Article: Viata de braconier

suuuper taree povestea
sunt un inginer piscicol de generatie Galati dar ca bastina din Prahova
fara vreo gluma incercati sa va publicati povestirile sunt foarte haioase .
si eu am pescuit prin Brates dar cred ca am fost obletar (=>din povestea ta)
 
Salutare vanezule :), mai sunt muuuuuuulte de povestit, trebuie intai sa mi le adun in memorie, si apoi sa redactez. Daca ai facut scoala imediat dupa revolutie, poate ne cunoastem, eu eram tovaras bun cu gashca de la piscicultura si chimie alimentara, cazati in E, anume Adi zis "Ursu" din Mures, Alex din Tulcea, Gicu zis "footaku" din Calarasi, tovaras cu "Arnold", Alecu nu mai stiu de unde etc. Am fost cu ei si in excursii in Delta cu Egreta, care era sub comanda mustaciosului de Velicu, maaaare otzetar :).
Iar despre pescarit profesionist sunt multe tare de povestit, oamenii aia au fost cei mai cranceni semeni pe care i-am cunoscut. Din pacate, asemenea majoritatii romanilor fara orizont, n-au reusit sa se adapteze vremurilor de azi, si in prezent se descurca fiecare cum poate. Majoritatea veteranilor au dat coltzu', iar "survivor-ii" fac ceea ce au invatat: braconeaza zi si noapte :p.
Am sa incerc sa continui povestea, sa fac o impletire a faptelor din vechime cu chestii recente, fiindca vreau-nu vreau, am fost martorul unui stil de viata care si-a cam dat obstescul sfarsit in vremurile tulburi de azi. Hai sa auzim de bine si in curand sa mai povestim aventurile braconierilor furaciosi din Vadu Ungurului :).
 
Faina poveste Vali, povestita de parca am sta la o bere cu tovarasii din poveste. Am ras pe cinste, multumesc! Bratesul asta e si ramane orice ar fi al nostru si mai ales al "braconierilor" de care mentionezi.
 
Eu nu ma mai satur sa-l citesc pe Vali, acest Panait Istrati contemporan, cu iz de braconier , doctorand in barci, cu nebune trairi juvenile de tip "Flugtag " !!! :ahoy:
Sa-i dam Cezarului ce-i al Cezarului : " Salut Vali ! cei ce te vor citi, te saluta ! "
 

Back
Sus