Navigare complexul Razim / Sinoe

un inceput bun am gasit pe http://razim-sinoe.ro/page.php?7 printre randuri am putut gasi cateva din pericolele intalnite la gura canalelor de comunicatie dinspre Delta catre Razim, sper ca este de folos incepatorilor

salut,
eu sunt stefan. Situ-ul mentionat de tine (fapt pentru care iti multumesc!) este al meu. De obicei, vizitez barcaholic pentru a mai afla una-alta, fara sa postez. Acum insa e musai sa ma bag. Zonele de trecere din lacuri in canale sunt periculoase peste tot in complexul lagunar, din cauza ca digurile de protectie impotriva colmatarii, construite in urma cu 40 de ani (atunci cand comunistii au transformat laguna in cea mai mare zona piscicola a tarii (ura! ura! ura!)) sau scufundat. Sa le iau pe rand:
1. la iesirea din canalele satului Jurilovca (cel din stanga, pe directia de iesire, apartine comunitatii locale iar cel din dreapta, firmei piscicola (minuscula este intentionata), cea care are concesionat tot complexul) este un dig submers care le separa, semnalizat cu o baliza la extremitatea din lac. La iesire nu periculos, dar la intrarea din lac te poate pacali. Asa ca e mai bine sa te aliniezi cu intrarea in canal inainte de baliza.
2. la canalul 5 (trecerea din Golovita in Sinoe). este un dig scufundat, lung de aproximativ 200 m, pe partea dreapta, pe directia de intrare din Golovita. In majoritatea timpului, pescarii semnalizeaza extremitatea digului cu un bat. Oricum, in zona nu ai de ce sa mergi, din cauza ca ecluza dintre cele doua lacuri nu mai functioneaza, iar trecerea in Sinoe este foarte dificila. La fata locului, daca vezi barcile de pescari, pare simplu, dar curentul este foarte puternic si poate sa creeze probleme mari. Acum doi ani, o barca cu doi pescari a fost rasturnata. Unul s-a salvat, dar celalalt s-a inecat iar corpul nu i-a fost gasit. Sfatul meu este ca tot tarmul Grindului Lupilor sa fie evitat pentru ca, pe fundul lacului, sunt ,,dune,, de nisip.
3. la iesirea din canalul Dunavat sunt doua diguri, paralele, scufundate, lungi de peste 200 metrii. Daca nu bate vantul, le vezi cu usurinta. Daca sunt valuri insa, e foarte periculos, pentru ca latimea canalului este de 20-25 m. iar vantul de nord (care bate de obicei) te poate impinge, fara sa-ti dai seama, in dig (asta am patit-o chiar eu).
4. la iesirea din canalul Dranov, lucrurile sunt foarte complicate. Digurile paralele submerse (pe google earth este o poza, din anii 70, cu digurile la suprafata) descriu o traiectorie curba. Nu recomand zona, fara un foarte bun cunoscator.
5. cea mai sigura cale de trecere din delta in laguna este canalul Mustaca. Apa este adanca (peste 1,5 m) si nu exista diguri.
In linii mari, cam astea ar fi locurile de care trebuie sa tii seama. daca mai aveti intrebari, nu ezitati.
Cu bine!
 
Foarte utile informatiile Stefan, multumim. Si documentul acela e o lectura buna; ma intreb, ridicarile fiind, ultimile, din 2004, care ar fi situatia acum, cam cu ce rata se produc schimbari acolo.
Sper ca stai cu noi pe-aici?
 
Salut Stefan, ma bucur ca ai intervenit cu precizarile de mai sus- si-am sa-ti spun si de ce.
Din mica mea experienta in vanzarea barcilor, m-am intalnit de multe ori cu fraza " vreau sa merg la Portita, la Canalul 5, la Lunca.." Problema este ca toate astea veneau de la oameni care nu au avut niciodata barca, aveau carnet de 2 zile, nu cunosc locurile, nu stiu sa citeasca apa, dar nici nu vor sa asculte sfaturile altora. Bineinteles ca de cele mai multe ori si-au trantit barcile la iesirea din Dunavat, si abia apoi au crezut ce le-am spus eu sau altii. Revin si ma bucur ca ai intervenit si tu, un om din zona, poate asa vor fi mai precauti cu zona asta.
P.S. Cand ai timp mai "baga" pe siteul tau niste locuri de stiuca, ca tare mi-e dor..
Salutari , Adrian B
 
salut,
eu sunt stefan. Situ-ul mentionat de tine (fapt pentru care iti multumesc!) este al meu. De obicei, vizitez barcaholic pentru a mai afla una-alta, fara sa postez. Acum insa e musai sa ma bag. Zonele de trecere din lacuri in canale sunt periculoase peste tot in complexul lagunar, din cauza ca digurile de protectie impotriva colmatarii, construite in urma cu 40 de ani (atunci cand comunistii au transformat laguna in cea mai mare zona piscicola a tarii (ura! ura! ura!)) sau scufundat. Sa le iau pe rand:
1. la iesirea din canalele satului Jurilovca (cel din stanga, pe directia de iesire, apartine comunitatii locale iar cel din dreapta, firmei piscicola (minuscula este intentionata), cea care are concesionat tot complexul) este un dig submers care le separa, semnalizat cu o baliza la extremitatea din lac. La iesire nu periculos, dar la intrarea din lac te poate pacali. Asa ca e mai bine sa te aliniezi cu intrarea in canal inainte de baliza.
2. la canalul 5 (trecerea din Golovita in Sinoe). este un dig scufundat, lung de aproximativ 200 m, pe partea dreapta, pe directia de intrare din Golovita. In majoritatea timpului, pescarii semnalizeaza extremitatea digului cu un bat. Oricum, in zona nu ai de ce sa mergi, din cauza ca ecluza dintre cele doua lacuri nu mai functioneaza, iar trecerea in Sinoe este foarte dificila. La fata locului, daca vezi barcile de pescari, pare simplu, dar curentul este foarte puternic si poate sa creeze probleme mari. Acum doi ani, o barca cu doi pescari a fost rasturnata. Unul s-a salvat, dar celalalt s-a inecat iar corpul nu i-a fost gasit. Sfatul meu este ca tot tarmul Grindului Lupilor sa fie evitat pentru ca, pe fundul lacului, sunt ,,dune,, de nisip.
3. la iesirea din canalul Dunavat sunt doua diguri, paralele, scufundate, lungi de peste 200 metrii. Daca nu bate vantul, le vezi cu usurinta. Daca sunt valuri insa, e foarte periculos, pentru ca latimea canalului este de 20-25 m. iar vantul de nord (care bate de obicei) te poate impinge, fara sa-ti dai seama, in dig (asta am patit-o chiar eu).
4. la iesirea din canalul Dranov, lucrurile sunt foarte complicate. Digurile paralele submerse (pe google earth este o poza, din anii 70, cu digurile la suprafata) descriu o traiectorie curba. Nu recomand zona, fara un foarte bun cunoscator.
5. cea mai sigura cale de trecere din delta in laguna este canalul Mustaca. Apa este adanca (peste 1,5 m) si nu exista diguri.
In linii mari, cam astea ar fi locurile de care trebuie sa tii seama. daca mai aveti intrebari, nu ezitati.
Cu bine!

excelenta prezentare, poate una dintre cele mai complete si folositoare din forum, este adevarat ca pe valuri exista riscul sa se loveasca chila de fund ? cat de mari pot ajunge valurile pe complex ? (la barci grele/mari), subscriu si eu cu interes la locurile cu stiuci.
 
Apropo de Dranov, pe GE chiar se vede digul scufundat! :sail:
 

Atașamente

  • dig scufundat Dranov.jpg
    dig scufundat Dranov.jpg
    31.9 KB · Vizualizări: 168
excelenta prezentare, poate una dintre cele mai complete si folositoare din forum, este adevarat ca pe valuri exista riscul sa se loveasca chila de fund ? cat de mari pot ajunge valurile pe complex ? (la barci grele/mari), subscriu si eu cu interes la locurile cu stiuci.

Cele mai mari valuri pe care le-am experimentat eu nu depășeau 0,8 m, dar din cele povestite de cei care muncesc pe lacuri, ele pot fi și mai mari. Însă nu neapărat dimenisiunea valurilor este problematică, ci un întreg complex de factori care au drept cauză vântul. Cum știți probabil, vântul bate mai tot timpul în zonă cu intensități moderate și tari. Energia generată de vânt, descărcată în volumul mic de apă al lacurilor, generează valuri scurte cu frecvență mare. Este ca și cum ai zgîlțîii zdravăn un pahar cu apă.
Acum, fiecare resimte zgîlțîiala în funcție de ambarcațiunea în care se află.
Cînd vîntul depășește limitele bunului-simț, și unii din cei cu experiență, cu ambarcațiuni mari, renunță să mai iasă pe lacuri. Nu pot spune că există pericole extreme, dar o asemenea zi se poate transforma într-una foarte neplăcută, mai ales dacă este frig iar barca nu are cabină.
În funcție de direcția din care bate vîntul, se pot alege diferite trasee de navigație, în așa fel încît efectele acestuia să fie cît mai mici (pentru interesați, pot exemplifica).

Nu cred că o ambarcațiune poate să lovească fundul cu chila, indiferent de mărimea valurilor. Cel puțin eu nu am auzit pe nimeni care să fi pățit așa ceva.

Cît privește locurile cu știuci, este cam complicat. În afară de amenajările piscicole (Lunca, Jurilovca, Sălcioara, Enisala) unde ba se prinde puțin, ba deloc și unde taxele pt. pescuitul la știucă se învîrt în jurul sutei de lei/zi, în zonă, singurul loc bun, este cel cuprins între Periteașca, Bisericuța, Portița (lacurile Leahova și Coșnei). Zona respectivă însă este arie strict protejată și, conform regulamentului ARBDD, accesul este permis doar cu autorizație specială iar pescuitul este exclus.
Evident că regulamentul este încălcat la greu, dar numai cu complicitatea autorității (care în cazul de față este reprezentată de un lipovean agresiv și infatuat (genul "idiotul cu funcție") cu care am decis să nu am de-a face.
Am mai auzit un zvon despre zona din coada Lacului Golovița, spre Ceamurlia, canalul Baia.
 
Holbina e mare si e foarte greu de intrat pentru cei care sunt prima data in zona. Cat despre iesire.. e si mai rau. Incercati pe canalul Dunavat in incinta lui Traian, vedeti
http://www.delta-paradis.ro/index.html- este o incinta de 1505 ha( daca stiu eu bine) si stiucile sunt multe..dar sunt sub apa
Fir intins !
 
Cunoasteti careva pensiuni ieftine si bune in Jurilovca ?
Unde se pot lansa barcile la apa in zona ? Multumesc.
 
Cunoasteti careva pensiuni ieftine si bune in Jurilovca ?.
Un anume Dl. Mayer , ex-pat german are catevea, dansul este acolo cam tot anul
Ferienhaus Jurilovca: Haus Seeadler

iar aici mai prezinta cateva obiecte, care apartin tot de "domenii"
Ferienhaus Privat Buchen Rumnien

Cat despre stil... De gustibus... dar sunt curate si intretinute...




Unde se pot lansa barcile la apa in zona ? Multumesc.
In incinta Intreprinderii Piscicola este rampa , utilizarea costa oficial (daca nu s-au schimbat regulile jocului) 100 RON - sau la intelegere...
 
Cunoasteti careva pensiuni ieftine si bune in Jurilovca ?
Unde se pot lansa barcile la apa in zona ? Multumesc.

In Jurilovca exista o singura pensiune (in sens traditional) Pensiunea Heracleea Jurilovca, telefon: 0788 373 933, 0728171703 | Poze Pensiunea Heracleea Jurilovca .
Varianta caselor de vacanta administrate de dr. Joachim Mayer este potrivita pentru cazare de cel putin 3 zile; nu ofera servicii de masa dar casele au bucatarie complet utilata. Danube delta tours, Romania: village houses.
Alte variante Gura Portitei si Complex Turistic Lunca | Prezentare .
Exista si posibilitatea cazarii la localnici.
 
Alternativa Gura Dranov

O alternativa pentru iesirea din canalul Dranov.
Nu am mai fost acolo de 2 ani; nu sunt pietre dar spre iesire apa este mica si se ingusteaza canalul.
 

Atașamente

  • DRANOV.jpg
    DRANOV.jpg
    43.2 KB · Vizualizări: 111
Multumesc foarte mult pentru informatii, in ultima perioada nu am avut timp de net.
As dori in vara asta sa petrec macar cateva zile la Gura Portitei. Ma gandeam, daca o sa am timp, sa vin sa ii salut pe barcaholici la tabara de la Jurilovca, si astfel sa vad si conditiile de acces spre Portita.
Am o barca de 4.5 m lungime si 1.80 latime, cu 40 hp, barca destul de solida cu V pronuntat pentru valuri. Credeti ca as putea, in conditii de siguranta, sa ajung de la Jurilovca la Portita.
Daca cineva a mai parcurs traseul as dori cateva detalii despre locurile de lansat barca la apa, traseu, conditii (cred ca o sa stau la casute sau la cort).
Am citit si eu acum de accidentul de pe Razelm, mare pacat.
Multumesc mult!
 
Ultima editare:
Barca pare OK pt Razim. De fapt ar fi multe de vorbit despre navigatia pe RAZIM pe vant/valuri - poti merge in siguranta dar sa alegi un traseu corect (ideea este sa alegi un traseu adapostit cu portiuni minime deschise). Locuri de lansat barca se gasesc cu costuri - la ciubuc nu cred sa fie mult.
In Jurilovca sunt de gasit la Punctul de Informare Turistica; poate ne vedem la tabara.
 
Imi doresc sa ajung la tabara de la Jurilovca, cel putin un week-end dar sa vedem cum stam cu timpul. Cel mai probabil ultimul week-end.
Multumesc pentru informatii.
 
RAMPA JURILOVCA

Cea mai gratis rampa din Jurilovca. Mai dificil de folosit probail daca mai scade apa. si posibil sa fie blocata de salupe - dar este rezolvabil.
 

Atașamente

  • DSCN1438.jpg
    DSCN1438.jpg
    104.5 KB · Vizualizări: 141

Back
Sus