Constructie peridoc - remorca transport ambarcatiuni

Va rog sa ma ajutati cu un sfat de mare ajutor,am o laguna 535,si de curand am achizitionat un motor de 20cp cu o greutate de 57kg,am probleme cu peridocul care se ridica in sus la greutatea motorului,am dat puntea mai in spate dar cred ca am gresit deoarece protapul acum este foarte greu si rotita de ghidaj se afunda in pamant,nu stiu cum sa calculez balanta cu motorul pe barca doresc un sfat,va multumesc
 
Pai nu-l calculezi, reglezi puntea pana ce pe rotita ai undeva intre 10 si 20 kg. Nu-i musai sa pui cantarul de baie sub ea, aproximezi cu mana, ridicand de cupla.
Sper ca sistemul de prindere al puntii sa-ti permita.
Se mai poate regla si din pozitia opritorului prova de pe peridoc. In cazul tau trebuie dat mai in spate.
 
Asta este nasol ca sistemul meu de prindere este prin suruburi pe teava retangulara si daca nu o echilibrez perfect o sa gauresc toata teav pana gasesc punctul oricum multumesc ptr sfat
 
Daca sistemul de prindere este fix, ar trebui studiat cu atentie si conceput unul reglabil, ceva pe bride cu piulite, atat pentru punte cat si pentru bratul vinciului.
Din punctul meu de vedere, peridocul nu trebuie asociat cu o barca anume, adica nu trebuie construit pentru ea, ci adaptabil mai multor barci, indiferent de distributia greutatii pe lungimea acestora.
O remorca dezechilibrata este un cosmar pentru sofer. Nu mai spun ca daca nu apasa pe carlig optim exista pericolul desprinderii cuplei.
Remorca incarcata pe spate va vibra in carlig, se aud zgomote specifice, iar una incarcata pe fata, ce apasa tare pe carlig, va face ca amortizoarele sa aiba miscari ample, de zici ca mergi cu masina pe valuri, ducand la uzura prematura a arcurilor si a amortizoarelor spate la masina.
In ultima instanta, se poate echilibra din pozitia bagajelor ce le pui in barca pe durata transportului catre balta.
 
Ai dreptate ,acum am reusit sa o echilibrez cum ai sp tu si din curizitate am cantarit si am 25kg pe rotita ,cred ca nu este nici o problema daca nu sa incadrat in 10 -20kg acum motorul nu mai basculeaza peridocul doar daca ma las putin pe spate se ridica protapul
 
Daca este o problema cu cele 25 kg pe cupla iti vei da seama la drum, mai ales pe un drum cu denivelari. Dar, dupa cum am mai spus, redistribui bagajele in barca si se rezolva.
Eu unul nu am cantarit niciodata greutatea pe cupla, dar la mana pare sa aiba tot ca la tine.
 
Ieri am plecat pe dunare cu barca fara bagaje si cam batea cupla in cuiul de tractare ,sper ca atunci cand merg la pescuit sa pun toate bagajele in fata si sa nu mai am probleme,nustiu de ce mi se pare rigida punte ,fiind knoot,
 
cred ca ar trebui sa verifici in specificatiile cuiului de remorcare ce sarcina maxima suporta. Apoi sa-ti reglezi peridocul (puntea peridocului) spre valoarea respectiva. 25kg apasare la "rotita" inseamna si mai putin in cupla (brat mai lung) dar, oricum, valoarea este foarte mica: la fiecare denivelare a drumului, accelerare.. 25 de kg apasare sunt usor compensate de fortele generate. As spune ca trebuie sa mergi cu o forta de apasare mai spre 50 kg, DAR importanta este valoarea specificata de producatorul cuiului de remorcare.
PS: 50 kg pe cui sunt echivalente unei persoane medii pe bancheta din spate. Nu e mare solicitare in plus pe amortizoare.
 
Important este ce spune producatorul autoturismului !!!!,dupa... ce spune producatorul sistemului de remorcare !, din experienta a peste 20 ani de carat barcile dupa mine la Dunare.... mai bine mai greu pe nuca decat mai usor! , mai amanuntit:...peste 30kg pana-n 45kg! , lansarea se produce cand greutatea pe nuca este mica si sarcina schimba centr/greu in spatele puntii(trage cupla in sus in detenta maxima a caroseriei autoturismului)atunci se pierde aderenta spate , situatia devine extreme de periculoasa la depasiri sau curbe ! e bine de prins o chinga pe sub spatele peridocului si peste spatele barcii si strans usor ,asa peridocul si barca formeaza o ,,ferma " devenind aproape un intreg nemaifiind pericolul spargerii cocii de catre role la trecerile violente peste gropi (tot asa nu recomand sprijinirea barcii pe placa pupa si nici transportul motorului decat ridicat )
Asa cum s-a spus mai sus , se regleaza din bagaje,.... ca si pe apa !
 
Foarte tare demonstratia. Dar barca are motorul pe spate si e greu de compensat in fata un motor de 60-70 kg la o barca open ca sa nu mai vorbim de peste 250 la o cabinata....
Tocmai din aceasta cauza spune chiar si normativul de inscriere artizanala ,,rema" al RARului ca peridocul trebuie sa aiba axa-axele prinse in bride !!! pentru a echilibra din mutarea puntii !asa ca poti avea cat vrei unde vrei !!:noroc:
 
Chingi Expert poate produce pe comanda tot ce aveti nevoie, de la chingi de ridicare pana la chingi de ancorare a tonajul ales de dumneavoastra, chingi de tractare sau ancorare pe platforma in cel mai sigur mod! Vizitati https://www.chingi-expert.ro pentru mai multe detalii.
 
Bună ziua. Numele meu este Corneliu. Intenționez să-mi fac un peridoc pentru barcă și am nevoie de un proiect autorizat. Mă puteți ajuta în privința aceasta?
 

Back
Sus