Vreau sa construiesc o barca...putin ajutor va rog!

Nu mă pricep nici la răşini şi nici la fibră, însă îţi sugerezi că te complici prea mult, e ca şi cu scărpinatul la urechea stângă cu mâna dreaptă pe după ceafă.
Fă-ţi barca din placaj, îmbrac-o în fibră de sticlă şi câştigi mult mai mult, inclusiv timp şi bani.
Succes!
 
Salut!

Si eu sunt incepator...asa ca nu stiu prea multe :D dar daca trebuie oricum sa faci o matrita din lemn, deja nu ajungi mai scump decat daca o faci din placaj?:noroc:
 
Si pe mine ma bate gandul sa imi fac o barcuta micuta de dat pe lac - stau aproape de Lacul Morii si vara cand e vant merge de minune.

Pentru un skiff de 3-3,5 m, cel mai ieftin ca pret si ca timp de executie cred ca este placajul (Okoume sau PAL de exterior - depinde cat vrei sa ai barca si de ce bani dispui) , placat cu fibra de sticla + o vopsea adecvata pentru protectie.

Eu asta as face.
 
Pai anul trecut am vazut niste baieti ca se dadeau cu windsurful pe apa.
Ma gandesc ca merita totusi incercat.

O sa dau o tura sa vad daca e vreun panou care sa precizeze interdictia de a merge cu barcuta.

Sau exista oare vreo informare oficiala in scris pentru asa ceva?
 
Pai anul trecut am vazut niste baieti ca se dadeau cu windsurful pe apa.
Ma gandesc ca merita totusi incercat.

O sa dau o tura sa vad daca e vreun panou care sa precizeze interdictia de a merge cu barcuta.

Sau exista oare vreo informare oficiala in scris pentru asa ceva?

Am dat eu ture complete sa gasesc o rampa sau ceva asemanator, si n-am zarit nici o interdictie in afara celei cu scaldatul. :) Totusi nu strica sa verifici si tu. lacul Morii are un potential maare pentru sailing. Asa, la nivelul Bucurestiului. Stau sa ma gandesc ce frumos ar fi fost cu acel canal Dunare-Bucuresti !!!
 
Din pacate nu s-a mai facut nimic si nici nu cred ca se va face vreodata, la cum merg lucrurile in tara noastra.

Ar fi fost o mare afacere nu numai pentru cei ca noi, pasionati de apa, dar mai ales pentru Bucuresti.

Itzi dai seama Florio, daca ar fi avut Buc. iesire la Dunare ? Ce mai capitala am fi avut?:mad:
 
Itzi dai seama Florio, daca ar fi avut Buc. iesire la Dunare ? Ce mai capitala am fi avut?:mad:
Asa ca nu va ramane decat sa veniti pe la noi in ospetie, avem si Dunare, avem si o gramada de lacuri, avem barcaze, avem si baboi, si avem si corabia piratilor :p. Si suntem si o gashca de toata pomina ;).
 
Asa ca nu va ramane decat sa veniti pe la noi in ospetie, avem si Dunare, avem si o gramada de lacuri, avem barcaze, avem si baboi, si avem si corabia piratilor :p. Si suntem si o gashca de toata pomina ;).

Daca se organizeaza vreo expeditie in zona vara asta, eu as veni cu multa placere. Doar sa nu ma incurce job-ul, ca in rest
chef de prieteni noi si de distratie este garla.
 
Pai vorbeste cu mestrul de ceremonii Florio, el a zis ca ne onoreaza destul de curand ;). Dar eu as zice ca e mai bine cand nu mai e gheata, ca sa nu fim nevoiti s-o spargem cu barda, si sa ricoseze sa ne dam cu ea in alta parte :p.
 
Interesant ce spui Vali. Nu strica sa ii pun o intrebare lui Florio la intalnirea de la Salon.
Cine stie, poate se pune de-o excursie la Galati City.
 
Ar fi foarte misto, o sa-l vedeti pe Guzi ce fericit e in postura de amfitrion cu chipiu si pipa :D.
 

Back
Sus