Vreau sa construiesc o barca...putin ajutor va rog!

Salutare!

Ma numesc Tudor, am 23 de ani si sunt de langa Oradea. In primul rand sunt tare bucuros sa va gasesc :D (de cateva zile v-am descoperit).

Dupa ce am cercetat forumul si alte site-uri, am adunat informatii...cam stiu ce vreau sa construiesc (o barca de pescuit..un skiff). Problema e cu materialele.

Am trimis un mail la POLYDIS Arad si am primit cam asa:

1.) Rasina epoxy pt impregnare lemn Epiphen RE 4020 la pretul de: 10,50 euro/kg, ambalaj 25 kg

Catalizator Epiphen DE 4020 13,20 euro/kg, ambalaj 7,5 kg



2.) Rasina epoxy pt fibra de sticla Resoltech 1050 la pretul de: 14,20 euro/kg, ambalaj 5 kg

Catalizator Resoltech 1058 17,30 euro/kg, ambalaj 1,75 kg

3.) Rasina poliesterica, tixo,pt fibra de sticla Polylite 440-M888 la pretul de: 2,90 euro/kg, cantitate minima 5 kg

Catalizator Supermeck 4,20 euro/kg, cantitate minima 0,6 kg

Intrebarea mea este: Am nevoie de mai multe tipuri de rasini sau numai de una?? Si daca ajunge numai una atunci care este aceea???

Si inca ceva...pretul e unul normal pentru rasina care imi trebuie mie?

Barca va avea cam 3.50-4 m lungime si latime cam 1.20...imi poate spune cineva o cantitate aproximativa de rasina (ca sa imi fac o idee asupra costului total :D)

Multumesc anticipat si va astept la o palinca buna daca treceti prin Tileagd :cool:
 
Salut, bine ai venit.

In primul rand ce barca vrei sa construiesti, din ce material si in ce sistem de constructie? Stitch&glue din placaj, daca da, o acoperi sau nu cu fibra? Sau o faci doar din fibra de sticla pe matrita? Ai un link la plan?

Daca e stitch&glue am folosit cu succes Epiphen DE 4020 (cam pe la acelasi pret). Doar pentru lipituri iti ajung 2-5 kg, depinde de cat de complexa e barca. Daca vrei sa acoperi tot cu fibra de sticla probabil undeva catre 10 kg. Bidonul de 25 kg e prea mare, sau te cuplezi cu cineva sau iei din Bucuresti "varsat".

Cu Resoltech personal n-am lucrat, dar poate stie altcineva despre el.

Rasina poliesterica nu se preteaza la constructia de barci in sistem stich&glue si pentru lipituri, in general nu e buna in combinatie cu lemnul/placajul. Rasina poliesterica se foloseste doar la barcile cu fibra de sticla batuta pe matrita.
 
Merci pentru raspunsul rapid :D

Va fi din placaj si acoperita cu fibra de sticla....deci imi vor trebuii vreo 10 kg....hmmm...oare pe afara nu se gaseste mai ieftin? Pana acuma toate chestiile ce m-au interesat, de obicei era mai ieftin cumparat de afara cu transport cu tot decat de la noi :p
 
Gasesti mai ieftin, dar nu cu mult. Problema e transportul, e substanta periculoasa si nu-l transporta nimeni.
 
varianta cu Bucurestiul ("varsat")...Unde ii gasesc? ei au cam aceleasi preturi?

Banuiesc ca prin curier nu ar trebuii sa ma coste mai mult de 50 de lei transportul

Sau in Ungaria am mai inteles ca ar fi...daca as stii mai mute detalii cred ca as fi in stare sa merg pana acolo cu masina :D
 
Salut, iti scanez miine lista cu preturi de la Polydis Bucuresti,dupa prinz, ce ai tu ca pret este corect doar ca poti sa iei la canitati mai mici, modul de ambalare este la butoi, unitatea de facturare este la kg. O sa ma interesez la FanCourier cit costa transportul pe kg pina la Oradea.
Bogdan Ion
 
Salut uite oferta Polydis, mai ramane curierul.
 

Atașamente

  • Oferta Polydis.pdf
    901.7 KB · Vizualizări: 305
Multumesc mult pentru informatii! :)

Pana acuma ma chinuiam singur...asta e cea mai faina comunitate din cate am facut parte pe net :banana:
 
Am vorbit la FanCourier si 10kg fara valoare declarata, pina la Oradea costa ~35Ron, si de acolo 1Ron pe km, pt ca am vazut ca esti de langa Oradea.
 
Salutare!

Ma numesc Tudor, am 23 de ani si sunt de langa Oradea. In primul rand sunt tare bucuros sa va gasesc :D (de cateva zile v-am descoperit).

Dupa ce am cercetat forumul si alte site-uri, am adunat informatii...cam stiu ce vreau sa construiesc (o barca de pescuit..un skiff). Problema e cu materialele.

Multumesc anticipat si va astept la o palinca buna daca treceti prin Tileagd :cool:

Eu sunt din Oradea, daca ai drum prin oras ne putem vedea sa mai povestim si daca te intereseaza, sa vezi ce am construit eu.
 
se pare ca vine iarna si eu inca nu mi-am primit banii ca sa pot incepe proiectul :(

Cam cat de cald ar trebuii sa fie ca sa pot lucra cu rasina? As vrea sa stiu daca are rost sa ma apuc sau sa aman pe primavara.

Am loc acoperit cu ceva caldura minima, dar nu e nu stiu ce...un simplu atelier
 
Eu te-as sfatui ca pana'n primavara sa te ocupi de planuri, achizitionarea materialelor, decupare, taiere, slefuire, coasere, si tot ce se poate face fara sa implice rasina. Epoxy are nevoie de cel putin 25-26 grade timp de cel putin o saptamana ca sa polimerizeze.Nu te grabi cu rasina ca e scumpa si nu trebuie irosita.
Si tot pana'n primavara e musai sa citesti forumu' asta ca pe o carte gen "Cum sa-ti construiesti singur o barca". Forumu' asta e ca o carte cu poze din care afli absolut tot ce vrei sa stii despre barci.
Si sa mai stii ca odata ce ai intrat in comunitatea asta, sigur o sa-ti faci cel putin o barca/caiac/canoe/.
 
Vad ca aici toata lumea cumpara de la Polydis.De ce nu cereti oferta si la Policolor?
Acum vreo 5 ani cand am incercat sa fac prima mea barca singur,am avut nevoie de ceva solutii pt fibra de sticla.
Am fost la Policolor si mi-au dat chiar si la sticlute.Nu mai stiu exact ce am comandat dar nu a trebuit sa iau cu butoiul.
Mi-au calculat acolo necesarul si am cumparat exact cat am avut nevoie.
Nu mai stiu daca acum e la fel dar cine e interesat merita sa intrebe.
 
Vad ca aici toata lumea cumpara de la Polydis.De ce nu cereti oferta si la Policolor?
Acum vreo 5 ani cand am incercat sa fac prima mea barca singur,am avut nevoie de ceva solutii pt fibra de sticla.
Am fost la Policolor si mi-au dat chiar si la sticlute.Nu mai stiu exact ce am comandat dar nu a trebuit sa iau cu butoiul.
Mi-au calculat acolo necesarul si am cumparat exact cat am avut nevoie.
Nu mai stiu daca acum e la fel dar cine e interesat merita sa intrebe.

Cand mi-am cautat materiale am intrebat si la Policolor, numai ca nu aveau in oferta rasina epoxidica, doar rasina poliesterica.
 
Buna seara tuturor barcaholicilor. Vreu sa va multumesc in primul rind pentru toate informatiile utile de pe site e noua mea biblie de vreo o saptamina. Am incercat sa citesc cit mai multe posturi, si am si eu o intrebare la care inca nu am gasit raspuns. Vreau sa construiesc o barca pentru pescuit 3.2-3.4 m lungine 1,5 latime si vreau sa o fac din fibra de sticla; avind in vedere ca placajul e la un pret foarte comparabil cu cel al fibrei de sticla. Una dintre intrebari e daca pot sa folosesc pe post de matrita lemnul. Ca sa fiu mai explicit sa fac un mulaj din lemn( OSB si cherestea de brad) si sa il folosesc pe post de matrita fara sa mai fac matrita din fibra sau altceva. Stiu ca rasina (vreau sa folosesc polylite 440 M888) adera la suprafata de lemn, dar se poate acoperi cu ceara sau cu folie de plastic ? a mai facut cineva asa ceva? este posibil ? ma gindeam daca se poate acoperi mulajul cu gelcoat care poate fi ulterior slefuit.
Asi mai avea o intrebare pentru cine are experienta cu fibra de sticla. Ce cantitate de rasina polylite 440 M888 imi trebuie pentru a inmuia 3 kg de stratimat 300g/mp ( 10mp) , sau in general pentru 1 kg de stratimat indiferent de densitate. Vreau sa imi fac un calcul pentru o suprafata de aproximativ 10mp ce cantitate de rasina as avea nevoie. Stie cineva ce pret are rasine polylite la Polydis si daca se poate comanda in cantitati mai mici nu la 220Kg. Am vazut Pdf-urile cu preturile de la rasini si fibre de pe site in schimb nu este pret pentru POLYLITE 440M888. Va multumesc.
 

Back
Sus