt mma-300kg fiindca acele profile zincate sunt mult mai tari decat profilele ce se gasesc la noi.la o barca de 5-600 kg toata structura flambeaza.am gasit pe cineva in galati care face peridocuri la comanda dupa proiecte si cu materiale de la knot.un astfel de peridoc costa cam 1500 euroi

Ba nu sunt deloc mai "tari" profilele "de la ei" decat cele "de la noi". Profilele noastre sunt la fel de bune ca si cele din care se fac produsele originale, cu conditia sa fie confectionate dintr-un otel de calitate echivalenta (S355). Zincarea se practica fiindca este o metoda de protectie anticoroziva mai buna decat simpla vopsire, iar practicata la o scara suficient de mare devine si ceva mai ieftina. O vopsea corect aplicata si intretinuta e la fel de buna. In plus, zincarea nu aduce nici un plus la capitolul rezistenta.
Corect dimensionata, structura nu se va incovoia (flambajul este o deformare rezultata in urma unei alte solicitari decat cele la care este supus un peridoc - recte axiala).
Cred ca trebuie sa ne mai si lepadam de complexul ca dincolo se fac lucruri mai bune, mai ales in cazul produselor de metalurgie, fabricate in conditii echivalente si supuse aceluiasi set de incercari si insotite de un certificat de calitate si buletin de inspectie si incercari intocmit dupa aceeasi norma europeana.
 
:noroc:Multumesc colegilor care completeaza unde nu ma pricep

Cand am calculat structura peridocului am considerat ca este cel mai bine ca latimea cadrului sa fie egala cu latimea barcii la partea de jos, parte imersa, adica 1300 mm in cazul modelului K-MAXXI. Astfel puntea folosita, model VG 7L are distanta intre centrele talpilor de 1300 mm. Am taiat doua profile lungi de 3385 mm care vor constitui lateralele cadrului. Am calculat ca vor fi nevoie de trei traverse, plus puntea = patru in total. Prima traversa trebuie sa fie in acelasi plan cu lateralele, deci lungimea ei este de 1240 mm (1300 este distanta intre mijlocul lateralelor cadrului din care scadem doua jumatati, 30+30 mm), traversa 2 si 4 numarate din partea din fata vor fi in plan inferior fata de laterale, sudate sub acestea, cu lungime din margine in margine, adica 1360 mm. Traversa 3 este constituita din punte.
Piesele au fost sudate cu sudura continua, dupa ce au fost prinse cu puncte si verificate unghiurile. Mare atentie ca sudarea cadrului sa se faca pe o suprafata plana, dreapta! Verificati unghiurile cu un vinclu dupa fiecare sudura si verificati si distantele de prindere. o metoda exacta este sa verificati diagonalele, care trebuie sa fie egale.
Protapul l-am facut central, cu o lungime de 2300 mm initial, si intarit de doua piese laterale ce sunt sudate pe colturile cadrului si pe protapul central formand un "V".
attachment.php

Am calculat pozitia puntii tinand cont de greutatea barcii, greutatea motorului si greutatea altor echipamente fixe astfel incat centrul de greutate al barcii sa fie putin inaintea puntii. Am calculat exact pozitia talpilor pe cele doua laterale ale peridocului si am insemnat unde trebuie date gaurile pentru prindere. Gaurile le-am dat cu burghiu de 22 mm (indicat este cu freza, nu cu burghiu), si am introdus in fiecare din cele patru cate o bucata de teava de instalatii de 1/2 cu o lungime de 65 mm (4 bucati pentru punte si 2 bucati pentru cupla), care am sudat-o complet la ambele capete de cadru, un capat la partea de sus si celalalt capat la partea de jos. Prin aceste bucati de teava vor trece suruburile M12 (4 la numar, 2 pe fiecare parte) ce vor fixa puntea de cadru. Am folosit suruburi M12x100 mm cu saibe groase de 3 mm late (diametru exterior de 40 mm, 8 bucati in total) si piulite autoblocante. piulitele le-am montat in partea inferioara, tot cu saibe late. Dupa sudura se polizeaza pana se aduce la nivel cu teava cadrului, pe ambele parti.
Mare atentie la pozitionarea puntii care trebuie sa fie perfecta, altfel tinuta de drum nu va fi corecta, cu implicatii in siguranta traficului!
Dupa ce am sudat cadrul cu traverse, am sudat protapul si am montat puntea, am montat si rotile si am facut verificari langa masina pentru pozitia cuplei, mai preci inaltimea acestei. In cazul meu s-a potrivit sa fie la nivelul cadrului, astfel am montat cupla direct pe protapul central. exista posibilitatea ca inaltimea cadrului sa fie mai mica decat carligul si atunci cupla sa trebuiasca sa fie montata mai sus decat cadrul prin sudarea unei bucati de teava peste protap, de care se fixeaza cupla. mai exista si varianta in care cadrul este mai inalt si cupla trebuie fixata mai jos, in acest caz cupla se prinde pe o bucata de teava ce se prinde sub cadru.
Pozitia cadrului trebuie sa fie paralela cu suprafata de rulare, nu trebuie sa fie aplecat in nici o parte in momentul in care este cuplata remorca la autoturism.
Cupla este Knott, cu prindere pe teava patrata de 60x60 mm cu doua suruburi M12, de sus in jos sau din laterale. Am optat pentru prinderea de sus in jos, iar protapul a fost pregatit pentru fixarea cuplei ca si in cazul puntii, prin sudarea a doua bucati de teava de instalatii 1/2, cu lungima de 65 mm , in gauri de 22 mm in teava protapului.
attachment.php



Atentie mare ce tip de cupla cumparati, si aici ma refer la modelul si dimensiunile de prindere al cuplei, pot fi pe teava rotunda sau patrata, de mai multe dimensiuni.
 
Ultima editare:
Frumoasa lucrare. Felicitari!
Am totusi o nedumerire. De ce ai sudat de cadru suportul de fixare a provei barcii? Daca vei trece la un motor mai greu, barca va trebui echilibrata pe peridoc si acest lucru se face din acel suport. Eu unul sunt Stan patitul, a trebuit sa il tai si sa-i fac o talpa de fixare cu bride, ca vechiul propietar il sudase. Oricum, lucrarea este bine realizata. Inca o data felicitari!
 
nu am spus ca noi n-am fi in stare sa facem profile ca lumea dar eu NU am vazut la niciun depozit profile de ex. 60/60 de calitatea A;B;C -din care sa-l iau pe cel corespunzator nevoilor mele.este un singur produs -profil x/y fara prea multe specificatii.de aceea am spus ca cele straine sunt mai bune
 

Back
Sus