Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 24

Topic: Din USA, piese si accesorii pentru barci cu panze.

Default Din USA, piese si accesorii pentru barci cu panze.

Va pot ajuta sa va cumparati din USA ce va trebue pentru barci cu panze.
    O sa postezi link-uri de la vanzatori si companii producatoare de materiale care cred eu ca au preturi bune. Daca va intereseaza ceva trimite-ti email la buccaneer_ro@hotmail.com si vedem ce se poate face. Acum iarna au preturi bune si am si eu timp. In primavara preturile cresc.
    Daca aveti intrebari despre barci cu panze, in special race daysailers, o sa incerc sa va ajut cu ce stiu.
    Links:
    www.westmarine.com
    www.apsltd.com
    www.dwyer.com - piese catarg si giu
    www.kenyon.com - piese catarg si giu
    www.go2marine.com

Senior Member lipan's Avatar
    Locația
    Bucuresti,
    Posturi
    1.080

Mă interesează 20 slide, 20 shackle si 2 headboard-uri. Dacă eşti de acord īţi trimit codurile ulterior şi furnizorul.
    Să vă ţină Dumnezeu obiceiul!

Senior Member
    Locația
    Austria
    Posturi
    344
    Blog Entries
    1

"Daca aveti intrebari despre barci cu panze, in special race daysailers, o sa incerc sa va ajut cu ce stiu."

Da am cateva nedumeriri:
    Ce-i cu acest amalgam???
    Dwyer (link nr.3) este o firma de consulting in domeniu tehnic
    "Dwyer Engineering helps architects and owners solve tough challenges in energy, mechanical, plumbing, electrical, and refrigeration engineering."
    Nu are nimic de-a face cu vehicule marine, cu barci clasice cu atat mai putin.

Kenyon & Kenyon (link nr 4) este o firma de avocatura (cu competente in domeniul proprietatii intelectuale) si nu are de-a face cu "catarg si ghiu" in nici un fel!!!
    Iata cum isi definesc activitatea: "Kenyon & Kenyon LLP is an intellectual property law firm. "

Daca doriti sa transmiteti/impartasiti informatii - faceti bine si verificati link-ul in prealabil, macar domeniul tematic.
    Fara aceasta filtrare (minima si facila) se transforma (si) acest site intr-un depozit de reclame inutile si spam.
    Last edited by solpet; 9 Nov 2010 at 09:44 PM.

mai exista si posibilitatea ca unii sa inteleaga sa-si promoveze site-urile in cautarile google prin afisarea lor pe orice forum. Daca gresesc va sterge adminu postul meu, daca nu pe al celui care face reclama.
    "Fii tu insuti schimbarea pe care vrei s-o vezi in lume"

Scuze pentru cele doua link-uri gresite.
    Cele corecte sunt:
    www.dwyermast.com/default.asp
    www.rigrite.com/spars/kenyon_spars/KENYON.html

Iata cu merge:

Comanda se face la prin email la buccaneer_ro@hotmail.com.
    Merg pe seriozitate si se plateste la ridicarea comenzii asa ca va rog nu ma lasati cu lucruri comandate si neridicate. Se plateste in dolari americani.
    Shippingul costa $2/kg plus $20 pe pachet. Un pachet poate sa aiba pana la 25-30 kg si face pana in Romania cam o luna. De obicei pachetele trebue sa fie gata la sfarsitul lunii.
    Pot sa trimit undeva langa Curtea de Arges si sper in Bucuresti sa gasesc pe cineva dar numai daca pot sa fac un pachet din comenzile din zona. La fel si pentru Constanta.
    Dupa ace imi trimite-ti comanda o sa va spun cat costa si cam cand o sa o primiti.
    Dupa un email de acceptare o sa cumpar produsele si o sa primiti un email cand puteti sa ridicati comanda si de unde.
    Este destul de complicat dar nu pot altfel.
    Daca suntem seriosi si gandim putin inainte poate sa mearga.

Multumesc su scuze inca o data pentru link-uri.

6.  

Senior Member Levy's Avatar
    Locația
    Wels,Austria
    Posturi
    352

Nu uitati a mai pune 25-30 la suta vama in plus din valoarea comenzii.
    A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
    Deunazi desfac o conserva de sardine,inauntru plin de ulei si pesti morti.

Nu cred ca o sa fie vama, exceptand eventual electronicele la care nu ma bag.
    Nu fac asta pentru business, vreau doar sa ajut pe cate cineva dar se pare ca este foarte greu.

Quote Originally Posted by buccaneer View Post
    Nu cred ca o sa fie vama, exceptand eventual electronicele la care nu ma bag.
    Nu fac asta pentru business, vreau doar sa ajut pe cate cineva dar se pare ca este foarte greu.
    Atunci intentia e laudabila !!

Greutatea e data e distanta si de faptul ca nefiind Comunitatea Europeana, totul primeste taxe vamale.
    Piata americana de ambarcatiuni, e cea mai buna ca pret. Totusi eu am preferat sa cumpar o barca americana, din Anglia! Din motivul de mai sus.
    Ai sa gasesti toata aprecierea aici, pe barcaholic, daca reusesti sa il ajuti pe Lipan, in incercarea lui temerara de a confectiona vele
    Micile accesorii sunt greu de gasit in Romania.

Senior Member lipan's Avatar
    Locația
    Bucuresti,
    Posturi
    1.080

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Ai sa gasesti toata aprecierea aici, pe barcaholic, daca reusesti sa il ajuti pe Lipan, in incercarea lui temerara de a confectiona vele
    Micile accesorii sunt greu de gasit in Romania.
    Nu sunt greu de găsit, nu se găsesc de-a binelea.

Mulţumesc Florine!
    Să vă ţină Dumnezeu obiceiul!

Senior Member
    Locația
    BUCURESTI & Marina Mangalia
    Posturi
    791

Intentia este laudabila , dar problemele unei astfel de activitati sunt urmatoarele :

- toate produsele ce vin din USA au taxe vamale ( nu foarte mari ) SI TVA ( 24% ) !
    - exista produse care trebuiesc insotite la import de certificate de conformitate europeana ( CE ) , iar absenta acestui certificat face importul imposibil
    - varietatea extrem de mare de modele , dimensiuni , tipuri , culori , etc face ca alegerea produsului sa fie foarte grea iar un produs ales gresit , platit si expediat nu mai poate fi returnat niciodata .
    - toate dimensiunile sunt americane . Pentru scule evident , pentru filete , pentru alimentarea cu energie electrica ( 110 V ) , pentru toate chestiile tehnice .
    - multe , multe produse existente pe piata USA sunt produse in Asia . Asta nu e rau neaparat , dar ele se pot gasi si in Europa la preturi asemenatoare ( daca stii unde sa cauti ) . Cele produse in SUA sunt intr-adevar bune de importat dar cantitatile mici necesare nu fac o astfel de activitate eficienta .

Recomandare : daca aveti nevoie de ceva ( piese , materiale , accesorii , orice ) din domeniul nautic cautati un furnizor care sa va explice diferentele intre modele , dimensiuni , calitati , ca sa stiti pe ce dati banii . Nu uitati : nu exista minuni !

Exista ocazii si oportunitati , dar pentru a le exploata trebuie sa stiti bine caracteristicile produsului . ( exemplu : GPS-uri din generatii vechi , deseori incompatibile cu formatele noi de harti , vandute la preturi bomba si cumparate de baieti " destepti " care credeau ca au dat marea lovitura , nestiind nimic despre GPS-uri )

Deseori , a te informa bine este mai valoros decat economia realizata prin a cumpara ieftin , ca pelicanu' .

In SUA exista multe produse bune si exploatati aceasta sansa , oferita de colegul nostru Bucaneer . Dar alegeti cu multa atentie produsul , calculati costuri si timp si decideti doar dupa aceea ! Oricum incercati sa va protejati cumva daca produsul vine defect ( No warranty ) sau nepotrivit .

Bon voyage , Pierre Vaillant !
    FAIR WINDS !

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii .
    (asta mi-a placut asa de mult ca am preluat-o de pe forumul motociclism.ro )

Can you handle life ? Ideea e sa mori tanar , dar cat mai tarziu posibil.

Page 1 of 3 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Marine-Shop, magazin online cu accesorii pentru barci si motoare
    de nmmarine īn topicul Dealeri de Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 30 Sep 2010, 03:25 PM
  2. Marine-Shop, magazin online cu accesorii pentru barci si motoare
    de nmmarine īn topicul Accesorii, Echipamente, Instrumente
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 13 Jul 2010, 06:40 AM
  3. accesorii pentru barci gonflabile
    de nmmarine īn topicul Dealeri caiac, canoe, rafting, gonflabile, alte bărci de agrement
    Ultimul post: 23 Mar 2010, 06:51 AM
  4. Marine-shop.ro,catalog accesorii pentru barci si veliere
    de nmmarine īn topicul Accesorii, Echipamente, Instrumente
    Ultimul post: 16 Feb 2010, 10:11 AM
  5. magazin cu accesorii pentru barci si motoare
    de nmmarine īn topicul Dealeri de Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 16 Feb 2010, 03:42 AM

Tags for this Thread

Bookmarks